Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 13. 9. 2013 20:57 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

V Sýrii nic neskončilo

USA dodávají zbraně povstalcům a OSN brzy ukáže prstem na Asada jako zrůjce chemického masakru.

USA dodávají zbraně povstalcům a OSN brzy ukáže prstem na Asada, jako strůjce chemického masakru.

Podle Washington Post USA už 14 dní dodávají syrským povstalcům zbraně. Celá ta americká ostuda se Sýrií může tak mít přece jen pozitivní důsledky. USA se konečně rozhodly rozhodným způsobem podpořit povstalce.

Do Sýrie proudí lehké zbraně a munice s tajných základen v Jordánsku a Turecku. A povstalci říkají, že to sice neřeší všechny jejich problémy, ale lepší taková pomoc, než žádná.

Za vyzbrojování povstalců by měla být odpovědná CIA a je uskutečňováno přes třetí osoby - soukromé kontraktory. Američané si od toho slibují zlepšení situace povstalců. Povstalci však považují protiletadlové a protitankové rakety, které jim CIA ještě nedodává, ale jsou vděční i za takovou pomoc.

Zbraně jsou dodávány výlučně umírněné opozici a to Syrské svobodné armádě generála Idrisse. A teď pozor. Americké dodávky směřují nejen k zvětšení síly povstalců, ale i k tomu, aby byla zvýšena jejich schopnost držet jednotlivé skupiny povstalců pohromadě. To svědčí o tom, že se jedná o první fází nějakého takového plánu, o kterém jsem tady psal nedávno.

Syrští povstalci ze Syrské svobodné armády tyto zbraně potřebují nejen v boji proti Asadovi, ale i v boji proti mezinárodním teroristům. Sekulární a prozápadní syrská svobodná armáda stále více bojuje proti islamistickým organizacím. Její velitelé dokonce obviňují islamisty, že přišli do země bojovat proti Asadovi, ale proti Syrské svobodné armádě a říkají, že nejprve musí porazit islamisty a pak až mohou bojovat proti Asadovi. Vztahy mezi sekulární a islamistickou opozici se neustále zhoršují. Povstalci obviňují islamisty s toho, že tím, že islamisté otevřeli boj proti RFA, pomáhají Asadovu režimu, protože to nutí RFA stahovat jednotky z bojů proti Asadovi do bojů proti islamistům.

Velení RFA pochopilo, že pokud chce pomoc ze Západu, musí se více snažit. A tak mají dodávky zbraní do Sýrie pozitivní účinky nejen na bojišti. RFA začalo měnit svou strukturu, aby vytvořilo z divokých opozičních skupinek profesionální a sekulární armádu. Skupinky povstalců začaly být organizované do praporů, které jsou číslovány a očíslovány jsou i dosud existující prapory, které měly různá islámská jména typu "mučedníci" atd. To jsou velmi dobré zprávy, které potvrzují, že v Sýrii ještě není vše ztraceno a že se může konflikt vyvinout směrem, jak jsem o něm psal dříve.

Dokonce se stala tato událost. Při slavnostním nástupu tři nových praporů FSA, které měly být poslány do boje, začali jejich příslušníci volat "Allah Akbar". Což je zvolání v islámském světě poměrně běžné a každý, kdo jej vykřikuje, ještě nemusí být islamista. My taky říkáme "ježišmarjá" nebo "panebože" v negativním smyslu. A neznamená to, že jsme křesťanští fanatici. Oni zase říkají "Allah akbar" místo "super" nebo "hurá". Každopádně velitel své podřízené za toto zvolání okřikl se slovy, že "žádná armáda tohle neříká, ani necituje Korán. Není možné míchat náboženství do politiky nebo války." A další velitel SFA řekl, že "lidé, kteří bojují proti Bašárovi musí mnít schopnost bojovat proti jakýmkoliv dalším Bašárům, kteří by chtěli přijít po něm."

Časopis Foreign policy tvrdí, že OSN brzy označí Asada jako viníka chemického útoku v Damašku. Podle diplomatických zdrojů OSN shromáždilo velké množství informací, které ukazují, že Asad otrávil vlastní lidi při chemickém útoku proti opozici. Podle těchto zdrojů OSN sice neřekne "Asad spáchal tyto chemické útoky", ale přinese takové nezpochybnitelné důkazy, ze kterých to bude jasné. A proč to OSN neřekne? Protože k tomu nemá mandát. Rusové se v OSN postarali, aby to OSN nesměla říct, i když to s její neutralitou nemá nic společného. OSN například celkem pravidelně přímo a bez servítků obviňuje Izrael z různých zločinů. Ale Asada obvinit nesmí. Pokud tedy OSN neřekne přímo, že útoky spáchal Asad, není to žádné rozhodnutí nestranného soudce, je to to, co jí dovolilo Rusko. Přesto se však předpokládá, že důkazy budou naprosto jasné.

Mimochodem. Putin si je tak jistý, že chemické zbraně použili povstalci, ale klidně souhlasí s tím, že chemické zbraně odevzdá Asad a po povstalcích nic takového nechce. Není to divné?

Co je pravděpodobnější? To, že chemické zbraně použila strana, která je evidentně má, než ta strana, která popírá, že je nemá.

Ale jsou to jen takové doplňující argumenty. Zprávy západních rozvědek jsou jasné a popírání chemického útoku ze strany Asada je popíráním zdravého rozumu. A hlavně je to ostuda Ruska. Bohužel Putin si užívá toho, že světová veřejnosti nikdy nebudou vadit jeho vyložené lži tak jako myly Amerických prezidentů. Někdo si prostě může dovolit hodně, jiný ne.

 Rusko a USA se dohodly na nové mírové konferenci o Sýrii. Když už Západ selhal ve vojenském řešení potrestání Asada za jeho chemický masakr 21. 8. v Damašku, měl by aspoň mobilizovat své diplomatické schopnosti a nepřipustit, aby se tato budoucí konference změnila v další kolo frašky, ale aby něco užitečného přinesla. Pokud by tato konference odstartovala politické řešení syrské občanské války, bylo by to nakonec tak, jak sem napsal hned v prvním svém příspěvku po vypuknutí celé krize. Že by USA jen pouhou hrozbou dosáhly změny v Sýrii. Ovšem způsob provedení byl tak zpackaný, že by to byl výsledek spíše Obamova štěstí, podle jednoho českého přísloví.

Rovněž se však může stát, že se konference změní v konferenci Mnichovskou, ve které Rusko dotlačí Západ, aby se zavázal "nevměšovat se" do syrských záležitostí za pofiderní sliby o chemické odzbrojení. I to se ale klidně může stát.

Klidně se může stát, že Západ zradí Syřany za nic. A Sýrie chemické zbraně neodevzdá všechny. Rusové už teď mluví o tom, že odevzdávání potrvá roky a o to jim přesně jde. Zdržovat, zdržovat, zdržovat. Získat co nejvíce času pro Asada. Ten mezitím ukrývá chemické zbraně. Podle deníku Wall street journal, elitní jednotka syrské armády ukrývá chemické zbraně po celé zemi, kde se dá.

V Sýrii nic neskončilo. To špatné pořád trvá a to nejhorší teprve přijde.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.října 1453 – korunovace Ladislava Pohrobka českým králem (vládl 1453 – 1457)

28.října 1918 Den vzniku samostatného československého státu

28.října 1939 došlo v řadě protektorátních měst k demonstracím při příležitosti vzniku ČSR. Při nich byl postřelen student Jan Opletal (na následky zranění umírá 11.listopadu 1939) a Václav Sedláček, který svým zraněním na místě podlehl.

28.října 1936 navštívil rumunský král Karol II. Československo.

28.října 1934 byla zahájena stavba italské bitevní lodi Vittorio Veneto

Translate