Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 9. 8. 2012 20:24 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Velitelé

Otto Kumm

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS

Otto Kumm

1.10.1909, Hamburg

NSDAP-Nr.: 421.230
SS-Nr.: 18.727

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS: 9.11.1944

Velitel 1. SS-Panzer-Division Leibstandarte SS Adolf Hitler: 6.2.1945 - 8.5.1945
Velitel 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division Prinz Eugen: 30.1.1944 - 20.1.1945
Náčelník štábu V. SS Freiwilligen Gebirgs Korps: 1.7.1943 – 15.1.1944
Náčelník štábu 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division Prinz Eugen
Velitel SS-Infanterie-Regiment (mot) Der Führer / SS-Division Reich (SS-Panzer-Grenadier-Regiment Der Führer od 9.11.1943, SS- Panzer-Grenadier-Regiment 4 Der Führer od 22.10.1943): 17.7.1941 - 20.4.1943

Rytířský kříž: 16.2.1942, SS-Obersturmbannführer
Dubové listy: (221.), 6.4.1943
Meče: (138.), 17.3.1945
Německý kříž ve zlatě: 29.11.1941, SS-Obersturmbannführer
Železný kříž I. třídy: 3.6.1940
Železný kříž II. třídy: 30.5.1940
Wehrmachterbericht: 6.6.1944 a 10.10.1944
Útočný odznak pěchoty
Medaile za východní tažení
SS-služební odznak
SS čestný meč
SS čestný prsten

Otto Kumm

6.6.1944 hlásila zpráva Oberkommando der Wehrmacht následující: „V Chorvatsku jednotky Heer a Waffen-SS pod velením Generalobersta Rendulice, za podpory silného letectva, přepadly centrum Titových band a po dni těžkých bojů ho zničily. Nepřítel ztratil podle předběžných odhadů 6.240 mužů. Mimoto bylo ukořistěno mnoho zbraní a výstroje všeho druhu. V těchto bojích podaly vynikající výkon 7. SS-Gebirgs Division Prinz Eugen pod velením SS-Oberführer Kumma a SS-Fallschirmjäger Bataillon 500 pod velením SS-Hauptsturmführer Rybky.“ S tímto hlášením OKW vstoupilo poprvé jméno pozdějšího Generalmajora Waffen-SS a 138. držitele Mečů Otty Kumma do oficiálních německých dokumentů denních válečných přehledů z let 1939-45. Kumm je jedním z 24 příslušníků Waffen-SS (15%) ze 159 nositelů Mečů. Tento frontou mnohokrát prověřený voják a velitel, který v roce 1999 oslavil 90. narozeniny, se narodil 1.10.1909 v Hamburku jako syn obchodníka. 1.6.1934 vstoupil jako dobrovolník k SS-Verfügungstruppe. Vojenský základní výcvik obdržel u v Hamburku umístěné SS-Standarte Germania, v jejíž 3. Kompanie později dosáhnul hodnost Untersturmführer a stal se velitelem čety. Pro další postup se kvalifikoval účastí na výcvikovém kurzu pro velitele rot v Infanterieschule Döberitz, v červenci 1935 převzal potom jako Obersturmführer velení nové Maschinengewehr-Kompanie (MGK), Regiment Germania, v prosinci 1936 byl převelen jako Hauptsturmführer k Regiment Deutschland do Mnichova, kde byl do března 1938 velitelem 2. Kompanie. V březnu 1938 byl po anšlusu Rakousko Kummovou novou posádkou Klagenfurt, kde byl velitelem roty v Regiment Der Führer. S touto jednotkou se zúčastnil tažení v Polsku. V dubnu 1940 byl zařazen do kurzu pro velitele praporů do Grafenwöhru. Během tažení na Západě v létě 1940 patřil Kummův pluk k Division Das Reich, které velel SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-SS Paul Hausser. Na úspěších této divize měl Kumm se svými muži velký podíl. V Holandsku byl nasazen jako velitel schwere Kompanie a tři dny po začátku bojů byl pověřen velením III. Bataillonu, Regiment Der Führer, za to že byl na čele při prolomení "Grebbellinie", byl 29.5.1940 vyznamenán EK1 a v září 1940 povýšen do hodnosti Sturmbannführer.

Po zahájení války proti Sovětskému svazu prokázal Kumm se svým praporem od 22.6.1941 opět vynikající výkony, což mu vyneslo 1.10.1941 povýšení na Obersturmbannführera a 29.11.1941 Německý kříž ve zlatě. Mezitím převzal velení Regimentu Der Führer a 16.2.1942 obdržel v této funkci Rytířský kříž. Německé noviny o tom tenkrát napsaly: "22.1.1942 podniknul SS-Obersturmbannführer Otto Kumm odvážný útok na nepřáteli obsazené výšiny, které v následujících těžkých bojích ubránil. Silné sovětské oddíly pěchoty s podporou tanků odrazil 7. a 8.2. osobním velením a bylo zničeno všech 24 nepřátelských tanků. Díky neochvějnému postoji naplnil své udatné SS-Manny během dělostřelecké palby bojovým duchem a vírou ve vítězství." Ještě tvrdších srážek se Kummův pluk zúčastnil následující týden, kdy bylo obklíčeno v prostoru Ržev několik sovětských divizí a pokoušely se opětovně o průlom. 18.2.1942 hlásil Standartenführer Kumm na velitelství své divize, kde se právě nacházel velitel 9. Armee, Generaloberst Walter Model, který byl po úspěchu u Rževa považován za "mistra defenzívy". Model vyslovil Kummovi uznání za výkony jeho pluku a zeptal se ho na jeho současnou sílu. Na to odpověděl Kumm, otočený k oknu: "Herr Generaloberst, můj Regiment je nastoupen venku!", kde stálo 35 mužů z 650, které měl Kumm v lednu. Charkov se ukázal jako dlaší důležitý bod Kummova nasazení na východní frontě, kdy 6.4.1943 obdržel 221. Dubové listy, jako velitel SS-Panzergrenadier Regiment 4 Der Führer. V létě 1943 se Kumm stal náčelníkem štábu SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS Arthura Phlepse, který velel V. SS-Gebirgskorps, 30.1.1944 byl povýšen do hodnosti SS-Oberführer. Poslední měsíce války prožil Kumm, nyní SS-­Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS, na čele 1. SS­Panzer Division LSSAH, vedl jí při útoku proti předmostí Gran v Maďarsku, při ústupových bojích Maďarskem přes říšskou hranici k Eisenstadtu a v bojích o Wiener Neustadt, Wienerwald a východní svahy Alp, až ke kapitulaci Německa 8.5.1945. Během této doby získal ještě 4.4.1945 jako 138. Meče. Kapituloval Američanům a po zajetí byl činný v hnutí HIAG.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl