Přihlášení
Spřátelené weby
IMBEL IA2: Puška pro amazonský prales
Brazilská armáda dlouho užívala pušky FN FAL ráže 7,62 mm, které se v Brazílii též licenčně vyráběly. V polovině 80. let však firma IMBEL (Indústria de Material Bélico do Brasil) přešla na přepracované pušky série MD ráže 5,56 mm, jež tedy vypadají jako kratší obměna FN FAL se zásobníkem z M16. Pořád jde standardní výzbroj brazilské armády, ale od 90. let existovala snaha je vystřídat modernější konstrukcí. V roce 1997 vznikla puška MD97, která ovšem stále nevyhověla požadavkům, a tudíž zbrojovka IMBEL zahájila projekt zcela nové zbraně, jež má označení IA2 a byla zavedena do služby v roce 2012.
Sudety ve stínu Mnichova - Svědectví o okupaci českého pohraničí
(Lakosil, J.: Sudety ve stínu Mnichova. Rok 1938 ve vzpomínkách a fotografiích. Praha, Mladá fronta ve společnosti Albatros 2022, 320 s., 499 Kč)
Téma okupace českého pohraničí v roce 1938 stále přitahuje obrovskou pozornost a patrně jen málokdo pochybuje, že mezi největší experty na tuto problematiku patří Jan Lakosil. Vydal již několik zajímavých publikací, jež se otázky Sudet týkají. Nejnovější z nich nese název Sudety ve stínu Mnichova a jedná se vlastně o editovaný soubor vzpomínek přímých účastníků těchto dramatických událostí. Prostor dostávají jak Češi, tak sudetští Němci a němečtí vojáci, a proto čtenář získává neobvyklou možnost pohlednout na Sudety takříkajíc „očima nepřítele“. Určitě nepřekvapí, že vzpomínky Němců jsou silně ovlivněny nacistickou ideologií, což se projevuje nejen mnoha invektivami na adresu ČSR a Čechů, ale mnohdy také zcela odlišnou interpretací některých událostí.
Duel: Fiat CR.32 vs. Polikarpov I-15: „Šipka“ a „Racek“ nad hořícím Španělskem
Fiat CR.32
Občanská válka ve Španělsku je občas považována za jakousi „předehru“ druhé světové války. To je sice poněkud zavádějící, některé zkušenosti z tohoto konfliktu však opravdu měly dosti velký vliv. Jiné ovšem vedly i ke značně problematickým závěrům, což se týká např. bojového nasazení stíhacích dvouplošníků.
Přestože se dvouplošníky uplatnily i ve druhé světové válce, posledním konfliktem, v němž se těšily fakticky dominantní úloze, byla válka mezi republikány a nacionalisty ve Španělsku. Ta se pro totalitní mocnosti, tedy pro Sovětský svaz, nacistické Německo a fašistickou Itálii, stala ideální „střelnicí“, kde mohly vyzkoušet nové taktické přístupy a nové typy pozemní a letecké techniky. Do Španělska tedy záhy začaly přicházet moderní zbraně a rozhořely se letecké boje mezi nejlepšími stíhačkami, jaké tehdy svět znal. Patřily mezi ně mj. dvouplošníky Fiat CR.32 Freccia a Polikarpov I-15 Čajka, které se leckdy utkávaly i s modernějšími jednoplošníky. Ale právě tento fakt byl některými letectvy vyhodnocen více či méně chybně, což posléze přineslo zákonité nepříjemné následky ve druhé světové válce.
Bitva v Bubjanském průlivu: Zkáza iráckého válečného námořnictva
Válka v Perském zálivu v roce 1991 bývá často zužována na leteckou kampaň a pozemní bitvy, avšak ve skutečnosti se bojovalo i na moři. Největší střet přišel na přelomu ledna a února 1991, ovšem tzv. bitva v Bubjanském průlivu byla spíše masakrem, protože irácké lodě neměly proti koaličním silám žádnou šanci.
Ostrov Bubjan
Jak známo, nemalá část iráckého letectva se zachránila útěkem do Íránu, jenž pak mohl zavést do služby řadu bojových letadel sovětské výroby. Trochu méně známým faktem však je, že se o něco podobného pokoušelo také irácké válečné námořnictvo a že tento pokus vedl k největší námořní bitvě celého konfliktu. Byl to však boj zcela jednostranný, jelikož irácké lodě se staly terčem útoků koaličních letounů, vrtulníků a plavidel, takže naprostá většina byla zničena a do Íránu se nakonec dostala jenom trojice poškozených lodí.
Strach má jméno Flak: Obávané německé protiletadlové kanony
8.8 cm FlaK 37
Německý protiletadlový kanon ráže 88 mm, známý jako „osmaosmdesátka“, se jistě řadí mezi nejznámější zbraně Třetí říše. Ve skutečnosti však tato účinná a obávaná děla tvořila jen jeden prvek propracované soustavy protivzdušné obrany, kam patřily i zbraně menších a větších ráží na různých platformách. Společně se označovaly termínem Flak (Flugabwehrkanone, občas je psán i v podobě FlaK) a představují důkaz velké technické vyspělosti Německa, z níž po válce mohly významně těžit zbrojní průmysly vítězných států.
Exotické pistole: Služební zbraně z Orientu
Caracal F
Přestože v oboru služebních pistolí dosud dominují produkty několika slavných značek, své místo si dokázaly najít též výrobky méně známých firem. Týká se to mj. Asie, kde se objevila řada zajímavých vzorů krátkých zbraní.
Beretta, Glock a Heckler & Koch, to jsou jen někteří z nejslavnějších výrobců pistolí, které se uplatňují i v roli služebních zbraní v armádách, policejních sborech a jiných složkách. Trh ale umožňuje uplatnění také pro mnoho dalších dodavatelů, jejichž nabídka sahá od kopií starých (někdy ještě z první poloviny 20. století pocházejících) vzorů po zcela nové konstrukce. Jeden extrém tudíž představují upravené kopie sovětských pistolí Tokarev, které vyrábí např. KLDR nebo Vietnam, zatímco na opačném pólu leží naprosto originální designy pistolí, jaké nabízejí firmy z Jižní Koreje či Spojených arabských emirátů.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
2.října 1373 – Karel IV. udělil svým synům v léno Braniborsko, které získal na Otovi Bavorském. Spolu s Braniborskem získal také hlas k volbě římského krále. Braniborsko nejprve patřilo Zikmundovi, pak se ho zmocnil markrabě moravský Jošt a po jeho smrti připadlo znovu Zikmundovi, a ten ho roku 1414 postoupil Hohenzollernům.
2.října 1904 byly zahájeny práce na přelomové britské bitevní lodi HMS Dreadnought.
2.října 1944 byla spuštěna na vodu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.
2.října 1421 zvítězili Husité v bitvě u Žatce.
Poslední komentáře
