Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 18

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 20. 7. 2012 12:20 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Cizinecké jednotky Waffen-SS

Ukrajinci v divizích Waffen-SS

1. SS Panzer Division Leibstandarte Adolf Hitler

Ukrajinci se objevili v této elitní jednotce v jejích raných dobách jako Hitlerova tělesná stráž. Kronika Ukrajinské povstalecké armády, str. 24, je zmínka o jednom z rekrutů: "Daleko na východní frontě jsem potkal  jednoho starého ukrajinského přítele v uniformě Leibstandarte. Co tu děláš? V této uniformě? Jak víš, odpověděl mi, byl jsem chvíli v Německu. Dostal jsem německé občanství a později jsem vstoupil do armády. Protože jsem rasově vyhovoval, byl jsem přidělen do Hitlerovy Leibstandarte... Dále bylo popsáno, jak LAH vstoupila na Ukrajinu v 6.1941. Jejich hlavní úlohou bylo sloužit jako tlumočníci pro divizní štáb a pluky. Během těžkých bojů byli někteří na frontě. Někteří z překladatelů jako Kost Bilyk byli vyznamenáni Železným křížem za výbornou službu. Někteří Ukrajinci se doslechli o založení divize Galicia a žádali o přeložení. Na jedné fotce divize Galicia je skupina ukrajinských důstojníků. Na ní je napsáno "Lysiak, Kovalsky, ex Leibstandarte". Po vstupu do divize Galicia si oba důstojníci ponechali rukávové štítky LAH. Zajímavou poznámkou je, že navzdory domněnce, že Ukrajinci vstupoval do SS v roce 1943, byli odváděni do Waffen-SS v roce 1941, brzy po německém útoku na SSSR. Tato akce byla tajně provedena na západní Ukrajině. Rasové vyšetřování vedl Alfred Kolf, který byl velitelem politického křídla SD v Lembergu a poskytl Ukrajincům potvrzení rasové kvalifikace. Dobrovolníci z oblastí Podilia, Pokutia a Hucul byli nejvhodnější. Odvedenci byli přijati v 11.1941 a asi 2.000 jich bylo akceptováno a rozděleno mezi různé divize Waffen-SS.

3. SS Division Totenkopf

Ukrajinští vojáci, zejména z 14. Grenadier Division, byli vybráni, aby vstoupili do divize Totenkopf. Vstoupili do ní v 9.1944, ale je jen velmi málo známo o jejich počtu a dalších osudech Ukrajinců v této divizi.

5. SS Division Wiking

Divize Wiking měla velkou potřebu posil po předchozích bitvách a tak byla posílena ukrajinskými dobrovolníky z SS Galicia. Dobrovolníci z Galicia vytvořili pluk se dvěma prapory (1.500 vojáků), který byl zařazen do SS Wiking v 7.1944. Ve výcvikovém táboře u Modlinu byli Ukrajinci spolu s Holanďany, Švédy, Dány a vojáky z Pobaltí. Většina z Ukrajinců vstoupila do pluků Germania a Westland. Většinou jako pěchota, někteří však jako dělostřelci, protitankový dělostřelci, spojaři a vojáci podpůrných jednotek. Dobrovolníci tvrdě bojovali proti jednotkám NKVD u Modlin-Legionovo a na konci bojů byly jejich ztráty 200 mužů. V 10.1944 byli Ukrajinci staženi zpět do divize Galicia. 4.11.1944 velitel divize Wiking, SS-Standartenführer Ulrich vydal speciální rozkaz pro dobrovolníky z Haliče: Dobrovolní bojovníci proti bolševismu! Tři týdny obtížných, těžkých bojů jsou za námi. Díky vašim schopnostem jsme udrželi frontu proti mnohonásobné přesile. Reichsführer SS rozkázal váš oddíl stáhnout z divize Wiking a přesun do dobrovolnické divize SS Galicia. Děkuji vám za vaši demonstraci odhodlání bojovat proti bolševikům a přeji vám vojenské štěstí v divizi Galicia do konečného vítězství na našim vrozeným nepřítelem bolševismem. Podepsán: Ulrich, SS-Standartenführer a divizní velitel.

18. SS Division Horst Wessel

Jen velmi málo Ukrajinců sloužilo v této divizi. Někteří byli překladatelé a vstoupili do divize po útoku na SSSR. Další vojáci přešli z 14. SS Galicia vstoupili do divize jako posila po bitvě u Brody v 8.1944.

30. Waffen SS Division

Tato divize byla běloruská a působili v ní Ukrajinci. Divize byla zformována v 7.1944 z běloruských Schuma Batallionů (Nr. 57, 60, 61) a také ukrajinského Polizeiführer Batallion z Pripjatě. V tomto praporu bylo mnoho Ukrajinců, protože byl zformován na území s běloruskou i ukrajinskou populací. Divize byla poslána do Francie v 8.1944 a později do Německa. Přeživší byli zařazeni do ROA v 10.1944 a stali se základem 2. divize ROA.

29. Waffen SS Division (Kaminski Brigade)

36. SS Division Dirlewanger

Kampfgruppe Beyersdorf

Kampfgruppe Beyersdorf byla zformována na počátku 2.1944 pod velením SS-Obergruppenführer Wilhelma Koppa. Byla nasazena proti sovětským partyzánským jednotkám, kterým velel generál Kovpak. Kovpakovi partyzáni byli známí tím, že terorizovali venkov a na ochranu jeho obyvatel musela být podniknuta okamžitá akce. Kampgruppe byla složena z oddílu lehkého dělostřelectva a silného pěšího pluku, který podporovaly protitankové a ženijní jednotky. Jednotce byla též přidána baterie lehkých houfnic a tak byla skupina dobře vyzbrojena a mobilní. Velitelem pěchoty byl SS-Sturmbannführer Bristot a dělostřelectva SS-Sturmbannführer M. Palijenko. Jeden měsíc bojovala proti partyzánským skupinám spolu s německou policií a dalšími armádními jednotkami. Výsledkem bylo úplné zničení partyzánských jednotek a Kampfgruppe za její úspěchy poděkoval osobně polní maršál Model.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.září 1911 Velká Británie poprvé testuje dvoumotorové letadlo

18.září 1323 – Habsburkové uzavřeli mírovou smlouvu s Janem Lucemburským a odevzdali mu listiny, o které opírali své nároky na vládu v Čechách. Museli mu též vrátit některé statky na Moravě (například Znojmo, Břeclav, Podivín).