Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Insignie SAS
Parašutistická křídla
Tato křídla rovněž označována jako bojová křídla byla navržena nadporučíkem Jockem Lewesem v roce 1941. Tato křídla jsou koncipována jako nášivka velká zhruba 7 x 2,5 cm. Křídla se nosila za druhé světové války na rukávu, ale členům SAS bylo povolováno nosit po třech seskocích za nepřátelskými liniemi tato křídla na kapse vlevo na prsou (což také většina z nich využívala). V současnosti se křídla nosí na pravém rameni.
Nášivka z druhé světové války
Současná nášivka SAS
Tato křídla jsou znamením výsadkových jednotek obecně a každá země a jejich výsadkáři mají křídla v této základní sestavě (popř. ještě něco navíc): křídla, padák s parašutistou. Sestava je tedy víceméně stejná, ale vizáž a sestavení těchto prvků se v jednotlivých zemích na nášivce liší.
Okřídlená dýka
Tyto nášivky jsou ve tvaru štítu v černé barvě nejčastěji, na kterém je dýka s křídly, které přetíná prapor s heslem SAS – Who dares wins (Kdo si troufá, vítězí). Nášivka se nosí na baretech a tudíž je baretům přizpůsobena i velikost nášivky.
Odznak vytvořil seržant Bob Taint. Jeho návrh byl v konkurzu na odznak nové jednotky v severní Africe vybrán jako nejlepší a to v roce 1941. Původní barvy odznaku mají být černý štít, světle zlatá dýka, světle modrá křídla s červenou uprostřed a prapor má mít barvu jako křídla. Barvami křídel je oxfordská a cambridgská modrá, protože v původní detašované jednotce byl Jock Lewes, který kdysi vesloval za Oxford, a nadporučík Langton, který vesloval za Cambridge. Dýka symbolizuje bájný meč Excalibur z legend o králi Artušovi. Má to být symbol pravdy, cti a spravedlnosti.
Motto SAS
Heslo Who dares wins, poprvé vyřknul a tím vlastně přivedl na svět zakladatel SAS David Stirling opět v roce 1941. Heslo je taková menší překladatelská hříčka, poněvadž se dá přeložit několika způsoby, které ve své podstatě znamenají úplně to samé. Zde je uvedeno několik nejvýstižnějších českých ekvivalentů. „Odvážný vítězí“ „Kdo si troufá, vítězí“ „Troufalý vítězí“
Zdroj:
Encyklopedie SAS - Steve Crawford
internet
Vyhledávání
Dnešní den v historii
8.září 1793 proběhla Bitva u Hondshoote
8.září 1944 začala Karpatsko-dukelská operace
8.září 1968 se na protest proti okupaci Československa na Stadiónu Desetiletí upálil Ryszard Siwiec. Celou událost sledovalo 100 000 lidí. Umřel v nemocnici 4 dny po této události.
8.září 1158 byl v Miláně korunován českým králem Vladislav II.. Královský titul pro svou osobu získal za pomoc římskému králi Fridrichu Barbarossovi v tažení do Itálie.