Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 16

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Konvoj s vojenskou polní nemocnicí vyjel do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených https://ct24.ceskateleviz...
Ganelon - Odpověděl na komentář # 415 v Letov Š-50
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
Američané také některé rakety později využili pro vynášení družic.
Co jsem koukal, tak v říjnovém vydání časopisu 2. světová podrobili Panther dost velké kritice. Ale přitom řešili hlavně...
Wildblood - Komentář v T-44
Mnohem většího rozšíření se dočkal později T-54/55, který už byl vyzbrojený kanonem ráže 100 mm. Jinak se uvádí, že si T...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 14. 8. 2015 7:00 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Vyšší velitelství waffen-ss

V. SS Freiwilligen Gebirgs Korps

Zformován 1.7.1943 v Berlíně (Stab) a Truppenübungsplatz Milovice u Prahy (Korpstruppen). SS Aufklärungs Abteilung Prinz Eugen a SS Karstwehr Bataillon byly užity k zformování Korpstruppen. V. SS Freiwilligen Gebirgskorps koordinoval protipartyzánské operace proti Titovým partyzánům a četnikům v letech 1943-44 v Jugoslávii. V letech 1944-45 se Korps zúčastnil stahování z Balkánu pod tlakem sovětských, bulharských a partyzánských jednotek. Jednotka neměla žádné speciální insignie.

7/1943: 1.7.: Korps zformován s hlavním stanem v Berlíně. Velel 2 divizím Waffen-SS – 7. SS-Freiwilligen Gebirgs Division Prinz Eugen, která již byla v Jugoslávii a 13. Waffen Gebirgs Division der SS Handschar, momentálně formované v Le Puy, Francie. Velitelem se stal SS-Obergruppenführer Arthur Phleps.
9/1943: Jednotky Korps obsadily pozice italských jednotek na Dalmatském pobřeží po italské kapitulaci.
10/1943: Korps je zodpovědný za Bosnu, železnice vedoucí Sarajevem je napadaná partyzány 5x týdně.
22.10.: Aufklärungs Abteilung ze 7. SS Division je přidělen sboru jako SS-Aufklärungs Abteilung 105.
11/1943: Umístěn v Mostaru, Bosna
10/1944: 23.4. – 5.5.: "Unternehmen Maibaum": v jedné z největších protipartyzánských operací války přispěl V. SS-Freiwilligen Gebirgs Korps ke zničení III. Bosenského sboru podél řeky Driny.
8/1944: 20.8.: Rusové obsazují Rumunsko, Tito zahajuje útok na Bělehrad.
9/1944: 1. – 7.9.: "Operation Ratweek" spojenecko-partyzánská operace proti železničním tratím a transportům Němců v Jugoslávii.
8.9.: Bulharsko vyhlásilo válku Německu.
21.9. – 24.11.: Velitel sboru Arthur Phelps zajat a zastřelen Sověty při průzkumné misi v Banátu, posmrtně vyznamenán Dubovými listy.
2/1945: Sbor umístěn na Visle jako část 9. Armee.
3/1945: Síla Korpsu: 18.800
4/1945: Obranné boje.
5/1945: Kapitulace.

Velitelé:

SS-Obergruppenführer Arthur Phleps 1.7.1943 – 21.9.1944
SS-Brigadeführer Karl Ritter von Oberkamp 21.9.1944 – 1.10.1944
SS-Obergruppenführer Friedrich Jeckeln 1.10.1944 – 8.5.1945

Náčelník štábu:

SS-Brigadeführer Otto Kumm 1.7.1943 – 15.1.1944
SS-Oberführer Dr Gustav Krukenberg 15.1.1944 – 25.6.1944
SS-Obersturmbannführer Baldur Keller 6.1944 – 9.1944
SS-Obersturmbannführer Walter Harzer 9.1944 – 10.1944
SS-Obersturmbannführer Rainer Kriebel 10.1944 – 1.1945
Oberstleutnant Hans-Werner Müller 1.1.1945 – 5.1945

Složení:

10/1943

  • 7. SS Freiwilligen Gebirgs Division Prinz Eugen
  • 13. Waffen Gebirgs Division der SS Handschar
  • 369. (kroatische) Infanterie Division
  • 118. Jäger Division
  • 181. Ersatz Infanterie Division
  • II. Kroatische Korps
  • 21. Waffen Gebirgs Division der SS Skanderbeg
  • 23. Waffen SS Gebirgs Division Kama

12/1944

  • SS-Aufklärungs-Abteilung 505 (105) (3 roty)
  • SS-Korps Flak Abteilung 505 (6 baterií)
  • Schwere SS-Artillerie Abteilung 505 (4x 150 mm sFH18, 4x 100 mm K18)
  • SS-Sturmgeschütz Abteilung 105 (2 baterie)
  • SS-Nachrichten Abteilung 105 (2 roty)
  • SS-Beobachtung 105?
  • 105. (505) SS-Werfer Battalion (4 baterie po 6 15 cm raketometech)
  • SS-Nachschubtruppen 105
  • SS-Panzer Abteilung 105
  • SS-Sanitäts Abteilung 105
  • SS-Werferbatterie (Abteilung?) 105

17.3.1945

  • 32. SS-Freiwilligen Grenadier Division 30 Januar
  • 286. Infanterie Division
  • 391. Infanterie Division
  • Festung Frankfurt am Oder
  • SS-Sturmbataillon V (zformován 4.45?)
Datum Armee Armee Gruppe Oblast
9.43 - 10.43 BdE formování -
11.43 - 11.44 2. Panzer Armee F Bosna (Mostar)
12.44 - 1.45 E F Bosna (Mostar)
2.45 - 4.45 9. Armee Weichsel Odra (Frankfurt/O)
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.října 1765 se narodil český klasicistní skladatel Jan Jakub Ryba, autor České mše vánoční

26.října 1800 se narodil německý polní maršál Helmuth Karl Bernhard von Moltke.

26.října 1972 zemřel letecký konstruktér Igor Ivanovič Sikorskij