Kdo je online

Právě přítomno: 2769 hostů a žádný člen

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Za Varšavského povstání bojoval na straně povstalců také Hetzer s přezdívkou Chwat. Více o tom naleznete na odkaze: http...
V půlce dubna se uskutečnilo cvičení Nordic Fires 2019 v prostoru švédské letecké střelnice Vidsel za účasti českých Gri...
Štefánikova smrt byla nehoda. Nevyvážené letadlo při přistání sklouzlo po křídle, říká historik https://www.irozhlas.cz...
Fascinující, že se někomu po tomhle stýská. Když tam vidím fronty na toaletní papír, reportáže o nedostatku košťat apod ...
Corp. Anderson - Komentář v M2HB
U.S. Sailors Fire the M2 Browning and Twin M2HB https://www.youtube.com/watch?v=f8kcn_mdReY

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 12. 2012 19:40 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Podporují USA a Izrael islamisty?

V Egyptě nastává absurdní situace, když USA a Izrael se stávají spojencem islamistů v boji proti lidem se západními hodnotami.

Není jisté, že to, o čem jsem psal v minulém článku, je opravdu pravda a Američané v Egyptě skutečně působí, ale je to vysoce pravděpodobné. Odpovídá to zcela způsobu války proti teroristům, jaký vede Obama. Ale i kdyby se nakonec ukázalo, že je to kachna, což je opakuji velmi málo pravděpodobně, představa amerických jednotek na Sinajském poloostrově zhmotňuje politiku USA a Izraele vůči Egyptu, která je reálná. I kdyby tam tedy tyto jednotky nasazeny nebyly, následující úvaha není chybná, protože vychází z reálné bezpečnostní a politické spolupráce mezi USA, Egyptem a Izraelem a skutečných vztahů, které spolu tyto země mají. Pro zjednodušení budu tedy považovat spekulace o nasazení Američanů v Egyptě za potvrzené.

Jako by byli všichni spokojeni. Izraelci, že někdo spolehlivější než armáda bývalého a potencionálního nepřítele bojuje proti teroristům. Američané mají další místo, kde mohou střílet teroristy a navíc udržují potencionální nepřátele Izrael a Egypt od sebe a Mursí je teď spojencem v boji proti teroristům a má volné ruce v tom, co může dělat na vnitropolitické scéně.

Jediný, kdo musí být nespokojen, jsou ta část egyptské společnosti, která uznává západní hodnoty svobody a demokracie. Je to jakoby západ zrazoval sám sebe. Ať je Mursí islamista, ale má evidentně v rukou moc i armádu a pro USA a Izrael se stal partnerem. Evidentně. Izrael se nikdy moc do vnitropolitických záležitostí arabů nevyjadřuje, ale pro USA to nebývá zvykem. Přesto i USA mlčí. Obamova administrativa se vyjádřila pro svobodu při svrhávání Mubaraka a teď když jde o to, zda v Egyptě bude svoboda nebo islamistická diktatura mlčí. Důvod je nasnadě. Spolupráce Egypta.

Obama se snaží si boj proti džihádismu zjednodušit. Zjednodušil ho jen na boj proti terorismu, ale ten jen části celého problému. Obama podporuje boj za svobodu, jen když to nepřináší rizika a jen v prohlášeních. Zatímco Bush považoval za Osu zla teroristy a vůbec všechny nedemokratické režimy a síly na světě, Obama si zlo zjednodušil jen na klasické teroristy s kalašnikovy a bombami. A Izrael má zase starosti s Palestinci a s hrozbami ze Sýrie a v Gaze.. a s teroristy... proto si nechce komplikovat život riskantními kroky.

Riskantním krokem by bylo podpořit Egypťany v boji proti Muslimskému bratrstvu. A znepřátelit si tak Mursího s jeho mocenským aparátem a armádou a s jeho spolupráci při potírání teroristů na Sinaji.

Je to ale ze strany USA a Izraele hloupé a krátkozraké. Opravdu v tom vidím jejich velkou politickou chybu, mnohem větší než tolik kritizované intervence nebo stavění osad a podobně. Nejenže nechat Egypťany v šanc islamistům je nemorální, ale i z hlediska rozumu a praktické politiky to je velká chyba. Nebo si USA a Izrael skutečně myslí, že se Mursí až bude mít dostatek moci, obrátí se přátelsky k Izraeli a západu a stane se z něj prozápadní diktátor jako Mubarak? Já se obávám, že ani náhodou. Obávám se, že až se z Mursího stane islamistický diktátor a v Egyptě bude uzákoněna šaríja, obrátí svou pozornost na Izrael. A pokud současná opozice prohraje, budou se všichni arabští demokraté cítit západem zrazeni a začnou pochybovat, jestli není ten islamismus opravdu přijatelnější. Bude to katastrofa. Hlavně pro Izrael.

Jsem smutný s toho, že tak málo lidí vidí, jak se věci nyní mají a kam to vše směřuje. Situace v Egyptě se vymyká tradičnímu vidění světa, jak je vidí levice a jak je vidí bojovníci proti islámu i přátelé Izraele. I já který již léta obhajuje americkou zahraniční politiku vidím, že se děje něco špatného. Mursí je na koni, Mursí je v čele. Mursí prostě všechny přečůral. A dokud si to svět neuvědomí, nebude schopen s tím nic dělat.

A rovněž se ukazuje, že částečná řešení se vždy na něčem zaseknou a jsou kontraproduktivní. Není možné bojovat proti teroristům podporou diktátorů nebo islamistů. Egypt jasně ukazuje, že krátkozraké řešení nic neřeší. Egypt ukazuje, že je nutno věci řešit komplexně. A jediné komplexní proti islamismu, proti džihádu, proti terorismu i Palestinsko-izraelského konfliktu je svoboda. Svoboda všech.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.července 1436 – Zikmund Lucemburský schválil požadavky Čechů pro jeho přijetí za krále. Česká strana požadovala: 1. přiznání větších stavovských nároků, právo nechat si zabrané královské a církevní majetky; 2. vyloučení cizinců ze zemských úřadů; 3. opětovné přidružení Moravy k zemím Koruny české.

20.července 1940 sestřeluje nadporučík W.Streib s Bf110 bombardér Whitley. Jde o první sestřel německého nočního stíhače.

20.července 1937 byla zahájena stavba britské bitevní lodi HMS Anson.