ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 23. 9. 2008 18:47 Napsal Andrea Kostlánová
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: HISTORIE

Ruské tajné služby a jejich politická ruleta v Gruzii III

V  lednu 06 bylo otevřeno gruzínské velvyslanectví v Praze, bylo obnoveno letecké spojení Tbilisi-PRG (gruzínskými aerolinkami ) a Tbilisi, od roku 01 významný odběratel českých zbraní, uzavřela smlouvu na další objemnou dodávku bojové techniky (včetně té, která byla vyřazena z výzbroje české armády) , např. několik letounů L159 a L39, 120 kusů tanků T-60, dělostřelecké systémy, a několik tun munice a granátů ( darování munice je levnější než její ekologická likvidace)  … V únoru 06 česká firma Energo-Pro Jaromíra Tesaře a Jiřího Krušiny  vyhrála privatizační tendr na privatizaci gruz. vodních elektráren a koupila je za tři milióny dolarů …
 Nejen kvůli ropovodu BTC se prudce zhoršily vztahy mezi Putinem a Saakašvilim ...

26.1.06     na zasedání RB OSN k abcházskému konfliktu Putin v odvetu za ultimátum gruz. parlamentu  oficiálně zamítl  Bodenův plán z léta 01  na vyřešení konfliktu v Abcházii, který prohlašoval Abcházii za nedílnou součást Gruzie … a ruská delegace odmítla i jakoukoliv zmínku o tomto plánu v rezoluci RB OSN …

Německý diplomat Dieter Boden, v té době emisar gen.taj.OSN pro Abcházii, plán nazval Basic Principles on the Distribution of Competencies between Tbilisi and Sukhumi, a byl to plán velmi flexibilní , umožňující jednání o co nejširších pravomocech pro  Abcházii (asymetrickou federaci) , avšak abcházská  strana jej podle instrukcí MOW  odmítla, zatímco sama MOW nikdy odkazy OSN na tento plán nevetovala …

V lednu 06 Putin již nepovažoval za nutné se za abcházským odmítnutím plánu skrývat a odhodil další masku .Od té doby žádný mez. dokument o urovnání abcházského konfliktu v rámci gruz. státu neexistuje , což v praxi znamená, že se Putin rozhodl odtrhnout etnicky vyčištěnou Abcházii od Gruzie …

Zároveň tím Putin hodil EU rukavici do tváře , protože významný diplomat Boden byl kandidátem EU na post emisara EU pro Jižní Kavkaz, a když EU navrhla diplomata kalibru Bodena na tento post, znamenalo to, že se chce v tomto regionu vážně angažovat …

To, že si Putin vážně hodlá Abcházii přivlastnit, naznačil i tím, že částečně zablokoval mandát pozorovatelů OSN v Abcházii(UNOMIG), který RB OSN prodlužovala 2x do roka, ale Putin na lednovém zasedání 06 , prodloužení na 6 měsíců vetoval a souhlasil jen s technickým obnovováním každé dva měsíce …
 

Gruz. představitel u OSN Revaz Adamia potvrdil ochotu Gruzie jednat se Suchumi o širokých pravomocech, ale současně upozornil na skutečnost, že

svým chováním se  Kreml diskvalifikoval pro roli „ mírového prostředníka“  , protože rus. jednotky se staly nástrojem Kremlu pro de facto začlenění Abcházie do Ruské federace …
 

Třebaže pozorovatelé OSN v konfliktu nehrají žádnou roli, jsou naprosto pasívní a monopol rus. „mírových“ sil nikterak neohrožují, naopak, zcela na ruských jednotkách závisejí jak svojí činností, tak svoji bezpečností, jsou nicméně důležitým svědkem případných rus. kroků vůči Gruzii, proto se jich Putin snažil zbavit  a již několikrát předtím OSN hrozil a Tbilisi vydíral, že jejich mandát bude vetovat, jestliže Tbilisi bude požadovat odchod rus. „mírových „ jednotek z Abcházie  …

Proto RB OSN každých šest měsíců, když mandát UNOMIG prodlužovala, se Putinovi hluboce  „ klaněla “ a  do své rezoluce vkládala pasáž, kterou vychvalovala přínos ruských „mírových“ sil v Abcházii …
 

21. ledna 06 byl  záhadně  „sabotován“  ruský plynovod  dvěma výbuchy na území Severní Osetie a  u  ruského města Čerkesk, a třetí exploze zničila  přívod ruské elektřiny do  Tbilisi a Jerevanu .. .
 

