KULTURA

Zveřejněno: 12. 11. 2014 20:04 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Tanková velmoc jménem Československo

Československé tankové síly 1945-1992

(Francev, V.: Československé tankové síly 1945-1992. Praha, Grada Publishing 2012, 232 s., 369 Kč.)

Vladimír Francev se nepochybně řadí mezi nejrespektovanější odborníky na historii českých a československých zbraní. Jeho nová publikace se zaměřuje na téma, jež dosud nebylo v tomto rozsahu zpracováno, a sice na obrněné útvary československé armády od konce druhé světové války do rozdělení federace. Autor detailně popisuje dějiny našich tankových vojsk, strukturu, nasazení a samozřejmě technické vybavení, kterému je věnován největší prostor. Je důležité si uvědomit, že navzdory závislosti na Sovětském svazu nebyla ČSSR rozhodně jenom pasivním dovozcem sovětské techniky. Československý těžký průmysl představoval výtečnou základnu pro licenční výrobu ve skutečně gigantickém měřítku, navíc u nás existovala snaha vylepšovat sovětské vzory, vyvíjet na jejich bázi nové verze (to se týká např. vyprošťovacích či mostních úprav tanků) a konstruovat i originální vozidla, jež občas překonávala i sovětské typy a mohla konkurovat světové špičce (jako transportér OT-64 SKOT nebo samohybná houfnice DANA). Čs. armáda svého času disponovala bezmála 5000 tanky a 6000 dalšími obrněnci, ovšem díky svému potenciálu se ČSSR stala také důležitým dodavatelem pro další země. Čísla o produkci a vývozu jsou skutečně ohromující a vyplývá z nich, že v 70. letech bylo Československo třetí (pochopitelně po SSSR a USA) největší exportér obrněných bojových vozidel na světě! Vedle popisu historického vývoje a čísel o exportu nabízí Francevova kniha také katalog 47 hlavních typů vozidel čs. obrněných jednotek, od typů z druhé světové války až po moderní zbraně, jež ve své době představovaly nejlepší produkty čs. zbrojního průmyslu. Text doprovází množství černobílých fotografií; barevné jsou pouze v katalogu. Publikace Československé tankové síly 1945-1992 předkládá nejen komplexní náhled na historii našich obrněných sil, ale má co říci i ke strategickým, ekonomickým či politickým otázkám. I proto patří mezi nejpřínosnější knihy o vojenské technice, které se u nás v poslední době objevily.

Publikace: Střelecká revue 12/2012

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.dubna 1848 – Vznik Konstitučního spolku. Spolek, který tvořili stoupenci myšlenky sjednoceného Německa, měl být protikladem Národního výboru, který byl proti této myšlence.

19.dubna 1713 – Pragmatická sankce. Karel VI. Habsburský v ní určil nástupnictví po ženské linii v případě, že vymře linie mužská. Přijala ji sice většina států, stejně však došlo k válce o Rakouské dědictví.

19.dubna 1945 vypálily německé jednotky českou osadu Ploština na Moravě.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"