Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 3. 8. 2012 13:48 Napsal Zuzana Lukšová
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: OSOBNOSTI

Vladislav II.

(1110 – 18.1. 1174; vládl 14.2. 1140 – začátek r. 1173)

Vladislav II., druhý český král, se narodil někdy okolo roku 1110 jako nejstarší syn Vladislava I. a Richenzy z Bergu. V mládí žil docela lehkomyslně, nikdo totiž nepočítal s tím, že by se kdy mohl ujmout vlády. Ale přece se tak stalo – v roce 1140 jej čeští stavové zvolili novým knížetem. Zřejmě si mysleli, že „veselý a bezstarostný“ panovník jim přenechá moc a nebude je nikterak omezovat, Vladislav II. ale jejich naděje „zklamal“. Proti jeho volbě protestovali příbuzní, kteří taktéž usilovali o moc v Čechách, ale Vladislav jejich odpor celkem snadno rozbil. Poté, co zavládl v Čechách klid, začal Vladislav neméně úspěšně řešit zahraniční politiku. Nejprve vyjel s bratrem své první manželky Gertrudy Babenberské Konrádem III. na křižáckou výpravu do Palestiny. Nedorazil však až k cíli své cesty, nepřízeň osudu ho donutila vrátit se už z Cařihradu.

V roce 1152 nastoupil na římský trůn Fridrich Barbarossa. Vladislav II. s ním uzavřel dohodu, že dostane od Barbarossy královskou korunu, když mu pomůže v boji s papežem a italskými městy. Vladislav smlouvu ctil a 11. ledna v Řezně obdržel královský titul.(Tento titul byl pouze pro jeho osobu, ačkoliv některá bádání říkají, že již tento byl dědičný). Nyní však čekal Vladislava II. A zejména pak jeho vojsko nejtěžší úkol: výprava na Milán v květnu téhož roku. Češi před zdmi italského města prokázali velkou statečnost i smysl pro humor. I za cenu značných ztrát zvítězili a zanechali za sebou hrůznou historku: Češi jedí děti. Čeští rytířové prý totiž přímo před zraky vyděšených Miláňanů pekli nad ohněm novorozence a pak je pojídali… děti však nebyly opravdové, ale z těsta. Obránce města mimo jiné překvapili i tím, že v brnění přeplavali řeku, což byl vskutku nevídaný kousek. Po zásluze byla dne 8. září 1158 slavnostně a oficiálně Vladislavovi II. předána česká koruna.

Vladislav však nezanedbával ani svůj stát. Situace v Čechách byla celkem klidná, a tak došlo k rozkvětu hospodářství a kultury. To dokumentují budovy, které nechal Vladislav II. postavit, např.: Strahovský klášter a první kamenný most v Čechách, nazvaný podle Vladislavovy ženy Juditin most.

Druhý český král byl 2x ženat. První sňatek uzavřel s Gertrudou Babenberskou, jeho druhou manželkou se stala o 15 let mladší durynská princezna Judita. Vynikala prý krásou i vzdělaností. Z obou manželství vzešlo celkem sedm dětí. Z prvního manželství se do dějin zapsali prvorozený syn Bedřich (Fridrich), který se stal českým knížetem (byl však záhy sesazen Barbarossou) a dcera Anežka, abatyše u sv. Jiří. Z druhého manželství je pak znám Přemysl Otakar I., český král, a Vladislav Jindřich, kterému se zdařilo alespoň na chvíli také usednout na knížecí stolec.

Konec Vladislavovy vlády však poněkud neodpovídá skvělým počátečním létům. V roce 1173 Vladislav po poradě s Fridrichem Barbarossou dobrovolně přenechal trůn svému prvorozenému synovi Bedřichovi, který však nadání svého otce nepodědil. Vladislav II. zemřel o rok později ve vyhnanství kdesi v durynském klášteře.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.září 1410 – Zikmund Lucemburský byl zvolen některými kurfiřty římským králem. Zbytek kurfiřtů (včetně českého krále Václav IV.) však zvolili 1.10.1410 králem moravského markraběte Jošta, Zikmundova bratrance.

20.září 1187 zahájil Saladin obléhání Jeruzaléma

Translate