VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 13. 10. 2014 8:00 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: ÚTOČNÉ PUŠKY

Steyr AUG: Futuristická puška z Rakouska

Steyr AUGReklamní snímek zkrácené verze útočné pušky Steyr AUG

Příchod útočné pušky Steyr AUG na trh způsobil údiv a překvapení, protože nová zbraň vzhledem připomínala spíše paprskomet ze sci-fi filmu. Bezy se však ukázalo, že se jedná o velmi podařený a kvalitní výrobek, takže se záhy dostavily významné exportní úspěchy a futuristická puška zamířila z Rakouska do světa.



Mezi současnými útočnými puškami existuje kategorie, která se obvykle označuje jako zbraně konstrukce „bullpup“. Tyto pušky mají funkční mechanismus a zásobník umístěný za spouští, což přináší především výhodu v podobě zachování délky hlavně při možnosti zkrácení zbraně. Ve skutečnosti nejde o takovou novinku, protože podobné pušky byly navrženy již na počátku 20. století, dlouho však zůstaly na úrovni experimentů, a pokud se začaly vyrábět, většinou se neprosadily. Průlom proto nastal až koncem 70. let, kdy rakouská zbrojovka Steyr Mannlicher prezentovala 5,56mm zbraň AUG (Armee-Universal-Gewehr).
Plastová zbraň i pro leváky

Rakouští zbrojní inženýři začali na revoluční pušce pracovat již koncem 60. let s výhledem na to, že armáda jejich země bude mít záhy zájem o nástupce stárnoucí zbraně StG 58, tzn. kopie belgické zbraně FN FAL ráže 7,62 mm. Nová puška byla v zásadě hotova v polovině 70. let a roku 1977 byla oficiálně přijata do výzbroje rakouské armády jako StG 77 (Sturmgewehr 77). V následujícím roce se rozběhla sériová výroba, která (nyní pochopitelně v modernizovaných verzích) pokračuje dosud. Není určitě překvapivé, že Steyr AUG ve své době na první pohled vyhlížel skutečně velice zvláštně, takže reakce byly velmi rozmanité. Rychle ale vyšlo najevo, že inženýři Horst Wesp, Karl Wagner a Karl Möser odvedli skutečně skvělou práci a vytvořili pušku, jež patřila (a pořád patří) mezi nejlepší výrobky svého druhu. Funkční mechanismus je založený na principu odběru prachových plynů z hlavně prostřednictvím kanálku, v němž píst koná krátký pohyb. Píst je propojený s otočným nosičem závorníku a závěr se zamyká pomocí sedmi zoubků.

Steyr AUG

Průřez ukazuje funkční mechanismus v pažbě pušky Steyr AUG

Puška standardně vyhazuje nábojnice vpravo, a proto ji nemůže používat levák (což je obecně problém zbraní koncepce „bullpup“), ale velice snadnou a rychlou úpravou lze vyhazovací systém obrátit, aby nábojnice vyletovaly vlevo. Pojistka nad rukojetí má u většiny verzí jenom dvě polohy (zajištěno a odjištěno), protože způsob palby se reguluje spouští. Je-li stlačena jen lehce, zbraň střílí jednotlivými ranami, při silnějším stisku střílí dávkami. Některé varianty AUG ale mají možnost „zamknutí“ spouště do polohy pro jednotlivé výstřely. Kromě koncepce „bullpup“ ale puška vzbudila pozornost i další vlastností, a to minimálním využitím oceli, ze které je vyrobena pouze hlaveň, závěr, pružina a několik dalších drobných součástek. Pouzdro závěru je z hliníkové slitiny a tělo zbraně je převážně z polymerových plastů. Rovněž zásobník na třicet nábojů ráže 5,56×45 mm NATO je plastový a navíc poloprůhledný, takže je samozřejmě možná snadná kontrola stavu munice. Na konci hlavně se nalézá tlumič záblesku, jenž funguje současně coby nástavec pro puškové granáty. K některým verzím AUG lze navíc připojit podvěsný granátomet M203 ráže 40 mm.

