Přihlášení
Kdo je online
Spřátelené weby
Poslední komentáře
Mauser HSP
Mauser HSC
Před válkou byla široce používána jiná pistole Mauseru a to HSC u armády i policie, HSC začala být vyráběna v Německu znovu koncem 60. letech, ale v polovině 70. byla její výroba ukončena.
Po válce došlo k přesunu obráběcích strojů a personálu do Francie, v 60. letech začala snaha Mauseru obnovit výrobu jako tomu bylo před válkou pro polici a armádu, ale potýkal se s nedostatkem zkušených pracovníků ve vývoji.
Útoky na základny Zeppelinů: První britské nálety z letadlových lodí
Zeppelin letící nad SMS Seydlitz
Německé vzducholodě byly za I. světové války zdrojem obrovských obav, které mohutně přiživovala také německá propaganda. Není divu, že Britové podnikli několik odvážných akcí s cílem tuto hrozbu oslabit. Hangáry Zeppelinů se proto staly terči britských náletů, z nichž část uskutečnily stroje z letadlových lodí.
Vojenské letectví prodělalo během první světové války opravdu ohromující vývoj. Na začátku konfliktu byla první letadla obvykle chápána jako podivná „hračka“ s omezenými možnostmi, a pokud už se nějakému vzdušnému prostředku přičítal význam, pak to byly vzducholodě. Ale průběh konfliktu ukázal, jak mylné byly tyto první úsudky. Německé vzducholodě vyvolávaly u Britů tak velký strach, že se sáhlo k riskantním náletům na základny Zeppelinů. Zpočátku se jednalo o údery klasických „suchozemských“ letounů, pak však přišla ke slovu další zajímavá novinka, a to nasazení letadlových nosičů Royal Navy.
Strach má jméno dron: Bezpilotní prostředky v rukou teroristů
Mohajer-2
Zářijový útok na ropné rafinérie v Saúdské Arábii znovu důrazně připomenul nebezpečí ve formě bezpilotních letadel v nesprávných rukou. Které teroristické skupiny dnes mají k dispozici drony? Jaké schopnosti tyto stroje nabízejí? A co je zřejmě nejdůležitější, jak lze této stále narůstající hrozbě efektivně čelit?
Bezpilotní létající prostředky (UAV, Unmanned Aerial Vehicles) neboli drony jsou takříkajíc všudypřítomné. Vojáci je využívají především jako průzkumné, terčové a bojové, zatímco pro civilní majitele jde zejména o nástroje pro pořizování fotografií či filmových záběrů, ačkoli se již zkouší také např. dodávkové služby. Vyskytují se však i varování před zneužíváním dronů, které mohou narušovat soukromí či působit problémy v leteckém provozu, byť největší obavy vzbuzují drony coby zbraně pro teroristické útoky. Události z posledních let dokazují, že jde o naprosto reálné nebezpečí, a proto pozoruhodným tempem přibývají také obranné prostředky, které dokážou drony různým způsobem zneškodňovat.
Centauro II
Centauro II je italský kolový stíhač tanků zavedený do výzbroje v počtu 10 kusů. Na konci roku 2020 byla podepsána smlouva na dodání dalších 86 Centauro II 8x8 s opcí na dalších 10. Jde o rozsáhle přepracované a zmodernizované B1 Centauro dříve zavedené v počtu 400 ks do výzbroje italské armády. Tento počet byl později zredukován odprodejem 141 nadbytečných kusů Jordánsku.
Shrnutí za leden 2021
Leden byl na Vojsku po vánočním přejídání takový línější. Z nových článků byl zveřejněn pouze Miguel Grau Seminario (1834-1879). Úpravou prošly z pozemní techniky články o BMP-1, BMP-3 a BTR-90. V případě letecké techniky se pak jednalo o Mikojan-Gurjevič MiG-25 Foxbat, Aichi M6A Seiran, Besson MB-410 (411), Curtiss (Vought) SC Seahawk a Jokosuka E14Y "Glen". Námořní technika tentokrát přišla zkrátka, i když ne tak docela, protože mezi zmíněnými letouny je několik hydroplánů sloužících i na lodích.
CVA-58 United States: Bizarní projekt letadlové lodě pro jadernou válku
Ve své době ohromující rozměry, výsuvné velitelské ostrůvky, na palubě jaderné bombardéry. Tak měla vypadat první americká „letadlová superloď“.
Ať už máme na zahraniční politiku USA jakýkoliv názor, nepochybným faktem je, že důležitý nástroj jejího prosazování představují operační skupiny letadlových lodí. V tomto oboru nemá US Navy žádného srovnatelného soupeře, jelikož dnes provozuje jedenáct nosičů s atomovým pohonem. Ne každý ovšem ví, že tyto „letadlové superlodě“ („supercarriers“) mají své kořeny v projektu, jenž se zrodil již krátce po druhé světové válce s cílem postavit na tehdejší poměry gigantické plavidlo pro proudové bombardéry s jadernými zbraněmi. Ačkoli se velice zvláštně pojatý nosič CVA-58 United States nakonec nedokončil, tento ambiciózní projekt měl zásadní význam pro další vývoj amerických letadlových lodí.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
7.března 1850 se narodil Tomáš G. Masaryk, první československý prezident
7.března 1799 zemřel F. L. Čelakovský, básník a obrozenec
Poslední novinky
- Mauser HSP
- Útoky na základny Zeppelinů: První britské nálety z letadlových lodí
- Strach má jméno dron: Bezpilotní prostředky v rukou teroristů
- Centauro II
- Shrnutí za leden 2021
- Aichi E16A Zuiun
- CVA-58 United States: Bizarní projekt letadlové lodě pro jadernou válku
- Miguel Grau Seminario (1834-1879)
- Praga AV
- Grille