Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Arzenál Saddáma Husajna
Lion of Babylon
Nemalé ambice v sektoru zbrojního průmyslu kdysi projevoval také Irák pod vládou Saddáma Husajna, který chtěl (podobně jako Násir) ze své země udělat globálně respektovanou velmoc. V Iráku se licenčně vyráběly některé sovětské ruční zbraně, existovala spolupráce s Jugoslávií na dělostřeleckých raketách a Iráčané připravovali též sériovou výrobu kopií tanku T-72, které měly nést název Asad Babil („Babylonský lev“), ovšem produkce se zřejmě nikdy nerozběhla.
Irák měl svého času rozsáhlý raketový program, jenž těžil zejména z technologií kapalinových balistických raket řady Scud. Původní podoba této zbraně měla dolet 300 km, ale irácká střela Al-Hussein nabízela dosah zhruba dvojnásobný a typ Al-Abbas dokonce až trojnásobný. Další typ Al-Tammuz měl nabízet dosah asi 1200 km a pracovalo se i na raketě Al-Abid, která měla oficiálně sloužit jako kosmický nosič, avšak měla potenciál být také mezikontinentální zbraní. Ve spolupráci s Argentinou a Egyptem vyvíjel Irák rovněž rakety řady Condor na tuhé palivo.
Al-Fao
Iráčané investovali velké prostředky též do hlavňového dělostřelectva, se kterým jim pomáhal slavný kanadský expert dr. Gerald Bull. Díky němu vznikla samohybná děla Al-Majnoon ráže 155 mm a Al-Fao ráže 210 mm, z nichž druhé nabízelo působivý dostřel kolem 56 km, ale ani jeden typ se nevyráběl sériově. Vrchol úsilí dr. Bulla a Iráčanů však nepochybně představoval program 1000mm děla Babylon, jež mělo být zabudováno v horském masivu a mohlo nabízet dostřel až 1000 km. Reálně však vznikl pouze zmenšený demonstrátor ráže 350 mm, jemuž se říkalo „Baby-Babylon“. Dr. Bull byl ovšem v roce 1990 záhadně zavražděn a většina iráckého zbrojního průmyslu byla v roce 1991 zničena ve válce.
Dva díly z projektu Big Babylon
Související články:
Dr. Gerald Bull: Život a dílo dělostřeleckého génia
Publikace: Střelecká revue 4/2021
Vyhledávání
Dnešní den v historii
2.října 1904 byly zahájeny práce na přelomové britské bitevní lodi HMS Dreadnought.
2.října 1421 zvítězili Husité v bitvě u Žatce.
2.října 1373 – Karel IV. udělil svým synům v léno Braniborsko, které získal na Otovi Bavorském. Spolu s Braniborskem získal také hlas k volbě římského krále. Braniborsko nejprve patřilo Zikmundovi, pak se ho zmocnil markrabě moravský Jošt a po jeho smrti připadlo znovu Zikmundovi, a ten ho roku 1414 postoupil Hohenzollernům.
2.října 1944 byla spuštěna na vodu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.
Poslední komentáře
