Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 26. 7. 2012 19:59 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Velitelé

Johannes Cuypers

SS-Oberscharführer

Johannes CuypersSS-Oberschütze Johannes Cuypers (1942) s EK II, Medailí za východní tažení a Útočným odznakem pěchoty.

Z vyznamenání Joopa Cuyperse je zřejmé, že se stal slavným během bitev na východní frontě. Jeho úspěchy začaly v tvrdých bojích ve Volchovském kotli, za které byl vyznamenán Železným křížem II. třídy. Tyto boje byly vedeny způsobem muže proti muže a za to obdržel také Útočný odznak pěchoty. Nakonec také za svoji vytrvalost během první ruské zimy získal Medaili za tažení na Východě 1941-42. Joop, nyní veterán, byl povýšen do hodnosti SS-Rottenführer. 8.8.1942 byl Joop zraněn. Zůstal stát příliš blízko ústí PAK kanónu, když vystřelil. Měl protržené ušní bubínky, na levé ucho ohluchl navždy. Joop skončil v nemocnici Waffen-SS Braunschweig a odtud byl přesunut k Freiwilligen Ersatz Brigade der Waffen-SS v Grazu. Po uzdravení zůstaly Joopovi potíže se sluchem a nebyl vhodný pro službu u pěchoty. V 1.1943 byl Joop poslán do Francie k nově budované 3. Kompanie, SS-Sturmgeschütz Abteilung 10, SS Panzer Regiment Frundsberg. Zde obdržel tankový výcvik. V létě 1943 byl vytvořen III. (Germanisches) SS-Panzer Korps. Joop byl převelen z SS-Panzer Division Frundsberg a přidělen k SS-Panzerjaeger Abteilung 54, III. (Germ.) SS-Panzer Korps. Byl zařazen do Unterführerschulle v Grafenwohru a povýšen do hodnosti SS-Unterscharführer. Stal se velitelem útočného děla StuG III. III. (Germ) SS-Panzer Korps byl nejdříve umístěn v Chorvatsku, kde se zúčastnil bojů proti Titovým partyzánům. V 12.1943 byl Joop s Korpsem přesunut k Leningradu (výběžek Oranienbaum). 11.1.1944 zahájili Sověti masivní ofenzívu proti Armee Gruppe Nord. Němci byli zatlačeni k Luze, kde se neúspěšně pokusili ustavit předmostí. V těžkých bojích byli zatlačeni k estonské řece a městu Narva. Zde se drželi do 7.1944. Během ústupu od Narvy k linii Tannenberg byl vyznamenán EK I za statečnost, kterou projevil jako velitel StuG při průlomu obklíčení 48. Regiment Gen. Seyffardt při ústupu od Narvy. 48. Regiment a část SS-Panzerjaeger Abteilung 54 kryly ústup III. (Germ) SS-Panzer Korps od Narvy. V noci 26.7.1944 byl 48. Regiment obklíčen a zůstal téměř bez munice. Vojáci byli na bahnité cestě mezi Soldinem a Laagna proti narůstajícímu ruskému tlaku s těžkými vozidly zapadnutými v bahně. Joop a část SS-Sturmgeschütz-Abteilung 54 zkoušeli vyčistit únikovou cestu a zapletli se do těžkých bojů, ale sovětský tlak byl příliš velký. Když 48. Regiment dosáhl Laagna (v sovětských rukou), zahájil palbu do vyčerpání vší munice. V 9.07 vyslal poslední rádiovou zprávu, "budeme ustupovat západním směrem lesy jižně od Laagna". Regiment 48 Gen. Seyffardt byl nyní uvězněn za nepřátelskou linií. Z 3.000 mužů přežilo jen 27. V 8. a 9.1944 pokračovaly boje na linii Tannenberg v Estonsku.

Johannes CuypersSS-Unterscharführer Johannes Cuypers, 1943.

SS-Panzerjaeger Abteilung 54 potřeboval přestavbu. Z původních 30 StuG zůstaly jen 4. 21.9.1944 byl Joop evakuován přes moře z Pernau v Estonsku do Koningbergu. Z Koningsbergu byl poslán do Truppenübungsplatz Neuhammer ve Slezsku k přestavbě jednotky. Zde byl Joop povýšen do hodnosti SS-Oberscharführer. 10.2.1945 přijel SS-Panzerjaeger Abteilung 54 s 3 novými bateriemi po 10 StuG do Pomořan. Joop s ním však nebyl. Na konci 1.1945 byl povolán do Slezska, kde byl v boji zabit jeho bratr Max. Max byl v té době instruktorem u 3. Battalion, 20./ Panzergrenadier Division der Waffen-SS (Estnische 1). Válečná situace ve Slezsku mu nedovolila připojit se ke staré jednotce. Bojoval s estonskou divizí u Oppeln. Když byla divize stažena ze Slezska na počátku dubna, byl Joop přesunut k Sturmgeschütz Abteilung, SS-Panzer Division Frundsberg. Jednu ze svých posledních tvrdých bitev s Frundsberg prodělal u Drážďan. V posledních dnech války byla divize rozdělena na malé skupinky, které se pokoušely dostat k západním Spojencům. Joop odešel od své jednotky a kapituloval Američanům u Annabergu v Sasku poté co se dozvěděl, že válka skončila. Po čase ve americkém a francouzském zajetí, kde ho nutili jíst mýdlo a čistit minová pole bez vybavení, byl konečně poslán do Holandska. Válečný tribunál v Maastrichtu ho odsoudil k 3,5 letům vězení za službu v cizích jednotkách bez souhlasu královny. Během této doby se setkal se svojí budoucí německou ženou, kterou si vzal po propuštění.

Johannes CuypersSS-Unterscharführer Johannes Cuypers, Narva, 7.1944.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.června 1621 byla provedená Staroměstská exekuce - poprava dvaceti sedmi vůdců stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze, která měla upevnil vládu Habsburků.

21.června 1305 zemřel český král Václav II., (vládl v letech 1283-1305)

21.června 1621 – Poprava 27 vůdců českého povstání (?23.5.1618) na Staroměstském náměstí. Mezi jinými byl popraven i příslušník vysoké šlechty Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, cestopisec a hudební skladatel.

21.června 1949 popravili komunisté československého generála Heliodora Píku.

Translate