Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

S tím svým kanonem musel být vražedný. Škoda, že nejbližší zachovalý exenplář je až v Sinsheimu.
M202A1 66mm FLASH (Flame Assault Shoulder Weapon) Rocket Launcher
Jan Klimeš - Komentář v ISU-122
Das Erwachen der ISU-152 "Sweroboi" [ENG SUBS]
Troubridge - Komentář v BAe Hawk
Letounů BAe Hawk bylo vyrobenou už přes 1000.
Vojáci mají cvičné střelby a kapitán se ptá jednoho vojáka: "Čím vy se živíte v civilu?" Voják: "Proč se ptáte, pane kap...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 20. 7. 2012 15:27 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Ostatní německé jednotky Waffen-SS

SS-Flakabteilung B a SS-Nebelabteilung Obersalzberg

Velitelé SS-Sturmbannführer Gerhard Hallmann a SS-Hauptsturmführer Siegfried Ernst

Potřeba strážit Hitlerovu rezidenci Berghof na Obersalzbergu u Berchtesgadenu vyvstala v roce 1935, kdy byla u Berghofu umístěna jednotka SS ve stálém pohotovostním stavu, válka vyvolala další navýšení této stráže, určené proti možnému výsadku ze vzduchu nebo náletu, zvláště když byl od roku 1943 prostor jižního Německa v dosahu spojeneckého letectva z Itálie, byl Berchtesgaden a Obersalzberg prohlášen za Führergebiet a byly zde umístěny Flak jednotky SS. K tomuto účelu byly v srpnu 1943 vytvořeny SS-Flakabteilung B a SS-Nebelabteilung Obersalzberg. SS-Flakabteilung B se skládal ze štábní baterie, tří baterií flaku 88 mm a baterie 37 a 20 mm flaku. Velitelem SS-Flakabteilung B byl Kommandant Obersalzbergu, který velel všem jednotkám ve Führergebiet, k tomu patřily: SS-Wachkompanie, SS-Führer-Fahrkolonne (četa v Obersalzbergu, 2 čety ve Führerově hlavním štábu), SS-Stollenbau-Kompanie. Síla všech těchto jednotek byla 17.4.1944 1.911 mužů. Postavení 1. Batterie (88 mm) bylo na nádraží v Berchtesgadenu, 2. Batterie (88 mm) v Schönau, 3. Batterie (88 mm) na Rossfeldalmu a 4. Batterie měla následující rozložení: I. Zug (37 mm) na Grünsteinu, II. Zug (37 mm) severovýchodně od Berchtesgadenu, III. Zug (20 mm) na Obersalzbergu u Platterhofu a IV. Zug (20 mm) na Hohen Göll (Teehaus). Zvláštní částí SS-Flakabteilung B byla Führer-Flugmeldezentrale, jejíž úkolem bylo dodávat vůdcovu štábu každodenní hlášení od pozorovací služby Luftwaffe a stíhacích divizí o situaci ve vzdušném prostoru. Luftwaffe vytvořila systém pozovacích stanic, rozmístěných 10 - 30 km kolem Berchtesgadenu, Führer-Flugmeldezentrale byla od léta 1944 v jedné kavárně na Obersalzbergu. V květnu 1944 byl SS-Flakabteilung B posílen oddílem RAD a měl tak pod jedním štábem čtyři těžké Flakbatterie (88 a 128 mm) a jednu 37 mm Flakbatterie, pro těžké baterie byl Luftwaffe přidělen radar. V srpnu 1944 byli dělostřelci SS-Flakabteilung B nahrazeni příslušníky RAD, kteří prošli v Rosenheimu výcvikem u SS-Ausbildungs- und Ersatzregiment, od té chvíle byla protivzdušná obrana Berghofu v rukou RAD, jen Führer-Flugmeldezentrale dál obsluhovali vojáci Waffen-SS betrieben. Ve Führergebiet bylo koncem roku 1944 12 128 mm, 12 105 mm, 18 88 mm, 27 37 mm a 6 20 mm protiletadlových děl a také 6 20 mm Vierlingskanonen, obsluhovaných 500 muži Reichsarbeitsdienst.  

Velitel SS-Hauptsturmführer Richard Speth

SS-Nebelabteilung Obersalzberg byl postaven ve stejnou dobu jako Flakabteilung a měl spolu s ním převzít protivzdušnou obranu Berghofu a Berchtesgadenu. Byl složen ze štábní baterie s četou pro předpověď počasí a tří baterií po třech četách. Od října 1943 byla výstavba ukončena a nový oddíl byl nasazen, zbraní mužů tohoto oddílu byl Faßnebelgerät 43, což byl 200 litrový přístroj na výrobu mlhy. Každá četa měla 30 Fassnebelgerät 43, Abteilung jich měl k nasazení 270, baterie byly rozmístěny následovně:

1. Batterie: Roßfeld - Oberau - Obersalzberg - Kehlstein
2. Batterie: Dietfeld - Maria Gern - Bischofswiesen - Strub - Berchtesgaden
3. Batterie: Königssee - Ramsau

Nebelabteilung měl za úkol při leteckém poplachu pokrýt mlhou území od Berchtesgadener Tal k Bad Reichenhallu, baterie umístěné v kruhu měly spojení se štábem oddílu a ten měl zase spojení s Führer-Flugmeldezentrale. 26.4.1945 byl podniknut jediný větší nálet na Obersalzberg, Nebelabteilung obdržel rozkaz k zamlžení příliš pozdě, Flakabteilung zahájil palbu a sestřelil tři nepřátelské stroje, ale nemohl zabránit, aby byl Berghof proměněn v trosky. Při útoku měli muži z SS-Kommando Obersalzberg 80 padlých a řadu zraněných. 5.5.1945 obsadili Hitlerův Berghof Američané.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.února 1361 se narodil Václav IV. (král český 1363 – 1419)