Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v V-22 Osprey
Japnci začali provozovat své V-22 Osprey To make this happen, various members of the V-22 community came together inclu...
Australské F-111 už nejsou ve službě. Jsou doslova pohřbené. Viz článek níže. Here’s why Australia buried 23 F-111s aft...
28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 29. 6. 2013 10:09 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: Waffen-SS Kategorie: Divize Waffen-SS

24. Waffen Gebirgs Division der SS Karstjäger

Znak 24. Waffen Gebirgs Division der SS Karstjäger

SS Karstwehr Kompanie ? – 15.11.1942
SS-Karstwehr Batallion 15.11.1942 – 1.8.1944
24. Waffen Gebirgs (Karstjäger) Division der SS 1.8.1944 – 8.5.1945

Velitel

SS-Standartenführer dr. Hans Brand 15.11.1942 - ?
SS-Sturmbannführer Josef Berschneider ? – 1.8.1944
SS-Obersturmbannführer Karl Marx 1.8.1944 – 5.12.1944
SS-Sturmbannführer Werner Hahn 5.12.1944 – 10.2.1945
SS-Oberführer Adolf Wagner 10.2.1945 – 8.5.1945

 Vojáci 24. Waffen Gebirgs Division der SS Karstjäger

Tato divize byla zformována v červenci 1942 po rozkazu, který vydal Heinrich Himmler a skládala se z odvedenců z Německa, Volksdeutsche z Banátu a Transylvánie, Maďarska, Ukrajiny a Jugoslávie a z Rakušanů jako důstojnických kádrů. Do divize byla též začleněna rota z divize Brandenburg.

Jednotka v síle praporu byla v Pottensteinu a s kapitulací Itálie byla přesunuta do Kärntenu v jižním Rakousku a poté do Tarvisia, kde vstoupila do akce proti italským posádkám. Odtud byla přesunuta do Terstu, kde bojovala proti italským partyzánům v oblasti Udine a Gorizia s hlavním stanem v Gradisci. Po úspěchu v boji s partyzány a s příchodem dalších rekrutů byl prapor "Karstjäger" rozšířen na divizi 24. Waffen Gebirgs (Karstjäger) Division der Waffen SS. Toto rozšíření probíhalo v létě 1944 na pobřeží Jadranu, kde byli odvedeni Volksdeutsche z jižních Tyrol, ale nebylo jich dost a v prosinci byla divize pouze v síle brigády. V dubnu 1945 bojoval Karstjäger Regiment 59 s britskou 8. Army a italskými partyzány v Julských Alpách a utrpěl těžké ztráty. Zbytek byl začleněn do Kampfgruppe, skládající se z armádních, policejních a SS jednotek včetně doplňovacích jednotek ze 7. SS Gebirgs Division Prinz Eugen a bojoval při ústupových bojích zpět k německým hranicím spolu s XXII. Gebirgs Korps a nakonec se vzdala Britům a italským partyzánům u Isonza v květnu 1945.

 

6.1942: Rota horských jednotek SS zformována k boji s partyzány v alpském regionu Rakouska, Itálie a Slovinska. Krátký čas byla jednotka pod velením II. SS Panzerkorps.
8.1942: Oficiální název SS-Karstwehr Kompanie.
11.1942: 15.: Karstwehr Kompanie se rozšiřuje na Battalion. Jednotka se skládá ze tří rot a štábu, celkem 480 mužů.
5.1943: Přesunut do Arnoldsteinu, Rakousko k výcviku.
6.1943: Jednotka v pohotovosti kvůli válečné situaci v Jugoslávii.
7.1943: 25.: Mussolini sesazen.
9.1943: 8.: Italská Badogliova vláda uzavírá příměří se Spojenci.
9.: Jednotka odzbrojuje italskou posádku v Taravisiu, obsazuje Camporosso a Boscaverde k ochraně etnických Němců, 10 vojáků padlo u Ugovizza.
15.: Umístěna v údolí Kanal.
10.1943: Protipartyzánské operace v severní Itálii: Terst, Undine, Görz, štáb v Gradisci.
11.1943: Protipartyzánské operace na Istrijském poloostrově, jednotka dočasně přidělena k V. SS Gebirgkorps.
23.: Protipartyzánské boje v Piedicolle.
12.1943: Síla jednotky: 946.
2.1944: 15 vojáků Karstjäger mučeno a zabito italskými partyzány, Cividale - Gradisca.
6.1944: Síla jednotky: 957, Himmler vydává rozkaz k rozšíření jednotky.
7.1944: Himmler rokazuje jednotku rozšířit na 6.600 mužů, divizi se 2 pluky, [59. a 60. Karstjäger], momentální síla jednotky jen 874 mužů, HSSPF Adriatic Odilo Globocnik je pověřen dohledem nad expanzí.
8.1944: Protipartyzánské operace: Terst, Undine a Goriza.
9.1944: Protipartyzánská služba v Istrii [Selva di Tarnova, Cansiglio, Quarnaro] jako 2 samostatné týmy, síla jednotky: 1.989.
9.: Jednotka obdržela status divize.
4.: Síla jednotky: 2.500?
12.1944: Status snížen z divize zpět na brigádu, síla jednotky: 3.000.
1.1945: Boje proti partyzánům a Britům v Julianských Alpách.
3.1945: Služba pod HSSPF Adriatic, umístění Istria.
4.1945: Služba pod Kampfgruppe Harmel (složena ze zbytků 24. SS a Prinz Eugen) – zadní voj německých jednotek při ústupu z Balkánu. Ústup do Arnoldsteinu, Rakousko.
29.: Obrana průsmyku Karawanken, aby se ustupující německé jednotky mohly vzdát Britům a ne Jugoslávcům.
9.: Kapitulace v Isonzu? (nebo ve Villachu, Rakousko) britské 6. Armored Division.

Složení:
Waffen-Gebirgsjäger Regiment der SS 59
Waffen-Gebirgsjäger Regiment der SS 60?
[nikdy nezformován?]
Waffen-Gebirgs Artillerie Regiment 24
SS-Panzerkompanie
SS-Gebirgsbatterie
SS-Gebirgs-Nachrichten-Kompanie 24
SS-Gebirgs-Pionier-Kompanie 24

Důstojníci Leibstandarte a Der Führer přidělení k 24. Waffen Gebirgs Division se vzdávají Britům v Itálii, květen 1945.Důstojníci Leibstandarte a Der Führer přidělení k 24. Waffen Gebirgs Division se vzdávají Britům v Itálii, květen 1945.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.prosince 1805 – Bitva u Slavkova, v níž Napoleon drtivě porazil rakousko-ruská vojska, ačkoliv byla v početní převaze. Bitva se také nazývá bitvou tří císařů – osobně se zúčastnili rakouský císař František I. Habsburský, ruský car Alexandr I. a francouzský císař Napoleon.

Translate