Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...
Owen přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Válka na východní frontě Němce donutila racionalizovat výzkum a výrobu, ale nakonec se to zvrtnulo opačným směrem.
přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, teď jsem vyhrál svoji první hru, ale nezvýšila se mi úroveň mého účtu. Co musím udělat,...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 10. 2. 2013 18:02 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: OSOBNOSTI

Chris Kyle 1974-2013 díl 3.

3. díl blogoseriálu o nejlepším americkém ostřelovači všech dob. Upozorňuji všechny, že následující člínek je věnován ryze technickým a vojenským podrobnostem. Pokud tedy hledáte spíš politiku nebo názor na morálku, či filozofii není určen pro vás.

V minulých dvou dílech jsem se věnoval životopisu nedávno zabitého nejlepšího amerického ostřelovače Chrise Kyleho. Politickým a morálním souvislostem jeho nasazení v Iráku. Nyní se budu věnovat Chris Kyleovi z vojenského a hlavně technického hlediska.

Pušky Chrise Kyleho.

Kyle jako ostřelovač speciální jednotky SEAL měl možnost většího výběru zbraní a nemusel ani používat standardní zbraně, které používají běžní američtí ostřelovači, či dokonce běžní pěšáci. Podívejme se nyní na výzbroj, s kterou nejlepší americký ostřelovač dosáhl svého skóre a co si o ni myslí.

US NAVY Mk. 12 SPR

Tato puška je vyvinuta z karabiny M4, která zase byla vyvinuta z klasické M16. Používá náboje 5.56 x 45 mm z dvaceti nebo třiceti raného zásobníku. Kyle říká o tomto náboji, že není určen pro zabíjení. Pokud chcete tímto nábojem někoho usmrtit, musíte ho zasáhnout několikrát. Jediným způsobem jak zabít nepřítele tímto nábojem jednou ranou je zásah do hlavy tzv. headshot. Kyle však stejně jako většina ostatních ostřelovač navzdory legendám nemířil většinou do hlavy. Mířil na trup, ten je větší a zásah je jistější. Výhodou pušky Mk. 12 je však to, že její díly se dají stavebnicově kombinovat s karabinou M4. Kyle tak například použil teleskopickou pažbu s této karabiny, která se mu hodila pro blízký boj v uzavřených prostorách.

Stoner SR-25

Tato puška ze 2/3 opět vypadá jako M16, ale je ráže 7,62. Taky má 60% zaměnitelných dílů s M16 nebo M4. Dá se použít jako útočná puška a jako ostřelovací puška. Náboje používá 7,62 x 51 mm z dvacetiranného zásobníku. Jak říká Kyle "stačí se jednou trefit a nepřítel jde k zemi". Zbraň je však mezi vojáky hodně neoblíbená, protože se často zasekává. Ani Kyle ji neměl v oblibě.

Remington 700

Jedná se o velmi oblíbenou civilní loveckou pušku, kterou má v Americe každý druhý. Americké ozbrojené síly tyto opakovačky přijaly do výzbroje jako ostřelovací pušky. Nejprve byla v době války ve Vietnamu zavedena do výzbroje námořní pěchoty USMC jako M40 a až o 20. let později se stala standardní ostřelovačskou puškou US Army M24, kde postupně a pomalu nahrazovala pušky M21, což je ostřelovačská verze pušky M14. Nahrazovala ji pomalu, protože M21 byly použity ještě během bojů, když byl "Černý jestřáb sestřelen" v roce 1993.

Další modifikací této pušky je ostřelovačská puška pro speciální jednotky M91. A pak M91A2, která je upravena pro náboj .300 Winchester Magnum 7,62 x 67 mm. Kyle ji ve své knize proto říká 300 Win Mag a chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, co to je za zbraň. Kyle má tuto pušku velmi rád. Říká, že je přesná jako laser. "Na vzdálenost jednoho kilometru to stačí jen zmáčknout". Pod 1 km nemusíte provádět korekci míření. Stačí nastavit mířidla na 500 metrů  a můžete střílet na terče o vzdálenosti 100 až 700 metrů. Kyle říká, že drtivou většinu nepřátel zabil právě touto puškou.

Barrett M82

Legendární těžká puška s náboji 12,7 x 99 mm, známá s filmů a You tube videí, kde jsou demonstrovány její ničivé účinky. Na to, že se jedná o moderní zbraň, se stala rychle legendou.

Fanoušky této zbraně však musím zklamat. Kyle ji nemá vůbec rád. Nelíbí se mu jak je velká a těžká a v Iráku ji nikdy nepoužil. Kyle ji k ničemu nepotřeboval. Ani k zastavování vozidel k čemuž je taky určena. Jak říká, puška vozidlo nezničí, jen poškodí motor, s kterého vytečou kapaliny a on po čase zastaví. A  Remington dokáže totéž. Kyle ale tvrdí, že nejlepší způsob jak zastavit vozidlo je zastřelit řidiče.

TAC-338

Další puška, která umí zničit motor auta, ale je to stejná kategorie jako Remington. Kyle s ní dosáhl zásah na vzdálenost 2100 metrů. Byla to v roce 2008 novinka a neměla ještě úsťovou brzdu. To je to, čemu všichni říkají tlumič. Nevýhoda tedy byla vysoká hlučnost pušky a Kyleho s ní v uzavřené místnosti bolely uši. Náboje této pušky mají větší dostřel než náboje z Barrettu, jsou levnější a v cíli mají skoro stejný účinek.

GA Precision

Pušky vyráběné touto firmou začal Kyle používat až po svém odchodu z námořnictva.

Zaměřovací technika

Na zaměření používal Kyle zaměřovač s 32 násobným zvětšením. Někdy používal i noční vidění, infračervený laser nebo viditelný červený laser. Rovněž používal dálkoměr od firmy, která se proslavila svými fotoparáty - Leica.

Ostřelovačské finty

Při popisech umění ostřelovačů se málo zdůrazňuje, že je nutné upravit lícnici zbraně, aby udržela oko v  té správné pozici. Moderní zbraně ji mají nastavitelnou. U starších zbraní musel Kyle použít tuhnoucí pěnu. Kyle chtěl, aby mu jeho spoušť kladla co nejmenší odpor. Když přiloží prsty, pomalu začne mačkat a chce, aby jej výstřel jak říká "téměř překvapil". Kyle při palbě na velkou vzdálenost musel počítat s tím, že gravitační síla přitahuje projektil k zemi a proto musel při střelbě mířit o něco výš. Naproti tomu většinou se nikdy nepřizpůsoboval tolik oblíbené věci z filmů a knih o ostřelovačích- síle větru. Říká, že vítr je tak proměnlivá veličina, že než se mu přizpůsobíte už zase fouká odjinud.

Kyle taky říká, že ve válce většinou není na nějaké drobné korekce čas a musíte rychle střílet nebo někdo zastřelí vás.

To je vše. Pokud chcete vědět víc, přečtěte si Kyleho knihu. Doufám, že mé poslední tři příspěvky v blogu seznámily čtenáře s Chrisem Kylem  a jeho světem.

Konec