Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 25. 7. 2012 13:25 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Velitelé

Ernst Barkmann

SS-Oberscharführer

Ernst Barkmann1939 Železný kříž II. třídy: 14.7.1941
1939 Železný kříž I. třídy: 1.8.1944
Rytířský kříž: 27.8.1944, SS-Unterscharführer, 4. Kompanie, SS Panzer Regiment 2
Tankový bojový odznak 50
Útočný odznak pěchoty stříbrný
1939 Odznak za zranění zlatý

Ernst Barkmann se narodil v Kisdorfu v Holštýnsku 25. srpna 1919. Byl synem místního sedláka. V roce 1935 Barkmann ukončil školu a zapojil se do rodinné obchodní firmy. 1. dubna 1936 vstoupil Ernst Barkmann do SS-Standarte Germania jako dobrovolník a po třech měsících výcviku byl zařazen do III. Battalion Standarte v Radolfszellu. Barkmann bojoval v Polsku v roce 1939 u 9. Kompanie SS-Standarte Germania jako kulometčík a byl zraněn. Na podzim 1941 byl Barkmann vážně zraněn nedaleko Dněpropetrovska a obdržel Železný kříž II. třídy. Na konci roku 1941 byl Barkmann převelen do Holandska jako instruktor dobrovolníků SS, ale na počátku roku 1942 se přihlásil jako dobrovolník k Panzer Regiment.

Ernst Barkmann se vrátil na východní frontu v zimě 1942 a byl zařazen do 2. Kompanie, 2. Panzer Regiment, 2. SS Panzer Division Das Reich. Barkmannova jednotka byla vybavena tanky Panzer III (50 mm kanón), které byly horší než sovětské T-34. Na počátku roku 1943 se 2. Panzer Regiment zúčastnil bojů u Charkova, kde Barkmann získal Železný kříž I. třídy. V roce 1943 byl Barkmann převelen k 4. Kompanie, vybavené tanky Panther. Na konci roku 1943 byl Ernst Barkmann povýšen do hodnosti SS-Unterscharführer. Na počátku roku 1944 byla divize přesunuta do Bordeaux k přestavbě na Panzer Division. Po vylodění Spojenců v Normandii se divize zapojila do bojů. Na počátku července 1944 se Das Reich přesunula k Saint Lo k zastavení postupu 9. US Army, 30. Infantry Divisions a 3. Armored Division. 8. července vedla Barkmannova Kompanie útok pluku na pronikající americké jednotky. Tento den Ernst Barkmann zničil svůj první americký Sherman nedaleko St. Lo. 12. července zničil dva Shermany a poškodil třetí. Během tohoto souboje přesunul Barkmann svůj kamuflovaný Panther do palebné pozice a očekávaje další spojenecké tanky, zničil tři Shermany. Poté byl Barkmannův tank zasažen protitankovým kanónem a začal hořet. Rozhodl se opustit svůj hořící Panther a ocitl se se svou posádkou okamžitě pod palbou. Po tomto střetnutí skončil jeho Panther v opravně. Ráno 14. července dostal Barkmann rozkaz k odvozu čtyř Pantherů, které byly odříznuty za nepřátelskou linií. Úspěšně vykonal svůj úkol a zničil další tři Shermany. Večer dostal rozkaz od velitele pluku SS-Obersturmbannführer Tychsena odvézt zraněné německé vojáky z amerického zajetí. Opět měl úspěch a večer přivezl z opravny svůj Panther. 26. července měl jeho Panther problém s motorem a byl opět odvezen do opravy. Při opravě na něj zaútočily americké stíhací bombardéry a zasáhly jeho motor.

 

SS-Oberscharführer Ernst Barkmann a jeho PzKpfw V Panther Ausf D.SS-Oberscharführer Ernst Barkmann a jeho PzKpfw V Panther Ausf D.

Ráno 27. července byl jeho Panther opraven, ale byl odříznut od zbytku Kompanie. Na své cestě zpět nedaleko vesnice Le Lorey, zastavil Barkmann ustupující německé pěšáky, kteří mu řekli, že ho Američané obklíčili. Ernst Barkmann se rozhodl odeslat dva ze svých mužů k ověření zprávy. Brzy se vrátili se zprávou, že sem postupuje americká kolona s 15 Shermany a dalšími vozidly. Barkmann přesunul svůj tank na křižovatku pod stromy a očekával nepřítele. Když se Američané přiblížili, zahájil Barkmann palbu, zničil dva vedoucí tanky a cisternu. Dva Shermany se otáčeli kolem hořících trosek a jeden z nich zničil druhý. Američané ustoupili a zavolali stíhací bombardéry a Barkmannův Panther byl poškozen a někteří členové posádky zraněni. Dva Shermany zaútočily na poškozený Panther, ale byly oba zničeny. Barkmann a jeho posádka opravili svůj Panther a zničili další ustupující Sherman. Poté odjel do nedaleké vesnice Neufbourg. Během tohoto statečného boje, často nazývaném "Barkmannův roh", Ernst Barkmann zničil 9 Shermanů a další vozidla. 28. července Barkmann dosáhl Coutances a setkal se se zbytkem Kompanie. Během dvou dnů zničil 15 Shermanů a další vozidla. 30. července Američané obklíčili Granville, ale Barkmann s dalším poškozeným Pantherem prorazil. Poté opustili posádky své Panthery a dosáhly německých linií vzdálených 7 kilometrů. Barkmann dosáhl Avranches 5. srpna a byl přivítán kamarády. Za hrdinství obdržel Ernst Barkmann 5. září Rytířský kříž. SS-Oberscharführer Barkmann pokračoval ve své úspěšné kariéře a zúčastnil se bojů v Ardenách v prosinci 1944, kde byl 25. prosince těžce zraněn. Během této ofenzívy vjel Barkmannův Panther do skupiny amerických tanků z 2. Armored Division. Okamžitě začal boj a Barkmann vyřadil několik Shermanů. Jeden Sherman narazil do Barkmannova Pantheru a oba tanky zůstaly zaklíněny a motor Pantheru se zastavil. Po několika minutách Barkmannův mechanik nastartoval motor Pantheru a ten uvolnil svojí zablokovanou věž. Navzdory poškození zničil Barkmann tohoto Shermana a poté s poškozeným tankem ustoupil do bezpečí. V březnu 1945 bojoval Barkmann proti Sovětům v oblasti Stühlweissenburg, kde zničil čtyři T-34 a zvýšil skóre Das Reich Division na 3.000 nepřátelských tanků. V tu dobu bojovala Das Reich neustále bez náhrady zničených tanků. Barkmannova jednotka měla jen devět tanků a tři byly brzy zničeny v bojích s tanky IS. Zbývajících šest Pantherů dostalo rozkaz sloučit se se zbytkem Panzer Regimentu z 1. SS Panzer Division Leibstandarte SS Adolf Hitler, kterému velel SS-Standartenführer Jochen Peiper. Do dubna 1945 bojoval Barkmann jižně od Vídně. Jeho Panther byl zasažen vlastními vojáky a Barkmann s posádkou byl zraněn. Později jeho Panther zapadl do kráteru po bombě a byl zničen vlastní posádkou. Ernst Barkmann dosáhl britské zóny a byl zajat.

Ernst Barkmann

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl