LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: NÁMOŘNÍ LETADLA

Lockheed S-3 Viking

Zavedení útočného protiponorkového letounu S-3 Viking způsobil vývoj nových sovětských jaderných ponorek, které byly schopny ponoru do extrémních hloubek. Americké námořní letectvo potřebovalo náhradu za stroje Grumman S-2 s turbovrtulovými motory. Vítězem soutěže, vyhlášené US Navy koncem šedesátých let, se roku 1969 stal typ firmy Lockheed. Tento typ se poprvé vznesl v lednu 1972 a sériová výroba začala v říjnu 1973. S-3A Viking je čtyřmístný hornoplošník schopný operovat za každého počasí z letadlové lodi. Je vybaven pokročilým radarem APS-116 v přídi, inerčním navigačním systémem CAINS, dopplerovským radarem, širokopásmovou radiostanicí, výstražným protiradarovým systémem, systémy pro vedení radioelektronického boje, systémem pro měření hloubky i výšky, výkonnými shazovanými radiosondami s naváděcími a řídícími systémy a elektroakustickými senzory. Pro zpracování velkého množství údajů slouží výkonný palubní počítač, který zpracovává rychle a spolehlivě všechny informace. Letoun lze dovybavit i zařízením pro tankování za letu, systémem pro pokládání min nebo pro omezený elektronický dozor.
  US Navy roku 1980 předložila firmě Lockheed kontrakt na modernizaci stávajících letounů S-3A. Modernizace WSIP (Weapon System Improvement Program - program modernizace zbrojních systémů) zahrnovala nové avionické a zbraňové systémy. Modernizovaný typ S-3B tak obdržel nový akustický signalizační procesor AYS-1 Proteus, systém sledování elektronické činnosti ponorek, radar Texas Instruments AN/APS-137 (V) 1, nový telemetrický systém sledování pomocí shazovaných radiosond a zařízení pro protilodní ŘS AGM-84A Harpoon. Objednávku na přestavbu všech letounů S-3A na standard S-3B obdržela firma Lockheed v dubnu 1988.

Verze:

S-3A - základní verze (viz text)
S-3B- modernizovaná verze (viz text)

Uživatelé:

USA(120 ks)

Bojové nasazení:

všude tam, kde jsou americké letadlové lodě

Výzbroj:

letoun nenese pevnou kanonovou výzbroj

  • 2 podkřídlové pylony s jednoduchými nebo trojitými závěsníky, pumovnice se 4 závěsníky

  • 4 torpéda Mk 46 nebo Mk 82

  • 4 hlubiné bomby nebo 4 miny

  • AGM-84A HARPOON, AGM-65 MAVERICK

  • klasické pumy, raketnice, přídavné nádrže

  • max. hmotnost nesené výzbroje až 1800 kg v pumovnici a 1300 kg na pylonech

Vyhledávání

Dnešní den v historii

29.března 1941 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Victorious.

29.března 1848 – Druhá pražská petice císaři. Nesla zhruba stejné požadavky jako ta první (?19.3.). Císař odpověděl tzv. Kabinetním listem (?8.4.1848), kde uznával některé ústupky.

Poslední komentáře

přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"
odpověděl na komentář #4800 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Zdravím,říkáte to dobře, zajímalo by mě ale, proč máte raději Ukrajinu nad ČR.Ne že bych nesouhlasil, jen mě zajímají va...