Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.
přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Kun@
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: OPEVNĚNÍ

Březinka

Ve svahu dobrošovského masívu nad Bělovsí u Náchoda stojí jeden z mnoha objektů našeho předválečného opevnění – pěchotní srub N-S 82 Březinka. Donedávna se ničím neodlišoval od svých zdevastovaných sousedů postižených nepřízní osudu. Na konci roku 1989 se však tohoto pěchotního srubu ujal Klub vojenské historie Náchod, který zde z vlastních prostředků členů začal budovat památník čs. opevnění.

Během následujících let byl objekt zrekonstruován do stavu, který se má co nejvíce přiblížit skutečnosti v roce 1938 a návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi pěchotního srubu – nejdůležitějšího prvku pevností linie.

Od roku 1996 byly zahájeny úpravy sousedního pěchotního srubu N-S 81 Lom, který se rozhodli členové KVH přeměnit na muzeum, kde by mohly být vystaveny klubové sbírky včetně historických dokumentů a fotografií. Zároveň se do tohoto objektu počítalo s přesunem technického zázemí z N-S 82 Březinka, kde již provozní prostory překážely dalším rekonstrukčním pracím.

 


 

Aktualizace - autor: klauz

Pěchotní srub Březinka je součástí opevnění severovýchodní hranice republiky. Stojí na svahu údolí nad městem Náchod a chrání tak přístupovou cestu z Polska.

Díky klubu vojenské historie Náchod, který srub restauroval do původní podoby má návštěvník jedinečnou možnost podívat se, jak to v takové pevnůstce vypadalo na sklonku druhé světové války. Kromě jedné místnosti, která je věnována historii opevnění obecně jsou jednotlivé kobky uvedeny do původního stavu (včetně strojovny, studny, nebo záchodů :o) ). Renovovaný je také maskovací nátěr srubu a kolem uvidíte ukázky protipěchotních zátarasů.

Kolem pěchotního srubu prochází naučná stezka, která stručně vysvětlí koncepci opevnění, konstrukci pevností a srubů (můžete zde vidět i to, jak takový "bunkr" přestojí pokusy o zničení). Návštěvu Březinky je vhodné spojit s návštěvou Dobrošova (oba objekty spojuje právě ona naučná stezka)

Kudy kam

Pěchotní srub Březinka je přístupný o víkendech, o prázdninách pak denně. Pokud chcete sjednat mimořádnou návštěvu, kontaktujte Náchodský klub vojenské historie.