Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 24

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 12. 2012 19:40 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Podporují USA a Izrael islamisty?

V Egyptě nastává absurdní situace, když USA a Izrael se stávají spojencem islamistů v boji proti lidem se západními hodnotami.

Není jisté, že to, o čem jsem psal v minulém článku, je opravdu pravda a Američané v Egyptě skutečně působí, ale je to vysoce pravděpodobné. Odpovídá to zcela způsobu války proti teroristům, jaký vede Obama. Ale i kdyby se nakonec ukázalo, že je to kachna, což je opakuji velmi málo pravděpodobně, představa amerických jednotek na Sinajském poloostrově zhmotňuje politiku USA a Izraele vůči Egyptu, která je reálná. I kdyby tam tedy tyto jednotky nasazeny nebyly, následující úvaha není chybná, protože vychází z reálné bezpečnostní a politické spolupráce mezi USA, Egyptem a Izraelem a skutečných vztahů, které spolu tyto země mají. Pro zjednodušení budu tedy považovat spekulace o nasazení Američanů v Egyptě za potvrzené.

Jako by byli všichni spokojeni. Izraelci, že někdo spolehlivější než armáda bývalého a potencionálního nepřítele bojuje proti teroristům. Američané mají další místo, kde mohou střílet teroristy a navíc udržují potencionální nepřátele Izrael a Egypt od sebe a Mursí je teď spojencem v boji proti teroristům a má volné ruce v tom, co může dělat na vnitropolitické scéně.

Jediný, kdo musí být nespokojen, jsou ta část egyptské společnosti, která uznává západní hodnoty svobody a demokracie. Je to jakoby západ zrazoval sám sebe. Ať je Mursí islamista, ale má evidentně v rukou moc i armádu a pro USA a Izrael se stal partnerem. Evidentně. Izrael se nikdy moc do vnitropolitických záležitostí arabů nevyjadřuje, ale pro USA to nebývá zvykem. Přesto i USA mlčí. Obamova administrativa se vyjádřila pro svobodu při svrhávání Mubaraka a teď když jde o to, zda v Egyptě bude svoboda nebo islamistická diktatura mlčí. Důvod je nasnadě. Spolupráce Egypta.

Obama se snaží si boj proti džihádismu zjednodušit. Zjednodušil ho jen na boj proti terorismu, ale ten jen části celého problému. Obama podporuje boj za svobodu, jen když to nepřináší rizika a jen v prohlášeních. Zatímco Bush považoval za Osu zla teroristy a vůbec všechny nedemokratické režimy a síly na světě, Obama si zlo zjednodušil jen na klasické teroristy s kalašnikovy a bombami. A Izrael má zase starosti s Palestinci a s hrozbami ze Sýrie a v Gaze.. a s teroristy... proto si nechce komplikovat život riskantními kroky.

Riskantním krokem by bylo podpořit Egypťany v boji proti Muslimskému bratrstvu. A znepřátelit si tak Mursího s jeho mocenským aparátem a armádou a s jeho spolupráci při potírání teroristů na Sinaji.

Je to ale ze strany USA a Izraele hloupé a krátkozraké. Opravdu v tom vidím jejich velkou politickou chybu, mnohem větší než tolik kritizované intervence nebo stavění osad a podobně. Nejenže nechat Egypťany v šanc islamistům je nemorální, ale i z hlediska rozumu a praktické politiky to je velká chyba. Nebo si USA a Izrael skutečně myslí, že se Mursí až bude mít dostatek moci, obrátí se přátelsky k Izraeli a západu a stane se z něj prozápadní diktátor jako Mubarak? Já se obávám, že ani náhodou. Obávám se, že až se z Mursího stane islamistický diktátor a v Egyptě bude uzákoněna šaríja, obrátí svou pozornost na Izrael. A pokud současná opozice prohraje, budou se všichni arabští demokraté cítit západem zrazeni a začnou pochybovat, jestli není ten islamismus opravdu přijatelnější. Bude to katastrofa. Hlavně pro Izrael.

Jsem smutný s toho, že tak málo lidí vidí, jak se věci nyní mají a kam to vše směřuje. Situace v Egyptě se vymyká tradičnímu vidění světa, jak je vidí levice a jak je vidí bojovníci proti islámu i přátelé Izraele. I já který již léta obhajuje americkou zahraniční politiku vidím, že se děje něco špatného. Mursí je na koni, Mursí je v čele. Mursí prostě všechny přečůral. A dokud si to svět neuvědomí, nebude schopen s tím nic dělat.

A rovněž se ukazuje, že částečná řešení se vždy na něčem zaseknou a jsou kontraproduktivní. Není možné bojovat proti teroristům podporou diktátorů nebo islamistů. Egypt jasně ukazuje, že krátkozraké řešení nic neřeší. Egypt ukazuje, že je nutno věci řešit komplexně. A jediné komplexní proti islamismu, proti džihádu, proti terorismu i Palestinsko-izraelského konfliktu je svoboda. Svoboda všech.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.května 1303 – sňatek českého krále Václava II. s polskou princeznou Eliškou Rejčkou

26.května 1893 se narodil československý generál Karel Klapálek.

26.května 1650 se narodil britský vojevůdce John Churchill, vévoda z Marlborough.

26.května 1876 – zemřel historik a obrozenec František Palacký