Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 16

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 10. 8. 2012 16:26 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Velitelé

Werner Ostendorff

SS-Gruppenführer

Werner Ostendorff

15.8.1903, Königsberg, Ostpreußen
5.5.1945, Reservelazarett, Bad Aussee, Rakousko, na zranění

NSDAP-Nr.: 4.691.488
SS-Nr.: 257.146 (1935)

 

Náčelník štábu 2. SS Das Reich: 1.4.1940 - 31.5.1942
Náčelník štábu II. SS Panzer Korps: 6.1942 - 12.1943
Velitel 17. SS Götz von Berlichingen: 30.10.1943 - 17.6.1944 a 21.10.1944 - 15.11.1944
Velitel 2. SS Das Reich: 20.1.1945 - 9.3.1945

Železný kříž II. třídy: 19.5.1940
Železný kříž I. třídy: 23.6.1940
Německý kříž ve zlatě: 5.6.1942
Rytířský kříž: 13.9.1941
Dubové listy: 6.5.1945

Werner Ostendorff

Werner Ostendorff začal vojenskou kariéru v roce 1925, kdy vstoupil do Jäger Regiment 1 a zůstal zde do vstupu k Deutscher Luftsportverband (ilegální Luftwaffe) v březnu 1934. Ostendorff byl pilot a sloužil v Rusku během programu výměny technických kádrů mezi Německem a SSSR. Po vstupu do SS 1. října 1935 byl přidělen do SS-Junkerschule v Bad Tölz. Ostendorff převzal velení 4./Der Führer v dubnu 1938 a vedl Kompanie než převzal velení Fliegerabwehr-Machinengewehr-Abteilung, který byl zformován v červnu 1939. Zůstal u této jednotky do polského tažení, kdy byl štábním pozorovatelem u Panzer Division Kempf. Po ustavení Das Reich se stal Ostendorff náčelníkem Aufstellungsstab a stal se Ia. Sloužil v této funkci do 26. června 1942, během této doby vedl též malou Kampfgruppe jako velitel a Ia. Během bitvy o Jelňu vedl Ostendorff osobně útoky a protiútoky, jimiž byly zastaveny útoky Rudé armády, některé z nich skončily bojem muže proti muži. Za svoji statečnost byl 13.9.1941 vyznamenán Rytířským křížem. Když velel Kampfgruppe Das Reich, držela tato jednotka křídlo 9. Armee nedaleko Rževa a 25.6.1942 byl za toto vyznamenán Německým křížem ve zlatě. Během roku 1942 byl povýšen do hodnosti SS-Brigadeführer a stal se náčelníkem štábu Hausserova II. SS Panzer Korps a sloužil v této pozici u Charkova a Kurska v roce 1943. 23. listopadu 1943 byl vydán rozkaz k vytvoření nové 17. SS Panzer Grenadier Division Götz von Berlichingen. Ostendorff, nyní povýšen do hodnosti SS-Gruppenführer, vedl tuto jednotku během bojů v Normandii. Ačkoliv měla divize nedostatek vybavení, obrněných bojových vozidel a problémy s transportem, dokázal ji se svou energií a entuziasmem připravit k boji. Divize byla umístěna jižně od Loire, mezi Tours a Nantes. Když začala invaze, Ostendorff okamžitě nařídil průzkum cest vedoucích k místu vylodění. Průzkumný prapor překročil řeku a pronikl k městu Carentan. Divize pochodovala do Bayeux a přímo do sektoru Saint-Lô, kde byla podřízena II. Fallschirmjäger Korps. Během bojů v Normandii byl Ostendorff, který byl často na frontové linii, zraněn. Před návratem k divize byl krátký čas Ia u Reichsführer-SS Heinricha Himmlera, který převzal dočasné velení Armee Gruppe Rhein. Když Himmler převzal Armee Gruppe Weichsel, Ostendorff se k divizi vrátil v říjnu 1944 a opět byl zraněn v listopadu 1944. V prosinci 1944 byl povýšen do hodnosti SS-Obergruppenführer a na počátku roku 1945 převzal velení divize Das Reich a byl zraněn v bojích u Stühlweissenburgu v Maďarsku a zemřel v Rakousku v nemocnici 1. května 1945. Byl posmrtně vyznamenán Dubovými listy. Ostendorff byl jedním z nejlepších štábních důstojníků ve Waffen-SS. Ostendorff byl také jedním z nejmladších divizních velitelů.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

8.prosince 1369 zemřel Konrád Waldhauser, rakouský reformní kazatel (původně augustinián), jejž pozval do Prahy Karel IV. Waldhauser kázal o nepravostech v církvi a získal značnou oblibu. Připravil půdu pro českou reformaci.

8.prosince 1914 oplatili Britové Němcům předchozí porážku (v bitvě u Coronelu) a v bitvě u Falklandských ostrovů potopili 2 pancéřové křižníky (Scharnhorst a Gneisenau), 2 lehké křižníky (Leipzig a Nürnberg) a 2 transportní lodě (Baden a Santa Isabel). Sami neztratili žádnou loď.

8.prosince 1942 byla spuštěna na vodu britská letadlová loď HMS Indefatigable.

Translate