Při této  smutné příležitosti  MS  v lednu 06 varoval“  Putina, aby se  „takto“ nepokoušel sabotovat ropovod BTC , a přímo obvinil MOW, že dodávky  přerušila Gruzii záměrně  … Putin Saakašviliho reakci označil za „hysterickou“  a obvinil jej z dlouhodobé protiruské kampaně …

Do hádky se vložil i jeden z „představitelů „ Jižní Osetie  Dmitri Medojev, ,“velvyslanec „ v MOW, který v rozhovoru pro RIA Novosti obvinil ze sabotáže „ gruzínsko-americké tajné služby „  …

MOW  Tbilisi i  Jerevanu zvýšením cen za plyn „šlápla na krk“ –  Gazprom  je chce ovládnout svými svéráznými  „ půjčkami“ , spočívající v tom, že by mu za plyn  zaplatily předáním do ruského vlastnictví jejich systémy produktovodů , včetně rozvodů elektřiny   …
 

V únoru 06 MS odjel na pětidenní návštěvu Německa a pro list Süddeutsche Zeitung z 3.2.06 uvedl, že „ sebe-definice Ruska  podstatně ohrožuje gruzínskou územní integritu a bezpečnost, a že konflikty v Abcházii a Jižní Osetii se proměnily z původně etnických konfliktů  do mezistátního konfliktu, ve kterém si Rusko jednostranně posunuje hranice a  vojensky anektuje část Gruzie … „

Saakašvili dále prohlásil, že „západní státy, o KBSE a OSN ani nemluvě, dlouho preferovaly tuto skutečnost ignorovat, teprve poté, co Rusko  v lednu 06 oficiálně zamítlo Bodenův plán z léta 01 na vyřešení abcházského konfliktu , je Západ nucen se k ruské agresivitě vyjádřit  … „

Když se MS opět zmínil, že Gruzie vystoupí ze SNS , MOW zakázala dovoz gruzínských vín, že nesplňují hygienické normy …
 

V únoru 06 se do sebe pustily gruz.(300 mužů)  a ruské jednotky (100 mužů) u města Tkviavi nedaleko Jižní Osetie: bitva vzplála po banálním incidentu, kdy ruský kamión naboural  vozidlo jednoho Gruzínce, ale řidič odmítl s ním odejít na místní policejní stanici – mezitím Rusové na pomoc zavolali posily, které přijely v osmi obrněných vozech  … Nastala všeobecná rvačka a hromadné výstřely do vzduchu , nakonec kamión zabavila místní policie .
 

31.3.06 RB OSN se opět vrátila k Bodenově plánu, ale tentokrát již rezignovala na jeho odmítání ze strany Abcházie/MOW …
15.5.06 „prezident“ Abcházie Bagapš předložil vlastní plán na řešení abcházské otázky s názvem Klíč k budoucnosti – Tbilisi jej prostudovalo a prohlásilo, že jde spíše o deklaraci nezávislosti Abcházie  ….  

V květnu 06 začala MOW teatrálně stahovat  nepatrnou část své vojenské techniky ze svých základen v Gruzii …

MS jásal a považoval to za svoji největší výhru , cesta do NATO se zdála být otevřenou … V Kyjevě se zúčastnil  summitu GUAM (čtyř postsov.států se záp. orientací)  a oznámil, že se chystá do konce roku 06 zrušit členství Gruzie v SNS …
 

DUSLEDKY UZAVŘENÍ  RUS. ZÁKLADEN V GRUZII

Putin předal gruz. vládě 13  voj. zařízení RTGSC/Russian Troup Group in the Southern Caucasus, např. podzemní protiatomový velitelský bunkr  Zvězda v Mtskheta,20 km od Tbilisi, vystavěný během let 1959-1969 ,ve kterém měl mít během války zakavkazský voj. štáb  …

Ruské velení předalo Tbilisi mj. továrnu na opravu tanků ,voj. zařízení v Krtsanisi, sklady pohonných hmot v Kumisi a Nasosnaja a satelitní komunikační systém v Kojori na předměstí Tbilisi, základnu ve Voentorg  a velitelské stanoviště  ve vesnici Vachiani  (obě patřili pod základnu Achalkalaki), střelnici v Gonio (8 km od Batumi) od rus. batumské posádky,
Do přístavu Novorosijsk Putin přemístil z Batumi na palubě lodí  ruské černomořské flotily  20 kusů tanků T-72,,12 kusů  protiraketového systému letecké obrany ,3 kusy protiletadlového samohybného komplexu Šilka ZSU-23-4  a pět kusů obrněných průzkumných vozidel … 53 kusů bojových  vozidel a 42 vlečných bylo přemístěno na ruskou 102. základnu  Giumri v Arménii  … Další bojová technika směřovala do Ruska .

Kdyby MOW stáhla z Gruzie všechny své vojáky , 102. ruská základna v arménské Giumri by byla  jedinou  legální bojeschopnou ruskou jednotkou na území jižního Kavkazu (kromě radarové základny Gabala v Ázerbájdžánu ,která monitoruje odpalování raket v oblasti Indického oceánu … ) .

