ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Corporal Allan Morrison
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: ARMÁDY SVĚTA

Insignie SAS

Parašutistická křídla

Tato křídla rovněž označována jako bojová křídla byla navržena nadporučíkem Jockem Lewesem v roce 1941. Tato křídla jsou koncipována jako nášivka velká zhruba 7 x 2,5 cm. Křídla se nosila za druhé světové války na rukávu, ale členům SAS bylo povolováno nosit po třech seskocích za nepřátelskými liniemi tato křídla na kapse vlevo na prsou (což také většina z nich využívala). V současnosti se křídla nosí na pravém rameni.


Nášivka z druhé světové války

Současná nášivka SAS

Tato křídla jsou znamením výsadkových jednotek obecně a každá země a jejich výsadkáři mají křídla v této základní sestavě (popř. ještě něco navíc): křídla, padák s parašutistou. Sestava je tedy víceméně stejná, ale vizáž a sestavení těchto prvků se v jednotlivých zemích na nášivce liší.

Okřídlená dýka

Tyto nášivky jsou ve tvaru štítu v černé barvě nejčastěji, na kterém je dýka s křídly, které přetíná prapor s heslem SAS – Who dares wins (Kdo si troufá, vítězí). Nášivka se nosí na baretech a tudíž je baretům přizpůsobena i velikost nášivky.

Odznak vytvořil seržant Bob Taint. Jeho návrh byl v konkurzu na odznak nové jednotky v severní Africe vybrán jako nejlepší a to v roce 1941. Původní barvy odznaku mají být černý štít, světle zlatá dýka, světle modrá křídla s červenou uprostřed a prapor má mít barvu jako křídla. Barvami křídel je oxfordská a cambridgská modrá, protože v původní detašované jednotce byl Jock Lewes, který kdysi vesloval za Oxford, a nadporučík Langton, který vesloval za Cambridge. Dýka symbolizuje bájný meč Excalibur z legend o králi Artušovi. Má to být symbol pravdy, cti a spravedlnosti.

Motto SAS

Heslo Who dares wins, poprvé vyřknul a tím vlastně přivedl na svět zakladatel SAS David Stirling opět v roce 1941. Heslo je taková menší překladatelská hříčka, poněvadž se dá přeložit několika způsoby, které ve své podstatě znamenají úplně to samé. Zde je uvedeno několik nejvýstižnějších českých ekvivalentů. „Odvážný vítězí“ „Kdo si troufá, vítězí“ „Troufalý vítězí“


Zdroj:
Encyklopedie SAS - Steve Crawford
internet

Vyhledávání

Dnešní den v historii

29.března 1848 – Druhá pražská petice císaři. Nesla zhruba stejné požadavky jako ta první (?19.3.). Císař odpověděl tzv. Kabinetním listem (?8.4.1848), kde uznával některé ústupky.

29.března 1941 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Victorious.

Poslední komentáře

přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"
odpověděl na komentář #4800 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Zdravím,říkáte to dobře, zajímalo by mě ale, proč máte raději Ukrajinu nad ČR.Ne že bych nesouhlasil, jen mě zajímají va...