Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 25

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...
Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 27. 8. 2012 18:52 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Velitelé

Manfred Schönfelder

SS-Obersturmbannführer

Manfred Schönfelder

18.3.1912, Hellerau bei Dresden, Sasko
3.3.1983, Bad Liebenzell

SS-Obersturmbannführer: 9.11.1943

Rytířský kříž: 23.2.1944
Německý kříž ve zlatě: 11.6.1942, SS-Hauptsturmführer, velitel III./SS-Infanterie Regiment (mot.) Germania, SS-Division Wiking
Železný kříž I. třídy: 18.6.1940
Železný kříž II. třídy: 3.10.1939
Útočný odznak pěchoty, stříbrný
Medaile za tažení na východní frontě
Odznak za zranění, stříbrný

Náčelník štábu 5. SS Viking: 15.9.1942 – 11.8.1944
Náčelník štábu IV. SS Panzer Korps: 1.8.1944 – 8.5.1945

18.3.1912 v Hellerau bei Dresden narozený Manfred Schönfelder, vstoupil po absolvování školy do SS-Verfügungstruppe a byl zařazen do jednoho z prvních výcvikových kurzů v Junkerschule Tölz. Po povýšení na SS-Untersturmführera byl zařazen k SS Standarte Deutschland. Po návštěvě různých výcvikových kurzů se stal adjutantem ve III. Bataillonu SS Deutschland, poté velitelem 4.(MG) Kompanie a velitelem 12.(MG) Kompanie, se kterou se zúčastnil tažení v Polsku a na Západě. Po výcvikovém kurzu pro velitele praporů se stal adjutantem v SS Regiment Germania a od února 1941 velitelem tohoto pluku, kde prožil začátek tažení v Rusku. 15.9.1942 až 11.8.1944 byl náčelníkem štábu 5.SS Panzer Division Wiking. Při těžkých bojích v kotli u Čerkass převzal Schönfelder velení motorizovaného dělostřelectva divize, se kterým navzdory rozkazu držel postavení obklíčené jednotky dalších 24 hodin a zachránil tak těžké zbraně divize. Tyto zbraně později umožnily průlom z obklíčení. Za to byl vyznamenán 23.2.1944 Rytířským křížem. Manfred Schönfelder zemřel 4.3.1983.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.září 1980 začala Irácko-íránská válka

22.září 1576 byl Rudolf II. Habsburský korunován českým králem (vládl 1576 – 1611)