Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 31. 8. 2013 19:32 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Asadův režim zabil chemickými zbraněmi minimálně 1429 lidí

Váženi čtenáři, dovolte, abych Vám předložil dokument americké vlády, který představuje výsledky amerického vyšetřování o použití chemických zbraní v Sýrii a který zdůvodňuje jistotu USA a jejich spojenců o tom, kdo použil chemické zbraně v Sýrii. Dovoluji si Vám přinést svůj amatérský, ale úplný překlad a zároveň odkaz na plný originální dokument. Rovněž přikládám odkazy na profesionální, ale zkrácené české překlady. Následující text je bez mého komentáře. Obrázek si udělejte sami.

 

Zjištění americké vlády o použití chemických zbraní syrskou vládou dne 21. 8. 2013

Americká vláda  s velkou jistotou, že Syrská vláda provedla chemický útok dne 21. 8. 2013. Rovněž jsme zjistili, že syrská vláda k tomuto útoku použila nervový plyn. Naše všezdrojová zjištění jsou provedena na základě rozvědky z lidských, spojovacích a geoprostorových zdrojů, stejně jako z mnoha otevřených zdrojů. Naše tajná zjištění byla předána kongresu a našim spojencům. Kvůli ochraně zdrojů a metod nemůžeme publikovat všechna zjištění. Následující je odtajněným souhrnem zjištění americké zpravodajské komunity.

Užití chemických zbraní Syrskou vládou dne 21.8.

Velké množství nezávislých zdrojů indikovalo použití chemických zbraní na předměstích Damašku dne 21.8. Kromě zjištění amerických tajných služeb jsou zde hlášení mezinárodního a syrského zdravotnického personálu, videa, očitá svědectví, tisíce zpráv ze sociálních médií z dvanácti různých míst z oblasti Damašku, zprávy novinářů a hlášení vysoce vážených nevládních organizací.

Předběžné americké zjištění říká, že chemickým útokem bylo zabito 1429 lidí, s toho 426 dětí, ačkoliv se zjištění může dál vyvinout, pokud přijdou další informace.

Zjistili s velkou jistotou, že Syrská vláda provedla chemický útok na předměstí Damašku dne 21.8. Zjistili jsme, že možnost, že chemický útok ze dne 21.8. je velmi nepravděpodobná. Informace, ze kterých bylo toto zjištění sestaveno, obsahují zpravodajská zjištění o přípravách režimu na tento útok a o způsobu provedení, mnoho zpravodajských zdrojů o útoku samotném a jeho následcích, naše pozorování po útoku a rozdílech mezi možnostmi režimu a opozice. Naše zjištění s velkou jistotou mohou být potvrzeny americkou zpravodajskou komunitou. Pokračujeme ve zjišťování dalších informací, které zaplní mezery o tom, co víme. 

Pozadí:

Syrský režim vlastní velké zásoby bojových plynů  včetně hořčičného plynu, sarinu a VX a tisíce kusů munice, kterou můžou být tyto látky dopraveny na místo určení.

Syrský prezident Bašár Asad je bezpochybnou a jedinou autoritou rozhodující o syrském chemickém programu a členové tohoto programu jsou vysoce prověřování z hlediska bezpečnosti a loajality. Syrský program chemických zbraní organizuje Syrské centrum vědeckých studií a výzkumu (CVSV), které podléhá syrskému ministerstvu obrany.

S velkou jistotou jsme zjistili, že syrský režim užil chemických zbraní opakovaně v posledním roce a to i na předměstích Damašku a to v menším rozsahu. Toto zjištění je opřeno o mnohočetné zdroje informací včetně hlášení syrských představitelů o plánování a provedení chemických útoků a laboratorních analýz vzorků odebraných z množství jedinců, kteří byli vystaveni účinkům sarinu. Zjistili jsme, že opozice nepoužívá chemické zbraně.

Syrský režim má druhy munice, která jak bylo zjištěno užita během útoku 21.8. a má možnosti zasažení mnoha lokalit. Nemáme žádná zjištění, že by opozice provedla velký koordinovaný raketový útok podobný tomu, který proběhl 21.8.

Zjistili jsme, že režim použil chemické zbraně v minulém roce k zajištění převahy nebo k překonání rovnováhy sil  oblastech, kde bojuje pro jejich velkou strategickou hodnotu. Syrský režim používá chemické prostředky jako jeden z mnoha nástrojů stejně jako jsou letectvo a rakety, které neomezeně používá proti opozici.

Syrský režim se snaží dobýt předměstí Damašku, které opozice používá jako základnu pro útoky na cíle v oblasti hlavního města. Režim selhal ve vyčištění desítek Damašských oblastí od opozice, včetně oblastí postižených chemickým útokem dne 21.8. navzdory použití téměř všech druhů konvenčních zbraní. Zjistili jsme, že frustrace režimu z nemožnosti dobýt tyto oblasti vedla k rozhodnutí o použití chemických zbraní 21.8.