Kdyby však logistické zásobování ruské základny v Arménii záviselo na vůli prozápadní Tbilisi, visely by nad  ruskou základnou v Arménii otazníky …

Odchod rus. vojáků ze základen v Gruzii  by tak vážně ohrozil rusko-arménskou vojenskou spolupráci, protože by byl narušený integrovaný/propojený jihokavkazský systém protiletecké obrany (mnohá ruská velitelská stanoviště tohoto systému  jsou na gruzínském území), a tím by byl vážně narušen i systém protivzdušné obrany Arménie .
 

Uzavření rus. základen v Gruzii by vážně narušilo nejenom logistiku rus. základny v Arménii, ale i celý vojenský tranzit přes Arménii, která je  velmi aktivním členem Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti/CSTO, založené z iniciativy SNS/MOW  v květnu 92 ( podepsaly jí kromě MOW a Arménie, Kazachstán, Kyrgyztán,,Tádžikistán,Uzbekistán, 93 se k ní připojily Ázerbájdžán, Gruzie a Bělorusko, a v květnu 07 její gen. taj. prohlásil, že jejím členem by se mohl stát i Írán … ),Takže např., kdyby vypukly opětovné boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem, Tbilisi jako „ neutrální“  strana by  mohla zablokovat dodávky zbraní pro Arménii ze strany CSTO ( tak jako přístup k moři 10 let Arménii blokovalo TR a Ázerbájdžán … ).
 

Naštěstí arménský prez. Robert  Kočarjan*1954  při své návštěvě Tbilisi v srpnu 06 k nelibosti Putina prohlásil , že uzavření rus, základen v Gruzii je  vnitřní záležitostí Gruzie, do které se Jerevan nehodlá vměšovat …
 

Zato evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner vyvolala v EU skandál, když poukázala na nepřiměřené výdaje na obranu třech jihokavkazských států ( Gruzie,Arménie a Ázerbájdžánu) … Gruzínská armáda (28.000 mužů) v té době prodělávala západní výcvik a modernizovala svoji infrastrukturu .

Základna v Senaki již byla s US pomocí zrekonstruována, a základna v Gori se stále rekonstruovala . V gruzínském genštábu turečtí poradci měli na starosti modernizaci infrastruktury, US poradci cvičili gruz. kontingent  pro Irák a Afghánistán …  

DRUHÁ KODORSKÁ KRIZE

Vojensky strategické Kodorské údolí (30 km severovýchodně od Suchumi), jediné abcházské  území, nad kterým si Tbilisi podrželo faktickou  kontrolu,zůstalo až do roku 06 výlučně pod kontrolou místních milicí, které byly sponzorovány tbiliskou vládou .

V červenci 06 MS však nařídil rozpuštění těchto milic, protože jejich šéf , Emzar Kviciani, se  „ bratříčkoval „ s abcházskými činiteli  ….  Kviciani prohlásil, že  „jeho“ milice neodzbrojí, i kdyby musely s jednotkami tbiliské vlády bojovat …
  Proto 26. července 06 gruz. policejní  jednotky na příkaz MS  (za souhlasu Washingtonu, který tuto misi veřejně odsouhlasil ústy tajemníka US ministerstva zahraničí Matthew Bryza )  tyto milice, které přešly de facto na ruskou stranu  , v Kodorském průsmyku bez problémů odzbrojily … Dalším krokem Saakašviliho bylo, že sem dosadil „exilovou“ abcházskou vládu, která předtím sídlila v Tbilisi ….  

Horalští Svanové, strážci tohoto strategického údolí , byli vždycky Tbilisi loajální . MS se rozvojovými projekty,které měly vylepšit místní infrastrukturu, snažil o plnou integraci tohoto vojensky důležitého, ale nepřístupného  údolí, do Gruzie , což se vůbec nelíbilo Putinovi , který pravidelně obviňoval MS, že do údolí soustředˇuje těžkou bojovou techniku, aby  vpadl  do Abcházie  …  ( Avšak zatímco gruzínskou stranu si zahraniční  novináři mohli svobodně prohlédnout a zeptat se kohokoliv na cokoliv, z ruské strany, kde Rusové střežili jediný přístup do zbytku Abcházie, „nikdo, koho se na cokoliv zeptali,  nic nevěděl  ….„ )

MS zde zrenovoval školy a zdravotní střediska, vystavěl zde tři malé vodní elektrárny, a také rekonstruoval zdejší ústředí tbiliské vlády, na kterém vlála  vedle gruzínské vlajky vlajka EU …
Žilo zde nastálo 2.300 lidí, mnozí z nich byli gruzínští uprchlíci z Abcházie, jejichž domovy byly 93 abcházskými milicemi vypáleny …

