Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 89

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'
https://www.youtube.com/watch?v=BZtmG-vTxYY
Duke - Komentář v B-2 Spirit
Youtube: B2 COCKPIT TOUR & AERIAL REFUELING
U.S. Clears Sale of F-16 Jets to Taiwan https://freebeacon.com/national-security/u-s-clears-sale-of-f-16-jets-to-taiwan...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 24. 7. 2012 19:39 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Velitelé

Adolf Ax

SS-Oberführer

Adolf Ax

23.6.1906, Mouscron, Belgie
6.12.1983, Wiesbaden

Náčelník štábu Befehlshaber der Waffen-SS Niederlanden: 25.4.1944 – 1.8.1944
Velitel 15. SS Lettische Nr. 1: 26.1.1945 – 15.2.1945
Náčelník štábu XVI. SS-Armee Korps: 1.1945 – 2.1945
Velitel 32. SS 30. Januar: 17.2.1945 – 15.3.1945

Železný kříž II. třídy: 27.5.1940
Železný kříž I. třídy: 24.7.1940
Kříž za zásluhy II. Třídy s meči
Kříž za zásluhy I. Třídy s meči: 30.1.1944
Rytířský kříž: 8.5.1945

Ax se narodil v Mouscronu v západních Flandrech jako syn textilního dělníka. 29.10.1930 vstoupil do SS a 1.12.1930 do NSDAP.  Sloužil na několika postech v Allgemeine SS. V červnu 1939 Ax převzal velení 2. Kompanie SS-Verfügungstruppe v protitankovém oddílu. Poté převzal velení Panzerabwehr Abteilung SS-VT Division v hodnosti SS-Hauptsturmführer. Bojoval ve Francii a získal zde Železný kříž. Během tažení v Ruska velel III. Battalion SS-Totenkopf Standarten 11, do svého onemocnění v prosinci 1941. Poté sloužil v Holandsku jako štábní důstojník pod Carl-Mariou Demelhuberem, v roce 1943 se stal náčelníkem jeho štábu. 15.1.1945 byl přidělen jako náčelník štábu nově zformovaného XVI. SS-Armee Korps.  Poté dočasně velel 15. Waffen Grenadier Division der SS (lettische Nr. 1) od 26.1. do 15.2. 1945. Poté velel do března 1945 32. SS-Freiwilligen Grenadier Division 30. Januar a na konci války byl poslán do Výcvikové školy pro velitele vyšších jednotek. Zemřel ve Wiesbadenu.

Adolf Ax

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.září 1109 – Zavražděn český kníže Svatopluk. Vládl v letech 1107 – 1109. Roku 1108 nechal vyvraždit Vršovce, kteří pobývali v Čechách. Za jeho vraždou stojí zřejmě někdo ze zbylých příslušníků rodu.

21.září 1490 byl Vladislav II. Jagellonský korunován uherským králem