Široké spektrum variant

U pušky z Rakouska jistě nepřekvapí fakt, že je vyrobena velmi kvalitně a precizně. Uživatelé si chválí zejména ergonomické řešení a dobrou přesnost střelby. Základní podoba AUG A1 se vyráběla s pevně přimontovaným optickým zaměřovačem od značky Swarovski Optik, jenž se užívá současně jako horní rukojeť. Nabízí 1,5násobné zvětšení a možnost palby na vzdálenost do 300 m. Optika je zhotovená tak, aby silueta 180 cm vysokého muže na oněch 300 m přesně vyplnila výšku zorného pole. Součástí zaměřovače jsou i tři svítící body do podmínek snížené viditelnosti. Roku 1997 se přešlo na výrobu provedení AUG A2, u něhož je možné zaměřovač snadno odmontovat a nahradit standardizovanou lištou Picatinny MIL-STD-1913, díky níž lze pušku vybavit nejrůznějšími denními a nočními zaměřovači, svítilnami atd. Varianta AUG A3 má tuto lištu i přímo na horní straně původního zaměřovače a nejnovější obměna pro speciální jednotky AUG A3 SF má druhou lištu na boku. Jak naznačuje význam zkratky AUG, jedná se o zbraň univerzální, čemuž odpovídá existence několika verzí, které se odlišují délkou hlavně, avšak zároveň platí, že všechny hlavně jsou kompatibilní a vyměnitelné, takže se zbraně dají i různě přestavovat. Standardní podoba s hlavní o délce 508 mm je útočná puška, verze s hlavní dlouhou 407 mm odpovídá karabině a třetí verze (tzv. kompaktní puška) má hlaveň délky 350 mm. Vedle toho vznikly speciální modifikace s prodlouženou hlavní, jež měří 621 mm. Verze nazývaná AUG HBAR (Heavy-Barrelled Automatic Rifle) se dá využívat jako odstřelovačská puška nebo lehký kulomet a na jejím základě byla vyrobena verze AUG LMG (Light Machine Gun), jež slouží už pouze jako kulomet. Změnil se její funkční mechanismus (takže zbraň pálí z otevřeného závěru) a používají se zásobníky na 42 ran. Z dalších variant stojí za zmínku mj. AUG P a AUG Z, což jsou poloautomatické zbraně pro civilní trh. Naprosto speciální obměnu představuje „samopal“ AUG Para (neboli AUG SMG), jenž pálí pistolovou municí ráže 9 mm Parabellum a má hlaveň dlouhou pouze 250 mm.

