Kdo je online

Právě přítomno: 195 hostů a žádný člen

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Corp. Anderson - Komentář v M2HB
U.S. Sailors Fire the M2 Browning and Twin M2HB https://www.youtube.com/watch?v=f8kcn_mdReY
Ve článku je zmiňovaný příchod amerických vojáků na frontu 1. světové války a jak si sebou přivezli brokovnice. S tím so...
DOKUMENT '68: Jsme s vámi, buďte s námi! (EN subtitles)
Dneska jsem narazil na zajímavý článek vztahující se k srpnové okupaci. Nevím, kde ho zde umístit, tak ho připojím k tom...
Případní zájemci se o něm mohou dozvědět více v knize Petr Zenkl: politik a člověk od nakladatelství Mladá fronta. Tady...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno 9. 2. 2012 20:10 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: OSOBNOSTI

František Fajtl

* 20.8. 1912
† 4.10. 2006

16,8 kB

Generálporučík, československý stíhací pilot ve Velké Británii a SSSR se 6 sestřely, účastník protinacistického odboje, v roce 1950 komunisty vězněn.
  František Fajtl se narodil 20.8. 1912 v Doníně na Lounsku. Po měšťanské škole studoval na obchodní akademii v Trnovanech u Teplic, kde 24.6. 1932 maturoval. Ve škole měl talent na jazyky - domluvil se německy, anglicky, rusky i francouzsky. Hodně zkušeností a lásku k vlasti získal v sokole, kde cvičil od svých 6ti let. Po studiu se vydal cestovat do zahraničí. Navštívil Nizozemsko, Německo, Itálii a Anglii, kam se zanedlouho měl opět vrátit.

1.10. 1932 nastoupil základní vojenskou službu u 1. divize v Praze. Výcvik absolvoval u Hor. p. pl. 11 v Bardejově a Hor. p. pl. 4 v Sabinově. Poté byl přijat do Vojenské akademie v Hranicích na Moravě, druhý ročník zaměřený na letectvo studoval v Prostějově. Z akademie byl slavnostně vyřazen v hodnosti poručík letectva - pilot 1.7. 1935 a byl přiřazen k 2. leteckému pluku Dr. Edvarda Beneše v Olomouci k 5. pozorovací letce, kde absolvoval letecký výcvik. 19.10. 1936 se Fajtl stal pobočníkem velitele I/2 perutě a 1.4. 1398 prvním důstojníkem. 15.8. 1938 byl přeřazen k 63. zvědné letce v Přerově a 1.9. byl určen ke stíhacím pilotům. Při mobilizaci letka přelétla do Henčlova k letectvu 2. armády, která měla operovat na severní Moravě. Po obsazení pohraničí nacisty se letka vrátila do Přerova a po obsazení státu se Fajtl vydal 11.6. 1939 do Polska.

V Krakově se 24.6. připojil k Zahraniční vojenské skupině československé. Z Polska se v červenci vydal do Francie, kde byl 7.10. 1939 přijat do Cizinecké legie v hodnosti Sergeant. Na základně Chartres absolvoval stíhací výcvik a 1.5. 1940 byl povýšen do hodnosti nadporučíka letectva. Od 27.5. 1940 sloužil na frontě u GC (Groupe de Chasse) III/9 v Lyon-Satolas, od 6.6. u GC III/7 v Colomers u Paříže, kde létal na strojích Bloch B-152 a Morane-Saulnier MS-406. Ve Francii Fajtl patřil ke stovce čs. pilotů, kteří tvořili téměř třetinu francouzského letectva a zničili 170 německých letadel s vlastními 32 ztracenými. 17.6. se Fajtl připojil k ustupující 1. čs. stíhací letce a 24.6. s dalšími ustupujícími vyplul směr severní Afrika a jeho cesta vedla přes Casablanku a Gibraltar do britského Liverpoolu. 


