LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: VRTULNÍKY

Boeing/Sikorsky RAH-66 Comanche

Vrtulník RAH-66 byl vyvíjen firmou Boeing ve spolupráci s firmou Sikorsky jako náhradu za stávající vrtulníky typů AH-1 Cobra a OH-58D Kiowa Warrior. Od samého počátku byl konstruován pro nasazení v rámci tzv. digitalizovaného bojiště. Comanche měl být určen k průzkumně bojovým úkolům i pro vzdušný boj a to za jakýchkoliv povětrnostních podmínek a v noci, zjištěné cíle měl být schopen okamžitě ničit. Ve službě měl doplňovat těžší typ AH-64 Apache. První prototyp vzlétl 4. ledna 1996. Do roku 2004 probíhaly zkoušky prototypů, začátek sériové výroby se plánoval právě na rok 2004 a v roce 2007 měla být kompletní první operační jednotka. Plán výroby původně počítal s 1200 stroji, poté byl počet snížen na 650 a nakonec v březnu 2004 Pentagon celý program zastavil. Důvodem ke zrušení programu je vysoký počet ztracených vrtulníků během operací v Afghánistánu a Iráku, sestřelených jednoduchými zbraněmi, např. kulomety a RPG, na které nemá koncepce STEALTH žádný vliv. Rizikové průzkumné mise vrtulníku Comanche tak převezmou bezpilotní prostředky (UAV).

RAH-66 Comanche je první vrtulník s obtížnou zjistitelností radiolokačními a IČ prostředky (STEALTH). Kokpit je dvoumístný, pilot sedí za zbraňovým operátorem. Pod přídí je umístěn 20mm tříhlavňový kanón Lockheed Martin Vulcan II se zásobníkem na 500 nábojů. Raketová výzbroj je zavěšena na vnitřní straně výklopných dvířek zbraňových šachet umístěných na boku trupu. Při vyklopení dvýřek se rakety dostanou do palebné polohy. Instalací přídavných pilonů se výzbroj zvýší více než dvojnásobně. Podvozek je plně zatahovatelný. Hlavní pětilistý rotor je z kompozitních materiálů, vyrovnávací rotor ventilátorového typu má listů osm. Pohon zajišťují dva motory LHTEC T800-LHT-801 o výkonu po 1068 kW. Elektronické vybavení je z velké části shodné s vybavením letounu F/A-22 Raptor. Řízení a zbraňové sytémy ovládají dva vzájemně zastupitelné počítače, výstroj obsahuje systém včasné výstrahy, rušičky, elektrooptickým systém sledování a zjišťování cílů (EOTAS – Electro-Optical Target Acquisition System), systém nočního vidění (NVPS – Night-Vision Pilotage System) a navigační systém GPS. Informace systému nočního vidění a údaje o zbraňových systémech se promítají i na přilbový průhledový displej (HIDSS – Helmet Integrated Display Sighting System). Čtvrtina vrtulníků měla mít navíc na hlavním rotoru nainstalovanou odlehčenou verzi radiolokátoru Longbow, který používají stroje AH-64 Apache. Vrtulník dokáže efektivně spolupracovat s řídícím letounem AWACS.

Verze:

prototyp

Uživatelé:

projekt zrušen

Výzbroj:

  • trojhlavňový kanon Vulcan II ráže 20 mm ve věži pod přídí se zásobou 500 nábojů
  • 2 zbraňové šachty, 2 přídavné pylony se 4 závěsníky
  • 6 PTŘS AGM-114 HELLFIRE (14 s přídavnými pylony)
  • 12 PLŘS AIM-92 STINGER (20 s přídavnými pylony)
  • 2 palivové nádrže

Vyhledávání

Dnešní den v historii

29.března 1848 – Druhá pražská petice císaři. Nesla zhruba stejné požadavky jako ta první (?19.3.). Císař odpověděl tzv. Kabinetním listem (?8.4.1848), kde uznával některé ústupky.

29.března 1941 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Victorious.

Poslední komentáře

přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"
odpověděl na komentář #4800 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Zdravím,říkáte to dobře, zajímalo by mě ale, proč máte raději Ukrajinu nad ČR.Ne že bych nesouhlasil, jen mě zajímají va...