Steyr AUG A3 SFSoučasná varianta Steyr AUG A3 SF pro zvláštní jednotky

Z Rakouska do celého světa

Puška Steyr AUG se dostala do ozbrojených sil více než třiceti států. Mezi zeměmi Evropy se dá (pochopitelně kromě „domácího“ Rakouska) uvést mj. Chorvatsko, Itálie, Irsko, Nizozemí, Polsko nebo Velká Británie. Z těchto všech pouze armáda Irska používá AUG jako standardní dlouhou zbraň, ovšem jinak je AUG oblíbenou puškou spíše u elitních a speciálních jednotek. Dalšími zákazníky se staly ozbrojené síly a sbory několika arabských či jihoamerických států, jako je Saúdská Arábie, Omán, Maroko, Argentina, Bolívie, Brazílie či Uruguay. Dále je třeba jmenovat některé zákazníky ve východní Asii, např. Filipíny, Indonésii, Malajsii a Tchaj-wan. Třetí a čtvrtý uvedený stát navíc produkují AUG v licenci. Rakouská zbraň významně uspěla i v USA, a to nejen na civilním trhu, protože určitý počet nakoupily armádní speciální jednotky a následně se AUG stala jednou ze základních zbraní v USICE (US Immigration and Customs Enforcement), tedy v agentuře, která odpovídá za bezpečnost hranic, dopravy a infrastruktury. Ale jednoznačně největší exportní úspěch pušky Steyr AUG přišel v roce 1988, když se pro ni jako pro svoji základní dlouhou pěchotní zbraň rozhodly armády Austrálie a Nového Zélandu. První exempláře byly dodány z Rakouska, ovšem brzy se rozběhla v podniku ADI (Australian Defence Industries, nyní Thales Australia) licenční výroba pod označením F88. Zbraň je však nejznámější jako „Austeyr“. Od základní rakouské verze se odlišuje jenom v drobnostech, mj. má trochu jiné drážkování hlavně nebo onu možnost „zamknutí“ spouště v poloautomatickém režimu. Také v Austrálii následně vznikly různé odvozené varianty, vesměs odpovídající těm, které jsou známé z nabídky firmy Steyr, např. karabina F88C, provedení s lištami Picatinny či verze s granátometem M203. Puška F88 představuje i základ zbraně pro australského „vojáka 21. století“, která se označuje jako Enhanced F88. Zatím vůbec nejnovější verzí je komplexně zmodernizovaná puška Next Gen Steyr AUG (alias F90), kterou vytvořili rakouští a australští zbrojaři. Má se stát základem celé nové „rodiny“ variant, díky které si má AUG nadále udržet pozici komerčně nejúspěšnější zbraně koncepce „bullpup“.

F88 AusteyrAustralská verze F88 Austeyr doplněná 40mm granátometem M203

Parametry pušky Steyr AUG A1
Munice: 5,56×45 mm
Zásobník: 30 nábojů
Celková délka: 790 mm
Délka hlavně: 508 mm
Váha prázdné zbraně: 3,6 kg
Váha nabité zbraně: 4,1 kg
Kadence: cca 700 ran/min.
Úsťová rychlost: 970 m/s
Efektivní dostřel: 300 m



Hlavní zdroje:
Chris Bishop: Velká encyklopedie – Moderní vojenské zbraně
Steyr Mannlicher, World.guns.ru, Wikipedia.org

Fotografie: Steyr Mannlicher, US Army, archiv autora

Publikace: Válka Revue 3/2013

Steyr AUG:

Futuristická puška z Rakouska

 

/perex/

Příchod útočné pušky Steyr AUG na trh způsobil údiv a překvapení, protože nová zbraň vzhledem připomínala spíše paprskomet ze sci-fi filmu. Bezy se však ukázalo, že se jedná o velmi podařený a kvalitní výrobek, takže se záhy dostavily významné exportní úspěchy a futuristická puška zamířila z Rakouska do světa.

/perex/

 

Mezi současnými útočnými puškami existuje kategorie, která se obvykle označuje jako zbraně konstrukce „bullpup“. Tyto pušky mají funkční mechanismus a zásobník umístěný za spouští, což přináší především výhodu v podobě zachování délky hlavně při možnosti zkrácení zbraně. Ve skutečnosti nejde o takovou novinku, protože podobné pušky byly navrženy již na počátku 20. století, dlouho však zůstaly na úrovni experimentů, a pokud se začaly vyrábět, většinou se neprosadily. Průlom proto nastal až koncem 70. let, kdy rakouská zbrojovka Steyr Mannlicher prezentovala 5,56mm zbraň AUG (Armee-Universal-Gewehr).

 

Plastová zbraň i pro leváky

Rakouští zbrojní inženýři začali na revoluční pušce pracovat již koncem 60. let s výhledem na to, že armáda jejich země bude mít záhy zájem o nástupce stárnoucí zbraně StG 58, tzn. kopie belgické zbraně FN FAL ráže 7,62 mm. Nová puška byla v zásadě hotova v polovině 70. let a roku 1977 byla oficiálně přijata do výzbroje rakouské armády jako StG 77 (Sturmgewehr 77). V následujícím roce se rozběhla sériová výroba, která (nyní pochopitelně v modernizovaných verzích) pokračuje dosud. Není určitě překvapivé, že Steyr AUG ve své době na první pohled vyhlížel skutečně velice zvláštně, takže reakce byly velmi rozmanité. Rychle ale vyšlo najevo, že inženýři Horst Wesp, Karl Wagner a Karl Möser odvedli skutečně skvělou práci a vytvořili pušku, jež patřila (a pořád patří) mezi nejlepší výrobky svého druhu. Funkční mechanismus je založený na principu odběru prachových plynů z hlavně prostřednictvím kanálku, v němž píst koná krátký pohyb. Píst je propojený s otočným nosičem závorníku a závěr se zamyká pomocí sedmi zoubků. Puška standardně vyhazuje nábojnice vpravo, a proto ji nemůže používat levák (což je obecně problém zbraní koncepce „bullpup“), ale velice snadnou a rychlou úpravou lze vyhazovací systém obrátit, aby nábojnice vyletovaly vlevo. Pojistka nad rukojetí má u většiny verzí jenom dvě polohy (zajištěno a odjištěno), protože způsob palby se reguluje spouští. Je-li stlačena jen lehce, zbraň střílí jednotlivými ranami, při silnějším stisku střílí dávkami. Některé varianty AUG ale mají možnost „zamknutí“ spouště do polohy pro jednotlivé výstřely. Kromě koncepce „bullpup“ ale puška vzbudila pozornost i další vlastností, a to minimálním využitím oceli, ze které je vyrobena pouze hlaveň, závěr, pružina a několik dalších drobných součástek. Pouzdro závěru je z hliníkové slitiny a tělo zbraně je převážně z polymerových plastů. Rovněž zásobník na třicet nábojů ráže 5,56×45 mm NATO je plastový a navíc poloprůhledný, takže je samozřejmě možná snadná kontrola stavu munice. Na konci hlavně se nalézá tlumič záblesku, jenž funguje současně coby nástavec pro puškové granáty. K některým verzím AUG lze navíc připojit podvěsný granátomet M203 ráže 40 mm.

 

Široké spektrum variant

U pušky z Rakouska jistě nepřekvapí fakt, že je vyrobena velmi kvalitně a precizně. Uživatelé si chválí zejména ergonomické řešení a dobrou přesnost střelby. Základní podoba AUG A1 se vyráběla s pevně přimontovaným optickým zaměřovačem od značky Swarovski Optik, jenž se užívá současně jako horní rukojeť. Nabízí 1,5násobné zvětšení a možnost palby na vzdálenost do 300 m. Optika je zhotovená tak, aby silueta 180 cm vysokého muže na oněch 300 m přesně vyplnila výšku zorného pole. Součástí zaměřovače jsou i tři svítící body do podmínek snížené viditelnosti. Roku 1997 se přešlo na výrobu provedení AUG A2, u něhož je možné zaměřovač snadno odmontovat a nahradit standardizovanou lištou Picatinny MIL-STD-1913, díky níž lze pušku vybavit nejrůznějšími denními a nočními zaměřovači, svítilnami atd. Varianta AUG A3 má tuto lištu i přímo na horní straně původního zaměřovače a nejnovější obměna pro speciální jednotky AUG A3 SF má druhou lištu na boku. Jak naznačuje význam zkratky AUG, jedná se o zbraň univerzální, čemuž odpovídá existence několika verzí, které se odlišují délkou hlavně, avšak zároveň platí, že všechny hlavně jsou kompatibilní a vyměnitelné, takže se zbraně dají i různě přestavovat. Standardní podoba s hlavní o délce 508 mm je útočná puška, verze s hlavní dlouhou 407 mm odpovídá karabině a třetí verze (tzv. kompaktní puška) má hlaveň délky 350 mm. Vedle toho vznikly speciální modifikace s prodlouženou hlavní, jež měří 621 mm. Verze nazývaná AUG HBAR (Heavy-Barrelled Automatic Rifle) se dá využívat jako odstřelovačská puška nebo lehký kulomet a na jejím základě byla vyrobena verze AUG LMG (Light Machine Gun), jež slouží už pouze jako kulomet. Změnil se její funkční mechanismus (takže zbraň pálí z otevřeného závěru) a používají se zásobníky na 42 ran. Z dalších variant stojí za zmínku mj. AUG P a AUG Z, což jsou poloautomatické zbraně pro civilní trh. Naprosto speciální obměnu představuje „samopal“ AUG Para (neboli AUG SMG), jenž pálí pistolovou municí ráže 9 mm Parabellum a má hlaveň dlouhou pouze 250 mm.