  Do Liverpoolu dorazil 12.7. 1940 a 21.7. byl přesunut do Cosfordu k československým jednotkám. 2.8. byl přijat do RAF v hodnosti Pilot Officer a 6.8. přiřazen k 310. čs. stíhací peruti. Další přeřazení následovalo 10.9. k 1. stíhací peruti v Northoltu a 15.9. k 17. stíhací peruti v Debdenu. Během bitvy o Británii létal na Hurricanech, na kterých sestřelil 2 německé stroje Do-17, Do-215 a 1 Do-17 poškodil. 27.12. 1940 byl Fajtl povýšen do hodnosti Flying Officer. 14.4. 1941 peruť přelétla do skotského Castletown na operační odpočinek a 27.5. 1941 se Fajtl stal příslušníkem nově vzniklé 313. čs. stíhací peruti, kde se přeorientoval na letouny Spitfire, s nimiž získal další 2 německé skalpy, a to Bf-109. 1.9. t.r. byl povýšen do hodnosti Flight Lieutnant, 27.10. se stal kapitánem a od 15.12 velel A-letce. 27.4. 1942 byl povýšen do hodnosti Squadron Leader a jako první československý důstojník (občas se tvrdí, že i první cizinec) se stal velitelem britské 122. stíhací peruti "City of Bombay".

5.5. 1942 při doprovodu bombardérů nad Francii byl Fajtl při souboji sestřelen. S hořícím strojem se mu podařilo nouzově přistát mezi německé pozice. Pokud by Fajtla zajali Němci, čekala by ho smrt jako vlastizrádce, jelikož Československo bylo součást Říše. Pronásledovatelům unikl a za pomoci francouzských vlastenců se dostal do Paříže k rodině Viktora Formánka, Fajtlova rodáka z Donína. 26.5. se s falešnými doklady vydal přes Bourges, Montlucon do Vichy a odtud přes Lyon, Montpellier, Beziéres a Argéles-sur-Mer do Španělska. Při přechodu Pyrenejí se zranil a 4.6. 1942 ho zatkli španělští vojáci. Vězněn byl ve Figueras, Barceloně, Zaragoze a nakonec od 11.6. do 12.8. v koncentračním táboře v Miranda de Ebro. Celou dobu se vydával za britského pilota Franka Fattlea. Propuštěn byl díky britskému konzulovi v Madridu, kam poté odjel a následně do Gibraltaru, odkud odletěl do Anglie.
  Po návratu působil na velitelství stíhacího letectva, 1.5. 1943 byl povýšen na štábního kapitána a 15.6 na Wing Commandera. Do 27.9. působil jako spoluvelitel bází, na kterých byly čs. perutě, a poté se na vlastní žádost stal velitelem 313. perutě, jelikož její velitel byl sestřelen. Fajtl se však musel vzdát hodnosti a byl opět jmenován Squadron Leaderem. V listopadu 1943 bylo rozhodnuto, že Fajtl bude velitelem perutě, která poputuje k československým vojskům do SSSR, kam vyplul spolu s 20 piloty a pozemním personálem přes Středozemní moře 21.2. 1944. 3.5. 1944 na Letišti Ivanovo stanul v čele 128. čs. samostatné stíhací letecké peruti, která byla 1.6. v Kubince přeorganizována na 1. čs. samostatný stíhací letecký pluk "Zvolenský". Přitom znovu změnil typ letounu na Lavočklin La-5FN. Fajtl se pak s plukem zúčastnil bojů nad Slovenskem během Slovenského národního povstání, kdy operoval z letiště Zolná, a o Moravskou bránu. 7.3. 1945 byl povýšen na Majora a na konci války měl nalétáno celkem 275 hodin.

