Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 24

Spřátelené weby

Poslední komentáře

V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...
Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 31. 8. 2012 16:24 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Vyšší velitelství waffen-ss

I. SS Panzerkorps

Zformován 27.7.1943 v Berlín-Lichterfelde. Korpstruppen byly zformovány v Truppenübungsplatz Beverloo a Panzer Abteilung v Truppenübungsplatz Mailly le Camp. Sloužil v jižním Rusku během léta 1943, v Belgii na počátku roku 1944, v Normandii v 6.1944 a byl stažen z Francie na konci léta 1944. Na podzim 1944 byl Korps doplněn a převeden pod velení 6. SS Panzerarmee. V 12.1944 se zúčastnil ofenzívy v Ardenách. Korps byl stažen v 1.1945 na konci války byl v 5.1945 na východní frontě u Vídně.

Velitelé:

SS-Obergruppenführer Josef Dietrich 4.7.1943 – 9.8.1944
SS-Brigadeführer Fritz Krämer 9.8.1944 – 16.8.1944
SS-Obergruppenführer Georg Keppler 16.8.1944 – 30.10.1944
SS-Gruppenführer Herman Priess 30.10.1944 – 8.5.1945

Náčelník štábu:

SS-Brigadeführer Fritz Krämer 27.7.1943 – 1.10.1944
SS-Obersturmführer Robert Lehmann 1.10.1944 – 10.3.1945
SS-Obersturmführer Albert Stückler 10.3.1945 – 8.5.1945

Složení:

 

Fliegerstaffel
SS Korpskartenstelle
schwere SS Panzer Abteilung 101/501
SS Artillerie Kommandeur I
SS Artillerie Abteilung 101/501
SS Flugabwehrkanone Abteilung 101
SS Flugabwehr Kompanie
SS Wefer Abteilung 101/501
SS Vielfachwerferbatterie (mot) 101/501
SS Korps Nachrichten Abteilung 101/501
schwere SS Beobachtungsbatterie 101/501
SS Wehrgeologen Bataillon 101
SS Korps Nachstub Truppen 101
SS Kraftfahr Kompanie 101
SS Korps Sanitäts Abteilung 101
SS Feldlazarett 501
SS Krankenkraftwagen Zug 501
SS Feldpostamt (mot) 101
SS Kriegsberichter Kompanie (mot)
SS Feldgendarmerie Kompanie 101 (mot)
SS Korps Sicherungs Kompanie 101
SS Feldersatz Brigade Gen.Kdo I.SS-Panzerkorps/101

Podřízené divize:

12.6.1944: 716. Infanterie-Division, Panzer-Lehr-Division, 12. SS-Panzer-Division, 21. Panzer-Division
16.9.1944: 1. SS-Panzerdivision, 12. SS-Panzer-Division, 2. SS-Panzer-Division, 2. Panzer-Division, Division Nr. 172
24.12.1944: 12. SS-Panzer-Division, 1. SS-Panzerdivision, 277. Volks-Grenadier-Division, 12. Volks-Grenadier-Division, 3. Fallschirmjäger-Division
5.3.1945: 1. SS-Panzer-Division, 12. SS-Panzer-Division, část maďarské 25. pěší divize

Datum Armee Armee Gruppe Oblast
11.43 formování B Itálie
12.43 14. Armee C Itálie
1.44 - 5.44 záloha D Francie
6.44 7. Armee B Normandie
7.44 Panzergruppe West B Normandie
8.44 5. Panzerarmee B Normandie
9.44 - 10.44 7. Armee B Eifel
11.44 doplnění - Vestfálsko
12.44 záloha OB West Ardeny
1.45 5. Panzerarmee B Ardeny
2.45 - 3.45 doplnění - Německo
4.45 6. Panzerarmee Süd Maďarsko
5.45 6. Panzerarmee Ostmark Rakousko
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.září 1253 zemřel Václav I. Jednooký, český král v letech 1228-1253

23.září 1415 – Kazatel a Husův stoupenec Jeroným Pražský se pod nátlakem kostnického koncilu zřekl Viklefova i Husova učení, ale pak vše odvolal a setrval ve svých názorech. Poté byl 30.5.1416 popraven.

23.září 1938 vyhlašuje československá vláda všeobecnou mobilizaci.