 

Z Rakouska do celého světa

Puška Steyr AUG se dostala do ozbrojených sil více než třiceti států. Mezi zeměmi Evropy se dá (pochopitelně kromě „domácího“ Rakouska) uvést mj. Chorvatsko, Itálie, Irsko, Nizozemí, Polsko nebo Velká Británie. Z těchto všech pouze armáda Irska používá AUG jako standardní dlouhou zbraň, ovšem jinak je AUG oblíbenou puškou spíše u elitních a speciálních jednotek. Dalšími zákazníky se staly ozbrojené síly a sbory několika arabských či jihoamerických států, jako je Saúdská Arábie, Omán, Maroko, Argentina, Bolívie, Brazílie či Uruguay. Dále je třeba jmenovat některé zákazníky ve východní Asii, např. Filipíny, Indonésii, Malajsii a Tchaj-wan. Třetí a čtvrtý uvedený stát navíc produkují AUG v licenci. Rakouská zbraň významně uspěla i v USA, a to nejen na civilním trhu, protože určitý počet nakoupily armádní speciální jednotky a následně se AUG stala jednou ze základních zbraní v USICE (US Immigration and Customs Enforcement), tedy v agentuře, která odpovídá za bezpečnost hranic, dopravy a infrastruktury. Ale jednoznačně největší exportní úspěch pušky Steyr AUG přišel v roce 1988, když se pro ni jako pro svoji základní dlouhou pěchotní zbraň rozhodly armády Austrálie a Nového Zélandu. První exempláře byly dodány z Rakouska, ovšem brzy se rozběhla v podniku ADI (Australian Defence Industries, nyní Thales Australia) licenční výroba pod označením F88. Zbraň je však nejznámější jako „Austeyr“. Od základní rakouské verze se odlišuje jenom v drobnostech, mj. má trochu jiné drážkování hlavně nebo onu možnost „zamknutí“ spouště v poloautomatickém režimu. Také v Austrálii následně vznikly různé odvozené varianty, vesměs odpovídající těm, které jsou známé z nabídky firmy Steyr, např. karabina F88C, provedení s lištami Picatinny či verze s granátometem M203. Puška F88 představuje i základ zbraně pro australského „vojáka 21. století“, která se označuje jako Enhanced F88. Zatím vůbec nejnovější verzí je komplexně zmodernizovaná puška Next Gen Steyr AUG (alias F90), kterou vytvořili rakouští a australští zbrojaři. Má se stát základem celé nové „rodiny“ variant, díky které si má AUG nadále udržet pozici komerčně nejúspěšnější zbraně koncepce „bullpup“.

 

Lukáš Visingr

 

Hlavní zdroje:

Chris Bishop: Velká encyklopedie – Moderní vojenské zbraně

Steyr Mannlicher, World.guns.ru, Wikipedia.org

 

Fotografie: Steyr Mannlicher, US Army, archiv autora

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.dubna 1389 – Velký židovský pogrom v Praze. Vedli k němu někteří kazatelé bez vážných příčin. Byla zabita většina Židů z Pražského ghetta.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"