Tzv. kodorská otázka  byla předmětem dvou rezolucí RB OSN (13.10.06 a 13.4.07) .
 Nicméně gen.taj. OSN ve své zprávě z 28.9.06 uvedl, že  účelem této policejní „ ofenzívy“   bylo vyvolat konflikt s Abcházií, a Saakašviliho „ napomenul „ , aby dodržoval příměří , protože „ vyslání policejních jednotek do  Kodorského  údolí MS porušil závazek Tbilisi podle dohody o příměří z roku 94 , spočívající ve stažení všech  gruz. jednotek z území Kodorského průsmyku … „ …  

Celé léto 06  abcházské jednotky nacvičovaly scénáře obrany proti možnému útoku ze strany gruz. armády , který je možno vyloučit v zimě kvůli sněhem zapadlým cestám v horách .

Na druhé straně  hranic v Rusku  se Putin připravoval na voj. zásah proti Gruzii, protože na rozdíl od  abcházské války 92-93, měla v roce 06 většina abcházského obyvatelstva ruské pasy, díky náborovým akcím zde Putinem spěšně pořádanými od roku 01  (již v roce 03 mělo tři čtvrtě  Abcházů a polovina Osetinců z Jižní Osetie ruské pasy )    ….( Putin tak rozdává abcházským důchodcům větší ruské důchody)  …
 

Putin (třebaže Ahtisaariho plán pro Kosovo z ledna 07,který uvažoval o částečné nezávislosti pod dohledem OSN, Putina  nenadchnul, a hrozil, že  jej MOW bude v RB OSN vetovat )  v této době  začal prohlašovat , že  „když se uvažuje o úplné nezávislosti Kosova, proč neuvažovat o úplné nezávislosti Abcházie, Jižní Osetie, Podněstří a Náhorního Karabachu …“

Jenže ruská duma studovala možné verze  začlenění Abcházie a Jižní Osetie do Ruské federace, již mnoho let, bez ohledu na statut Kosova …
 

Přesto tyto pirátské státečky mez. společenství de facto uznalo tím, že do nich vyslalo pozorovatele OSN  (Abcházie) či KBSE (Jižní Osetie)  , třebaže  z hlediska územní integrity Gruzie byly jen jejími správními provinciemi …
 

Putin veřejně gruz. separatisty, kteří fungovaly  především jako zástěrky pašeráckých sítí , sice nepodpořil (zejm. když bojoval proti čečenským „ separatistům) , ale ruská TV pyšně ukazovala voj. tábory, v nichž se připravovali ruští „dobrovolníci“, kteří chtěli pomoci ruským krajanům  s čerstvými pasy  v Abcházii či Jižní Osetii .

Jak je  Abcházie nezávislá , je vidět z toho, jak vedle abcházských „představitelů“  mají kanceláře představitelé KGB/FSB , jak jsou ruští důstojníci dosazováni do abcházských úřadů, jak ruští generálové rotují mezi „mírovými“ rus. jednotkami a abcházskými ozbrojenci   …
To gruzínští ilegálové , kteří byli připraveni hájit izolované gruz. vesnice na severu od  Cchinvali, se chovali decentněji …    

V září 06  Putinovi aktéři zcela propadli při pokusu svrhnout vládu MS …

6.září 06 MS nechal zatknout pro pokus o svržení vlády 29 opozičních politiků z proruské  Strany spravedlnosti , blízkých  bývalému ministru gruz. ministru vnitra za EŠ   Igoru Guiorgadzemu , ex KGB šéfovi v Gruzii , který se  od roku 97 ukrývá  od prvního atentátu na EŠ z roku 95   v MOW, kam byl exfiltrován z rus. základny Vaziani u Tbilisi  … Údajně gruz. policie zabavila v sídle této strany  velké množství zbraní a peněz .
 Počátkem září 06 jihoosetská „armáda“ spustila palbu proti vrtulníku, na jehož palubě byl gruz. ministr obrany Irakli Okruašvili , s odůvodněním, že  „narušil“ vzdušný prostor Jižní Osetie …  O pár dní později při vzájemné přestřelce byli zabiti tři jihoosetští  důstojníci a jeden gruz. policista , načež bylo na 12.11.06 ohlášeno druhé referendum o připojení Jižní Osetie k Rusku (první se konalo 92) , ale  Abcházii a Jižní Osetii  mezinárodně nikdo, ani MOW,  za samostatné státy neuznal …

Od tohoto data se začaly „provalovat“ rozpory mezi MS a jeho ministrem obrany , mladším a charismatičtějším  Iraklim  Okruašvilim ( s MS spolupracoval od 1999), který  propagoval  „ razantnější“ postup proti abcházským a jihoosetským „separatistům“ ( MOW potřebovala, aby  MS obě provincie voj. napadl)  , a populisticky kritizoval  „vertikální „ demokracii MS, obdobu Putinovy „řízené“  demokracie …

V září 06 MS nechal provést na ministerstvu obrany audit, který zjistil „velké nesrovnalosti“ ,např. nákup 63 miliónů nepoužitelných patron (že by z Čech?) , výstavbu dvou voj. základen bez vypsání veřejné soutěže na jejich stavbu, machinace s nemovitostmi spojené s praním  špinavých peněz ,a podezřelé finanční operace, kdy Okruašvili nakoupil 2.5% akcií telekomunikační společnosti GeoCell, které nepřímo přešly pod jeho osobní kontrolu  . (Za tyto poslední dvě činnosti byl 28.3.08 odsouzen v nepřítomnosti k trestu odnětí svobody ve výši 11 let … ) Na oplátku, Okruašvili  obvinil z korupce Saakašviliho a jeho rodinu  , a také z toho, že chtěl jistými akcemi zdiskreditovat vliv gruz. ortodoxní církve, infiltrovanou bývalými církevními agenty KGB/FSB  …
 

Gruzínský parlament v roce 06 odhlasoval rezoluci, ve které žádal MOW o okamžité stažení všech jejích vojsk, i mírových sborů ze SNS, z území Gruzie, a jejich nahrazení jednotkami OSN, ale Putin dělal, že neslyší …

Také na 61. zas. VS OSN v září 06 MS požadoval, aby OSN ukončilo zprostředkovatelskou misi Ruska ,a tím i „mírovou“ misi  ruských jednotek …
 

27.9.06 Tbilisi, v rámci aféry pokusu o svržení Saakašviliho vlády,  oznámila zadržení a výslech v budově gruz. kontrarozvědky pěti ruských důstojníků z ruské vojenské rozvědky GRU , podezřelých ze špionáže ( dva byli ze základny vTbilisi a tři  ze základny v Batumi)  s průkaznými audio a video nahrávkami, přičemž jejich špionáž  měl dosvědčit i jejich šofér a  11 zatčených  gruz. občanů, jejich „kontaktů“, přívrženců Igora Guiorgadzeho   .
 

Současně gruz. policie obklíčila  budovu štábu rus. velení z rus. základny v Tbilisi a žádala ruské generály o vydání dalšího důstojníka GRU ,  podezřelého ze špionáže  … ( V prosinci 06 Putin základnu u Tbilisi  urychleně   uzavřel …  )

Tito důstojníci měli s pomocí s oněch 29 zatčených politiků svrhnout vládu MS , přičemž byli řízeni plukovníkem GRU Anatolijem Sinitsynem,  který byl šéfem rezidentury GRU v Arménii, a který řídil i bombový útok v Gori v roce 05 (tři mrtví) a různé sabotážní akce proti tbiliské vládě, např. přerušení dodávek zemního plynu a elektřiny v zimě 05/06 …
Třebaže je Tbilisi po výsleších propustila a „jen“ všech šest důstojníků GRU  vyhostila , MOW 28.9.06 odvolala svého velvyslance z Tbilisi a částečně evakuovala rodinné příslušníky diplomatického personálu,  Putin  nařknul MS z vedení „agresívní“ protiruské kampaně , vyjádřil „obavy“ z gruzínské „ militarizace“ ,  a rus. ministr zahraničí Sergej Lavrov „varoval“  NATO před „  dalším napomáháním „ Tbilisi v tomto směru  …“ , protože Putin, rozhořčený hlasitými výzvami US senátorů (př. John McCain, Richard Lugar) , aby Gruzie byla do NATO přijata,  obvinil NATO, že Tbilisi při „únosu“ rus. důstojníků z GRU „napomáhalo“  …  

Na žádost MOW bylo svoláno mimořádné zasedání RB OSN, která požádala  pozorovatele OSN v Abcházii , aby jí do tří dnů vyhotovili zprávu .
 

O pět dní později, 3.10. 06 Putin zavedl brutální odvetná opatření proti „ gruzínskému státnímu teroru, podporovanému ze zahraničí … „ (tato Putinova „opatření“  jisté zdroje v NATO  označily za první případ blokády od dob kubánské raketové krize  1962 ) .

