Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 28

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 8. 8. 2012 16:10 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Velitelé

Fritz Henke

SS-Untersturmführer

Fritz Henke

6.1.1921, Welsede bei Rinteln a.d. Weser
15.11.1999, Moisburg

Rytířský kříž: 12.2.1944
Železný kříž I. třídy: 13.7.1943
Železný kříž II. třídy: 5.12.1941
Medaile za tažení na východní frontě
Tankový bojový odznak
Odznak za zranění, černý

Fritz Henke se narodil 21.6.1921 ve Welsede bei Hessisch-Oldendorf/Weser, Kreis Grafschaft Schauburg v Niedersachsen. 4.9.1939 se přihlásil jako dobrovolník k 2. Ersatzkompanie, SS-Regiment Germania v Hamburg-Langenhorn, kde prodělal základní výcvik. Poté byl nasazen k 2. Ersatzkompanie, SS-Nachrichten Abteilung v Unně/Westfalen, kde v květnu 1940 prodělal spojařský výcvik. Nato přišel jako spojař k SS-Sturmgeschützbatterie, Leibstandarte SS Adolf Hitler, se kterou se zúčastnil tažení na Balkáně. Od začátku tažení v Rusku byla také jeho baterie v poli. 1.10.1941 byl povýšen na SS-Rottenführera a 1.8.1942 na SS-Untersturmführera. Po přestavbě Batterie na Sturmgeschütz-Abteilung se Henke stal velitelem čety. Při těžkých bojích o Žitomir kryl při setmění ústup vlastních granátníků, když se svojí četou čelil nepřátelské pěchotě. K tomuto dni zničil Henke 21 tanků a 11 samohybných děl. Za vynikající výkony v bojích o Žitomir obdržel Fritz Henke 12.2.1944 Rytířský kříž jako SS-Oberscharführer a velitel čety v 3. Batterie, SS-Sturmgeschütz-Abteilung 1 Leibstandarte SS Adolf Hitler. 9.11.1943 byl povýšen na SS-Hauptscharführera. Do konce války byl jen jednou zraněn a 20.4.1945 byl povýšen na SS-Untersturmführera, než padnul do zajetí. Fritz Henke zemřel 15.11.1999 v Moisburgu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.května 1842 – Profesor pražské polytechniky Christian Doppler formuloval tzv. Dopplerův princip na přírodovědecké schůzi Královské české společnosti Nauk.