Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 5

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 20. 7. 2012 15:27 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Ostatní německé jednotky Waffen-SS

SS-Flakabteilung B a SS-Nebelabteilung Obersalzberg

Velitelé SS-Sturmbannführer Gerhard Hallmann a SS-Hauptsturmführer Siegfried Ernst

Potřeba strážit Hitlerovu rezidenci Berghof na Obersalzbergu u Berchtesgadenu vyvstala v roce 1935, kdy byla u Berghofu umístěna jednotka SS ve stálém pohotovostním stavu, válka vyvolala další navýšení této stráže, určené proti možnému výsadku ze vzduchu nebo náletu, zvláště když byl od roku 1943 prostor jižního Německa v dosahu spojeneckého letectva z Itálie, byl Berchtesgaden a Obersalzberg prohlášen za Führergebiet a byly zde umístěny Flak jednotky SS. K tomuto účelu byly v srpnu 1943 vytvořeny SS-Flakabteilung B a SS-Nebelabteilung Obersalzberg. SS-Flakabteilung B se skládal ze štábní baterie, tří baterií flaku 88 mm a baterie 37 a 20 mm flaku. Velitelem SS-Flakabteilung B byl Kommandant Obersalzbergu, který velel všem jednotkám ve Führergebiet, k tomu patřily: SS-Wachkompanie, SS-Führer-Fahrkolonne (četa v Obersalzbergu, 2 čety ve Führerově hlavním štábu), SS-Stollenbau-Kompanie. Síla všech těchto jednotek byla 17.4.1944 1.911 mužů. Postavení 1. Batterie (88 mm) bylo na nádraží v Berchtesgadenu, 2. Batterie (88 mm) v Schönau, 3. Batterie (88 mm) na Rossfeldalmu a 4. Batterie měla následující rozložení: I. Zug (37 mm) na Grünsteinu, II. Zug (37 mm) severovýchodně od Berchtesgadenu, III. Zug (20 mm) na Obersalzbergu u Platterhofu a IV. Zug (20 mm) na Hohen Göll (Teehaus). Zvláštní částí SS-Flakabteilung B byla Führer-Flugmeldezentrale, jejíž úkolem bylo dodávat vůdcovu štábu každodenní hlášení od pozorovací služby Luftwaffe a stíhacích divizí o situaci ve vzdušném prostoru. Luftwaffe vytvořila systém pozovacích stanic, rozmístěných 10 - 30 km kolem Berchtesgadenu, Führer-Flugmeldezentrale byla od léta 1944 v jedné kavárně na Obersalzbergu. V květnu 1944 byl SS-Flakabteilung B posílen oddílem RAD a měl tak pod jedním štábem čtyři těžké Flakbatterie (88 a 128 mm) a jednu 37 mm Flakbatterie, pro těžké baterie byl Luftwaffe přidělen radar. V srpnu 1944 byli dělostřelci SS-Flakabteilung B nahrazeni příslušníky RAD, kteří prošli v Rosenheimu výcvikem u SS-Ausbildungs- und Ersatzregiment, od té chvíle byla protivzdušná obrana Berghofu v rukou RAD, jen Führer-Flugmeldezentrale dál obsluhovali vojáci Waffen-SS betrieben. Ve Führergebiet bylo koncem roku 1944 12 128 mm, 12 105 mm, 18 88 mm, 27 37 mm a 6 20 mm protiletadlových děl a také 6 20 mm Vierlingskanonen, obsluhovaných 500 muži Reichsarbeitsdienst.  

Velitel SS-Hauptsturmführer Richard Speth

SS-Nebelabteilung Obersalzberg byl postaven ve stejnou dobu jako Flakabteilung a měl spolu s ním převzít protivzdušnou obranu Berghofu a Berchtesgadenu. Byl složen ze štábní baterie s četou pro předpověď počasí a tří baterií po třech četách. Od října 1943 byla výstavba ukončena a nový oddíl byl nasazen, zbraní mužů tohoto oddílu byl Faßnebelgerät 43, což byl 200 litrový přístroj na výrobu mlhy. Každá četa měla 30 Fassnebelgerät 43, Abteilung jich měl k nasazení 270, baterie byly rozmístěny následovně:

1. Batterie: Roßfeld - Oberau - Obersalzberg - Kehlstein
2. Batterie: Dietfeld - Maria Gern - Bischofswiesen - Strub - Berchtesgaden
3. Batterie: Königssee - Ramsau

Nebelabteilung měl za úkol při leteckém poplachu pokrýt mlhou území od Berchtesgadener Tal k Bad Reichenhallu, baterie umístěné v kruhu měly spojení se štábem oddílu a ten měl zase spojení s Führer-Flugmeldezentrale. 26.4.1945 byl podniknut jediný větší nálet na Obersalzberg, Nebelabteilung obdržel rozkaz k zamlžení příliš pozdě, Flakabteilung zahájil palbu a sestřelil tři nepřátelské stroje, ale nemohl zabránit, aby byl Berghof proměněn v trosky. Při útoku měli muži z SS-Kommando Obersalzberg 80 padlých a řadu zraněných. 5.5.1945 obsadili Hitlerův Berghof Američané.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

Translate