V rámci neprodyšného uzavření hranic s Gruzií

a) přerušil všechna letecká, železniční, silniční a poštovní

spojení s Gruziíb) embargo na dovoz gruz. zboží  do Ruska

c) hrozil přerušením peněžních převodů mezi gruz.diasporou v Rusku a Gruzií ,které se na gruz. HNP podílí 15%
d) po celém Rusku zahájil hon na gruzínské občany (v Rusku jich je přes milión )  a 143 „ilegálů“ vyhostil (přes protesty MS je naložil do nákladních letadel) , a přerušil vydávání víz pro gruz.občany . Policie na ředitelích škol požadovala, aby jí vyhotovili seznamy žáků, jejichž jména „znějí“ gruzínsky …  Tyto děti poté museli říci, kde bydlí a pracují  jejich rodiče  …  ( Jak je ruská policie úplatná, prozradil jeden gruz. taxíkář, který prohlásil, že při této akci musel dát policistům 1.000 rublů a mobil … ) . Mládežníci Putina  z mládežnického hnutí „Naši“, jím sponzorovaní,  demonstrovali před gruzínskou ambasádou v MOW …  

Putin tohoto incidentu zneužil k výzvám na zpřísnění imigrační politiky, požadoval kvóty na jednotlivá etnika a zkrácení platnosti ruských víz . Xenofobní Hnutí proti ilegální imigraci, které stálo za zářijovými  pogromy v Kondopoga v Karélii , nabídlo policii, že jeho aktivisté budou pomáhat při odhalování  Gruzínců „ převlecích „ …

Policie po celém Rusku „najednou“ objevila několik gruz. mafiánských kmotrů v Rusku s tím, že právě Gruzíni vládnou všem mafiím ,které působí na území Ruska . Policie v Orenburgu svůj zátah proti Gruzíncům dokonce nazvala „ akce Gruzie“

Jediné, co Putin učinil, když se uklidnil, bylo zpětné vyslání ruského velvyslance do Tbilisi … Aférou s důstojníky GRU si sice MS  vůči Putinovi „dovolil hodně“, ale tento incident byl pro Putina, rozzuřeného nejen tím,že Badri  Patarkatšvili  pokus o svržení MS „zcela zbabral“ , ale také  „ intenzívnějším „ dialogem mezi Tbilisi a NATO , který NATO Gruzii slíbilo jen pár dní před incidentem,  jen záminkou . Gruzie „intenzívním“  dialogem de facto byla  „jednou nohou „ v NATO …

NATO i EU byly evidentně na rozpacích , Washington , aby zajistil bezpečnost  ropovodu BTC ,poskytl gruz. armádě nemalé prostředky …

EU  za finského předsednictví vyslala delegaci „trojky“ do Tbilisi, ale  Chirak se snažil hrát „ mrtvého brouka“ a ožehavý incident raději přehodit na  KBSE, a při své návštěvě Jerevanu se o  konfliktu vůbec  nezmínil …

Zato Polsko,Litva a Ukrajina nad Putinovými kroky vyjádřily hluboké znepokojení …
Putin se setkal 10.10.06 s Angelou Merkelovou, která vyjádřila obavy, aby MOW Tbilisi nepřerušila dodávky zemního plynu, jako to udělala v lednu 06 Kyjevu .  

10.10.06  ruský ministr obrany Sergej Ivanov oznámil, že 31.10.06 ruští vojáci odejdou z ruské základny u Tbilisi. Evakuace rus. jednotek ze základny v Tbilisi byla obhajována generálem Alexejem Maslovem, velitelem rus. pozemních sil, s tím, že je to nutné , „chtějí-li si ruští vojáci zachovat důstojnost „ … (4.8.08 se stal 54letý gen. novým vyslancem Ruska u NATO, zatímco velitelem rus. pozemních sil byl jmenován  Putinovi oddaný gen. Vladimír Boldyrev, a to 4 dny před rus. vpádem do Jižní Osetie … )

 12.10.06  MS v rozhovoru pro Wall Street Journal vyjmenoval všechna pozitiva, která Gruzie prodělala během třech let pod jeho vedením, zmínil pochvalu od Světové banky (která za EŠ  v roce 03 srovnala Gruzii s Nigérií )  , a potvrdil, že chce, aby se Gruzie stala plnoprávným členem EU a NATO , MS také pronesl, že Tbilisi by nerada použila veta pro vstup Ruska  do Světové organizace obchodu/WTO … zatímco Putin veřejně varoval Washington, aby nedestabilizoval oblast jižního Kavkazu …  

13.10.06 RB OSN   se vrátila k policejní akci MS  z léta 06 v Kodorském údolí a vyzvala jej,jako předtím gen. taj. OSN,  aby respektoval  dohodu o příměří z roku 94. 20.10.06  ve finském  Lahti Putin sice vyšel v otázkách energetiky vstříc EU, ale  na adresu Michaila Saakašviliho  nenávistně prohlásil , že „ MS se chystá utopit v krvi Abcházii a Jižní Osetii  „  …   

