Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 32

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v V-22 Osprey
Japnci začali provozovat své V-22 Osprey To make this happen, various members of the V-22 community came together inclu...
Australské F-111 už nejsou ve službě. Jsou doslova pohřbené. Viz článek níže. Here’s why Australia buried 23 F-111s aft...
28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 20. 5. 2014 8:00 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Ostatní německé jednotky Waffen-SS

SS Heimwehr Danzig

Němečtí vojáci na pochodu

V červnu 1939 Senát Danzig Freistadt (Svobodného města Gdaňsk) volal po vytvoření domobrany (Heimwehr) a Himmlerovi dobrovolníci ji vytvořili. Vybral III./SS-Totenkopf Standarte 4 Ostmark v Berlíně jako základ pro SS-Heimwehr Danzig. Velel mu SS-Obesturmbannführer Götze a přesun do Gdaňsku začal okamžitě.

Himmler k němu také přidal SS-Totenkopf Panzer-Abwehr Ersatz(?)-Sturm (protitankovou výcvikovou rotu). Posílen 500 gdaňskými dobrovolníky měl Heimwehr Danzig asi 1.550 mužů, kteří byli zařazeni do Waffen-SS 18. srpna 1939. Měl strukturu posíleného pěšího praporu se 4 střeleckými rotami (Schützen-Stürmen), kulometnou rotou, rotou polních děl, dvěma protitankovými rotami a ženijní četou. V polském tažení bojoval pod velením Eberhard Polizei Brigade v Gdaňsku a Westerplatte. Během bojů ztratil asi 50 mužů v boji. Po skončení tažení byl začleněn do nové SS-Totenkopf Division. Většina jednotky zformovala II. a část III./SS-Totenkopf Infanterie Regiment 3, ale z protitankové roty byly zformovány kádry pro protitankové prapory a dělostřelecké pluky dalších divizí. Tradice SS-Heimwehr Danzig byly převzaty III./Schützen-Polizei-Regiment 3 z SS-Polizei-Division, ačkoliv mezi nimi neexistovalo žádné spojení. 

Velitel: SS-Obersturmbannführer Götze
5.1933: 23.: NSDAP vítězí v Gdaňsku s 50,2 % hlasů.
1937: Všechny opoziční strany v Gdaňsku zakázány, přibývají hlasy volající po připojení k Říši.
10.1938: III. Battalion, 4. SS-Totenkopf Regiment zformován v Berlíně.
5.1939: Gdaňsk poskytuje dobrovolníky pro Totenkopf, někteří jsou posláni do Berlína, další podstupují polovojenský výcvik v komplexu budov Gdaňsk-Matzkau, později věznici Waffen-SS. Mnoho z nich je již členy SA, Allgemeine-SS, Hitlerjugend nebo NSKK . III. Battalion, 4. SS-Totenkopf Regiment tajně přidělen k službě v Gdaňsku.
6.1939: III. Battalion, 4. SS-Totenkopf Regiment, plus protitanková demonstrační rota z SSTK přijeli do města jako "turisté" nebo SS "sportovní kluby". Uniformy a zbraně jsou skryty po přivezeny do města po malých dávkách. Polský tisk podává zprávy o pašování zbraní z Německa do Gdaňsku.
7.1939: Gdaňský senát oficiálně vytváří Heimwehr pod kontrolou RFSS Himmlera.
21.: Gdaňský studentský aktivista Blume z Danzig-Langfuhr Technische Hochschule je zatčen pro verbování studentů do Heimwehr.
8.1939:

Gdaňský senát jmenuje NSDAP Gauleitera Alberta Forstera hlavou města.
18.: Před davem 50.000 lidí přijímá jednotka standardu. Gauleiter Albert Forster říká:

"Vlajka, která se vlní a třepotá před vámi, věští vítězství..Buďte si jisti, že svastika, symbol světla a slunce, navždy bude vlát před německým lidem v budoucnu."

Nato velitel Götze odpověděl:

"Nechceme tu být pro parádu. Chceme bojovat...za to, co je pro nás svaté..budeme tam, kam nás Führer pošle. Zůstaneme a neklopýtneme.

Zprávy United Press International (UPI) hovoří o rostoucí militarizaci Gdaňsku. Britský premiér Chamberlain říká ve sněmovně, že zprávy jsou přehnané.

31.: Jednotka uvedena do pohotovosti.

9.1939: 1.: Německo napadlo Polsko – začíná válka.
Oddíl z SS-Heimwehr Danzig útočí na polské vojáky v gdaňském poštovním úřadě spolu s obrněnými auty gdaňské policie. Poláci kapitulují až poté, co gdaňští hasiči napumpují do budovy plyn. Další oddíl útočí v Dirschau, aby dobyl most přes Vislu, ale je odražen s 26 mrtvými. Německá bitevní loď Schleswig-Holstein ostřeluje Westerplatte. Útok pozemní jednotky Kriegsmarine selhal, vojáci SS-Heimwehr Danzig jsou požádáni o asistenci.
2.: Westerplatte bombardováno Luftwaffe.
6.: Heimwehr Danzig útočí na polské pozice ve Westerplatte.
8.: Polská posádka Westerplatte kapituluje.
9.: SS-Heimwehr Danzig masakruje 33 polských civilistů v Kzaizki.
9. – 12.: Heimwehr rozdělen, jedna skupina útočí na Eichenberg ze severu, další je částí Gruppe Eberhardt a útočí na Gdingen. Hlavní polská linie odporu na pobřeží je umístěna na "Oxhöfter Kämpe" – v Gdaňské zátoce mezi Oxhöt a Gdingen.
12.: Polský odpor na Oxhöfter Kämpe zlomen.
26.: Jednotka se vrací do Gdaňsku.
29.: Jednotka se zúčastní přehlídky v Gdaňsku. Heimwehr Danzig je rozpuštěn a vojáci přesunuti do Dachau do SS Infanterie Regiment 3 (později 6. SS-Panzergrenadier-Regiment Theodor Eicke) v 3. SS Division. 
10.1939: Polští armádní důstojníci z gdaňské pošty jsou odsouzeni a popraveni jako partyzáni, protože nenosili vojenské uniformy.
10.: Polsko kapituluje, bývalí členové Heimwehr Danzig obdrželi čestný odznak.

7.1939

Staff

  • 1. Schützen Kompanie (SS-Hauptsturmführer Thier)
  • 2. Schützen Kompanie (SS-Obersturmführer Bredemeier)
  • 3. Schützen Kompanie (SS-Hauptsturmführer Braun)
  • 4. Schützen Kompanie (SS-Hauptsturmführer Urbanitz)
  • 5. Schützen Kompanie (SS-Hauptsturmführer Baier)
  • 13. Artillerie Kompanie (SS-Hauptsturmführer Schulz)
  • 14. Panzerjager Kompanie (SS-Hauptsturmführer Steiner)
  • 15. Panzerjager Kompanie (SS-Obersturmführer Leiner)
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.

4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.

Translate