Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 31

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 23. 9. 2013 21:04 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Turecko a Keňa

Méně známé události v Sýrii. Islamismus v Turecku opět řádí. Teroristický útok a jeho likvidace v Keni.

Náznaky syrského režimu, že by byl ochoten uzavřít příměří s povstalci, se evidentně ukázaly jako falešné. Syrský viceprezident své výroky diplomaticky řečeno zmírnil, čili ve skutečnosti je odvolal. Žádný zázrak situaci v Sýrii nevyřeší.

To je více méně jasně. Méně už jasné, že sekulární povstalci ze Syrské svodné armády SFA stále více bojují s  islamistickými povstalci. Ale všímají si toho už i naše média. Prozápadní povstalci zabili v bojích v severní Sýrii 26 islamistů. Podle blíže nejmenovaného západního představitele, který je ve styku se syrskými povstalci si aspoň na severu Sýrie SFA uvědomuje, že se ji nikdy nepodaří porazit Asada, dokud neporazí islamisty. Myslím, že to je velmi vítaný vývoj. Oni mají dokonce větší šanci porazit islamisty, kteří jsou stejně vyzbrojeni jako oni, než pravidelnou syrskou armádu. Je možné, že SFA doufá, že pokud bude bojovat proti islamistům nebo by je dokonce porazila, mohla by dostat větší západní pomoc. Lze tedy doufat, že Západ, pokud bude vývoj takhle pokračovat, Západ povstalce nezradí a "za odměnu"  za boj proti islamistům jim pomůže. Ale známe Západ, nebyla by to první, ani poslední zrada. Doufejme tedy, že Západ nebude v Sýrii bojovat  proti islamistům do posledního člena RFA.

Stejně tak jsou zajímavé informace o souvislostech mezi syrským chemickým programem a Izraelem. Mnoho izraelských představitelů bylo totiž přesvědčeno, že Obama narýsoval svou již smutně legendární "červenou linii", protože věřil, že nebude nikdy překročena. Přitom Izrael samozřejmě již léta sbírá informace o syrských chemických zbraních a dokonce proti nim již léta vede tajnou válku. Přesto se však spletli i Izraelci, protože přepokládali, že Asad užije chemické zbraně jako výkupné za svůj bezpečný odchod ze země. Názor Izraele na použití chemických zbraní, i když se tím moc nechlubí, je naprosto jednoznačný. Použil je Asad a velitel vojenské rozvědky Amanu generál Brun to sdělil na neveřejné přednášce již 23. 8., tedy dva dny po útoku. Existuje silné podezření, že ony důkazy, které USA nechtějí zveřejnit, poskytl Americe právě Izrael. Rovněž se předpokládá, že zdroj CIA ze speciální syrské jednotky, která operuje s chemickými zbraněmi, byl dodán Izraelci. Generál Sagi, bývalý velitel vojenské rozvědky dokonce řekl "Máme velmi extenzívní informace o tom, co se stalo v Sýrii." a potvrdil, že spojené americko-izraelské pokusy o zpravodajskou infiltraci režimu pokračují. Dnes tak "populární" americká odposlouchávací agenta NSA úzce spolupracuje s izraelskou obdobou Jednotka 8200.

Mimochodem, když se nad tím zamyslíme. Panovaly značné obavy s toho, že Arabské jaro zvýši ohrožení Izraele. Zatím jde však vývoj přesně opačným směrem. Egyptská armáda se pomalu stává izraelským spojencem a Syrská armáda je poškozená a zabředlá do občanské války tak, že proti Izraeli už nestojí žádná konvenční armáda, která by proti němu mohla podniknout pozemní invazi. Navzdory islamofobnímu sýčkování se stále více ukazuje, že Arabské jaro bylo pozitivní událostí a je třeba jej podpořit.

Pokud je řeč o izraelských speciálních jednotkách, tak hrají roli i v posledních událostech v Keni a podle médií se podílejí na likvidaci tamního teroristického útoku. Ten je sice krutý, ale typický čin militantních islamistů.

Obávám se však, že stejně nebo dokonce více špatná je plíživá "soft" islamizace Turecka. Známý turecký pianista Fazil Say, který se veřejně hlásí k ateismu, což je už tak v Turecku mnohem odvážnější než třeba Česku byl odsouzen za urážku náboženství. A to proto, že považuje islám za upjatý a pokrytecký. Můžete sami posoudit, jak byly jeho tweety za které byl odsouzen urážlivé:

"Muezzin skončil večerní modlitbu po 22 sekundách... Proč tak pospícháš? Milenka? Rakije?"

"Nevím, jestli jste si to taky uvědomili, ale všichni pitomci, kriminálnici, kašpaři, zloději, šašci, všichni jsou islamisté. Jde o paradox?"

Podotýkám, že některé islámské země stále požadují uzákonit "urážku náboženství" v OSN a tak by se mohlo stát, že podobné výroky nebudou moci pronášet nejen Turci, ale my všichni.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.května 1842 – Profesor pražské polytechniky Christian Doppler formuloval tzv. Dopplerův princip na přírodovědecké schůzi Královské české společnosti Nauk.