2.11.06 poté co do MOW přijel gruz. ministr zahraničí , Gazprom mu sdělil, že Tbilisi zvyšuje ceny  z dosavadních 110 dolarů za metr krychlový na 230 dolarů …

12.11.06 si Putin vychutnal sladkou pomstu : Jižní Osetie se  v referendu  pod velením svého KGB/FSB placeného  „prezidenta“  Eduarda Kokojta , bývalého petrohradského mafiána, vyslovila pro úplnou nezávislost … Mezin. společenství toto referendum sice ignorovalo, ale v MOW, která ústy Putina prohlásila, že když bude nezávislé Kosovo, bude nezávislá (tj. v rámci Ruské federace)  i Jižní Osetie a Abcházie , se oslavovalo .
Sergej Lavrov neopomněl udělit cynickou radu Tbilisi, „aby si nědělala vrásky, protože právo na sebeurčení je uznané mezinárodním právem … „
  Putin neopomněl referendum zinscenovat jako velkou frašku ve stylu referenda z Čečenska ,které se konalo v březnu 03 pod bodáky ruských vojáků  : na regulérnost hlasování dohlíželi pubertˇáci z Putinova hnutí Naši, kteří prohlásili, že 99,9 % voličů hlasovalo pro odtržení od Gruzie . Nebyl přítomen ani jeden mez. pozorovatel, avšak veřejné kanály ruské TV několikrát ukazovaly „ skupinky mez. pozorovatelů „  …

Britský list The Financial Times citoval zdroj z EU, že „ Rusko může uspořádat v Jižní Osetii a jinde třeba 50 referend, ale EU neuzná ani referendum , ani jeho výsledky … „

  ROK 07

7.8.07 Tbilisi obvinila MOW z raketového útoku proti gruz. státu dne 6.8.07, poté, co jedna ruská raketa dopadla u kukuřičného pole jednoho vesničana z vesnice Citelubami , kde vyhloubila obří kráter a kolem se povalovaly kousky rakety popsané ruskými znaky .¨  Třebaže MOW obvinění  „důrazně“ odmítla, vyšetřovací komise KBSE a západní voj. experti jednoznačně potvrdili, že šlo o ruskou  protiradarovou raketu typu Kh-58 ruské výroby . Rusové se pravděpodobně snažili zničit radarové zařízení u Tbilisi , ale minuli cíl .

IsraelNN.com tvrdila, že jedním z cílů  raketového  útoku byla voj. letecká továrna u Tbilisi , ve které iz.experti modernizovali  gruz. stíhačky SU-25 . Gruz. ministr vnitra Vano Merabišvili prohlásil, že gruz. radary ten den zachytily narušitelské letouny přilétávající ze severu  . Rus.ministerstvo obrany  prohlásilo, že, ruské letectvo v tu dobu žádné lety nad gruz. územím nepodniklo.  20.9.07 OSN potvrdilo, že gruz. jednotky zastřelily dva ruské důstojníky, bývalé členy rus. „mírových“ jednotek v Abcházii, které Suchumi najalo za důstojníky abcházské armády … Pod zástěrkou  a s požehnáním OSN tak Putin udržoval Abcházii , která není ničím jiným než gruzínskou správní provincií , v nacionalistickém varu – poskytoval důstojníky a bojovou techniku abcházským oddílům, a ruské pasy Abcházům, aby mohl tvrdit, že bojuje za zdejší „ruskou většinu“  …  

(Přesto 15.10.07 RB OSN  na naléhání Putina prodloužila mandát ruských  „ mírových „ sil , třebaže pokrytecky současně potvrdila i „ celistvost“  gruzínského území …)

 Olej do ohně přilil i EŠ, který v rozhovoru pro ruský list Nezavisimaja Gazeta se „značně“ podivil nad rozhodnutím olympijského výboru vybrat ruské lázeňské středisko Soči, které leží pouze 30 km od Abcházie,kterou si Putin pomalu ,ale jistě  protiprávně uzurpuje, a vyzval mez. společenství, aby bojkotovalo olympijské hry v Soči 2014  (MOW údajně na tuto událost vyčlení osm mld euro, aby Soči „připravila“ )  …

25.9.07  gruz. ministr obrany Irakli Okruašvili na TV kanálu Imedi miliardáře Badriho Patarkatšvili(BP)  z ruské GRU zaútočil na MS obviněními, že se pokusil BP zavraždit ( ve skutečnosti na BP, jako agenta GRU, bylo spácháno mnoho atentátů, se kterými MS neměl co do činění) , že mařil vyšetřování vraždy bývalého premiéra Žvanija (udušeného CO v únoru 05)