Do Prahy se Fajtl vrátil 13.5. 1945 a 1. čs. samostatnému stíhacímu leteckému pluku velel do 7.8. Do 30.10. působil na velitelství letectva a poté šel studovat do 3. ročníku Vysoké školy válečné v Praze. 22.8. 1946 absolvoval a v hodnosti podplukovníka generálního štábu byl ve funkci zástupce velitele 1. letecké divize. 31.3. 1948 se stal lektorem na Vysoké škole válečné v Praze. 
  1.2. 1949 byl Fajtl vyslán na zvláštní dovolenou, 1.11. ho přeložili do výslužby a 10.1. 1950 byl zatčen a odvezen do pracovního tábora v Mírově jako nepřítel lidu. 2.12. 1950 byl Fajtl degradován na vojína a propuštění se dočkal 1.6. 1951. Fajtlova manželka Hana s dcerou byla bez náhrady vystěhována z pražského bytu a Fajtl začal pracovat jako stavební dělník, později úředník, v Okresním stavebním podniku v Lounech. Částečně rehabilitován byl až v roce 1964, kdy byl povýšen na plukovníka v záloze, vrátil se s rodinou do Prahy a následující 4 roky strávil u Státní letecké inspekce, než přišla Normalizace a Fajtl musel znovu odejít. 

Úplné rehabilitace se dočkal až po listopadu 1989. V prosinci 1989 byl zvolen předsedou Sdružení zahraničních letců a spolu s plukovníkem Karlem Mrázkem stanul 31.3. 1990 v čele Svazu letců. 1.5. 1990 ho prezident Havel povýšil spolu s plukovníky Karlem Mrázkem a Pavlem Kocfeldou do hodnosti generálmajora v.v. a vyznamenal Řádem generála M. R. Štefánika. V roce 1994 Fajtl obdržel francouzský řád Čestné legie. 8.5. 2000 pak dosáhl své nejvyšší hodnosti generálporučíka v.v. a v roce 2004 mu prezident Klaus udělil nejvyšší český vojenský řád Bílého lva. 4.10. 2006 František Fajtl po několika měsících strávených ve střešovické nemocnici umírá.

30,0 kB 50,1 kB 34,4 kB
Sestřely
2.10. 1940 Do 17Z
24.10. 1940 Do 215B
13.11. 1940 Do 17Z-3
10.4. 1942 Bf 109E
12.4. 1942 Bf 109
5.5. 1942 Bf 109
Vyznamenání
Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem 25.7.1941
5.5.1943
Československý válečný kříž 8.10.1942
26.10.1942
20.6.1945
30.8.1945
Distinguished Flying Cross 10.11.1942
řád Slovenského národního povstání I. tr. 28.8.1945
red Partizanskoj zvezdy 3. st. 22.3.1946
medal Za pobědu nad Germanijej 22.4.1946
řád Rudé hvězdy 1965
řád Rudé zástavy 1985
Řád generála M. R. Štefánika 1990
Légion d'Honneur au grade de Chevalier 11.11.1994
řád Bílého lva za vítězství II. st. 28.10.2004
Československá medaile Za zásluhy I. st.
Československá vojenská pamětní medaile se štítky F, VB a SSSR
Croix de Guerre avec palme
The 1939–1945 Star with Battle of Britain Clasp
Air Crew Europe Star
Ordinul Coroana României
a další.
Dílo
Letecké povídky 1944
Přítel mraků 1946
Sestřelen 1947
První doma 1974
Podruhé doma 1983
Vzpomínky na padlé kamarády 1980
Osud byl mým přítelem (lit. úprava memoárů radiotelegrafisty M. Vilda) 1985
Boje a návraty 1987
Válčil jsem v poušti (lit. úprava memoárů dělostřelce R. Zdráhala) 1990
Bitva o Británii 1991
Létal jsem s Třistatřináctkou 1991
Dva údery pod pás 1993
Generál nebe 1993
Hrdina století 1994
Velel jsem stíhačům 1997
Pouta nebes 2000
Z Donína do oblak 2002
Britští letci v Sovětském svazu (překlad) 1989
Zemřeli jsme pro Anglii (překlad) 1993
články v časopisech Rozlet, Letectví, Letectví a kosmonautika, Hlas revoluce, Národní osvobození atd.

Reklama:


Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Anketa

Souhlasíte se snahou EU připravit občany o právo vlastnit legálně držené zbraně?

Ne - 98.2%
Ano - 1.3%
Nevím - 0.2%
Je mi to jedno - 0.3%

Celkem hlasovalo: 1476
Hlasování skončilo v: 31 pro 2017 - 00:00

Dnešní den v historii

20.března 1619 zemřel Matyáš Habsburský (král český 1611 – 1619)