Přípravy:

Máme informace, které nás vedou k usouzení, že syrský personál pro obsluhu chemických zbraní - včetně personálu o kterém je předpokládáno spojení s CVSV - připravoval chemickou munici před útokem. Tři dny před útokem jsme shromáždili informace z lidských zdrojů, elektronických zdrojů a geoprostorových zdrojů, že režim provádí aktivity, o kterých lze usoudit, že souvisejí s přípravou užití chemických zbraní.

Obsluhy chemických zbraní operovaly na Damašském předměstí Adra již od neděle 18.8. do čtvrtka 21.8 blízko oblasti, kde byly užity chemické zbraně, včetně sarinu. 21.8. se jednotka syrského režimu připravovala na použití chemických zbraní včetně přípravy plynových masek. Naše zpravodajské zdroje nezaznamenaly ve dnech před útokem, žádné důkazy, které by indikovaly, že se opozice připravuje k použití chemických zbraní.

Útok:

Mnohočetné zpravodajské zdroje potvrzuji, že režim provedl dne 21.8. dělostřelecký a raketový útok na Damašská předměstí v ranních hodinách 21.8. družicové detekce potvrdily, že útoky z režimem ovládaných oblastí udeřily do oblastí, kde byl hlášen chemický útok - Kafr Butna, Jawbar, Ayn Tarma, Darayya a Muadamiya. Zjištění obsahují detekce odpalu raket z oblastí kontrolovaných režimem, v ranních hodinách, přibližně 90 minut před tím, než se první hlášení o útoku objevilo v sociálních médiích. Nízký stav letecké aktivity a odpalu raket nás vede k domněnce, že režim použil k útoku rakety.

Místní sociální média začala hlásit chemický útok v Damašku ve 2:30 místního času. Během následujících hodin se objevily tisíce hlášení o tomto útoku v sociálních médiích z dvanácti různých oblastí Damašské oblasti. Mnohočetná hlášení oznamovala dopady raket naplněných chemickými látkami do oblasti kontrolovaných opozicí.

Tři nemocnice v oblasti přijaly 3600 pacientů vykazující symptomy zasažení nervovým plynem během tří ranních hodin 21.8., dle vysoce vážených mezinárodních humanitárních organizací. Nahlášené symptomy, stejně jako epidemický ráz událostí - charakterizován masivním nárůstem pacientů během krátké doby, původ pacientů a kontaminace lékařů první pomoci - jsou shodné s příznaky použití nervového plynu. Obdrželi jsme další hlášení od mezinárodního a syrského zdravotnického personálu.

Identifikovali jsme sto videí souvisejících s útokem. Mnoho z nich ukazuje velké množství těl vykazujících znaky souhlasících, i když ne jen s nimi, s vystavením útoku nervovým plynem. Hlášené symptomy obětí obsahují bezvědomí, pěnu z nosu a úst, zúžené zorničky, zrychlený tep a obtížné dýchaní. Několik videí ukazuje mnoho obětí bez viditelných známek vnějšího poranění, což odpovídá zabití chemickými zbraněmi a neodpovídá smrti zásahu střelnou zbraní, explozí munice nebo spuchyřujícími látkami. 12 lokací bylo zachyceno v těchto videích a analýzou těchto videí bylo potvrzeno, že byla pořízena v udávaných oblastech a dobách.

Domníváme se, že syrská opozice nemá kapacity k zfalšování všech těchto videí, fyzických symptomů potvrzených zdravotnickým personálem a nevládními organizacemi a dalších informací souvisejících s chemickým útokem.

Máme závažné informace, které vedou k závěru, že syrští představitelé byli varování před blížícím se chemickým útokem. Zachytili jsme komunikaci vyššího představitele spojeného s ofenzívou, která potvrzuje užití chemických zbraní režimem dne 21.8. a který byl znepokojený možným získáním důkazů ze strany OSN. Odpoledne 21.8 jsme zjistili, že syrský chemický personál obdržel rozkaz přerušit operace.  V tu samou chvíli syrský režim zesílil dělostřeleckou palbu na oblasti, kde byly použity chemické zbraně. Ve 24 hodinách následujících po útoku jsme zaznamenali čtyři krát silnější dělostřeleckou a raketovou palbu než ve dnech útoku předcházejících. Pokračovali jsme v rozpoznávání důkazů, že ostřelování oblasti pokračovalo až do ranních hodin 26.8.

Na závěr to je tedy souhrn informací vedoucích k domněnce, že je syrský režim zodpovědný za použití chemických zbraní dne 21.8. Jak bylo řečeno, existují další zjištění, které zastávají utajeny vzhledem ke zdrojům a metodám zjištění, které byly podstoupeny Kongresu a mezinárodním partnerům.

http://www.nytimes.com/interactive/2013/08/31/world/middleeast/31syria-chemical-weapons-assessment.html?ref=middleeast">zde je odkaz na originální dokument, jenž obsahuje i mapku útoků

zde je odkaz na profesionální, ale krácený český překlad

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.května 1391 – Založení Betlémská kaple. Založili ji staroměstský měšťan Kříž a Hanuš z Milheimu. Později v ní kázal Mistr Jan Hus

24.května 1941 byl potopen bitevní křižník HMS Hood v bitvě v Dánském průlivu

Translate