O dva dny později byl Okruašvili zatčen pro korupci (jenž vzápětí obvinil z korupce MS a to, že za vlády MS nepřiměřeně stoupl vliv rodinného klanu jeho matky. Okruašvili byl vzat do vazby , a poté mu bylo dovoleno, za slib, že odejde z polit. scény, aby se „vykoupil „  za částku v objemu přes čtyři milióny euro … Byl gruzínskými bezpečnostními složkami  „ vyeskortován“ do PAR (tj. tajní agenti jej  „doprovodili“ na francouzskou ambasádu, kde mu  31.10.07 vydali víza pro celou jeho rodinu, předem domluvená mezi Saakašvilim,který mluví plynně anglicky a francouzsky, a  franc. velvyslancem Erikem Fournierem …)1.11.07 odletěl do Německa , o 6 dní později srážky demonstrantů s gruz. policií sledoval v německé TV, kde byl 26.11.07  zatčen Interpolem na žádost gruz. úřadů poté, co znovu v TV kanálech  miliardáře BP  5.11.07  označil MS za  „zkorumpovaného diktátora“ , ale protože měl francouzské vízum, byl opět „vyexpedován“  do PAR ,kde v roce 08 požádal o polit. azyl …Tbilisi,která nejprve ohlásila, že odjel do Francie na léčení , oficiálně potvrdila, že „ na nějaký čas vyexpedovala“ Okruašviliho z Gruzie  „  z politických důvodů  krajní nestability, ke které sám přispěl „ ….   

Od 2.11.07 probíhaly  v Tbilisi mohutné protivládní demonstrace zorganizované převážně proruskou opozicí ( př. Republikánská strana  Davida Usupašviliho či Konzervativní strana Zviada  Dzidziguriho, Národní fórum Kakhy Šartavy ) , tvrdě rozehnané pořádkovou policií, za což Brusel a KBSE Saakašviliho zkritizovaly.

Demonstrace „zorganizoval  „ nejbohatší muž Gruzie  miliardář Arkady(Badri) Patarkatsišvili již po zatčení svého oblíbence Okruašviliho, a své ovečky, rozdrážděné zvyšováním cen za potraviny a energii,  dovedl  až do demonstrací z 2.11.

MS nechal 8.11.08 zavřít oba opoziční „nezávislé“ TV kanály , Imedi a Kavkasia gruz. miliardáře Patarkatšviliho, alias TV kanály ruské  GRU , které  otdvřeně vyzývaly ke svržení Saakašviliho vlády  ( MS nechal odvysílat audio a videonahrávky , ukazující miliardáře a agenta GRU Patarkatsišviliho, jak předává peníze vysokému funkcionáři na ministerstvu vnitra ) , a poté vyhlásil, za souhlasu poslanců parlamentu, vyjímečný stav na dobu 15 dní,tj. do 22.11.07.

 Mezi protivládní opoziční strany patří především malé straničky, které nejsou zastoupené v parlamentu, kromě výše zmíněných, např.Gruzínská skupina Jondi Bagaturia,Hnutí za jednotnou Gruzii býv. ministra obrany Irakliho Okruašviliho,který se stal  politickým rivalem MS , dále  stranička Námi samotnými , sdružující exilované Abcházy Paata  Davitaja,Strana svobody , Strana lidu Koba Davitašviliho, a strana Gruzínská cesta bývalé ministryně zahraničí (kterou si MS vypůjčil od Chiraka, protože to byla francouzská velvyslankyně v Tbilisi za EŠ) Salomé Zurabašvili …

Dvě velké opoziční strany, zastoupené v parlamentu, Strana za nová práva  Davida Gamkrelidzeho  a Strana průmyslníků (Gogui Topadzeho a Zuraba Tkemaladzeho) se protivládních demonstrací neúčastnily …  

Zprostředkovací role mezi opozicí a vládou se ujala gruz. ortodoxní církev (patriacha Ilja II) .

 Současně 8.11.07 MS  překvapivě oznámil, že  přistupuje na hlavní požadavek opozice a  vyhlašuje předčasné prezidentské volby již  na 5.1.08 (o rok dříve) , kdy se bude konat i referendum o datu parlamentních voleb . Vyhověl tak oněmělé opozici, která požadovala parlamentní volby přesunout z podzimu na jaro 08 , čímž chtěla využít pokles popularity MS v souvislosti s poklesem životní úrovně pro chudší vrstvy .

Také odstoupil krajně nepopulární premiér Zurab Nogajdeli, který poctivě realizoval liberální reformy, v té době ve školství, takže mnoho učitelů přišlo o práci … Nahradil jej ekonom Lado Gurgenidze(37), s dvojím občanstvím,  gruz. a britským , který se vrátil do Tbilisi po svržení EŠ, a který stál za MS .MS poté učinil některé populistické sliby, jako že zdvojnásobí starobní důchody od 1.10.08 (v té době činily 15 euro) , a rozdal na zimu 07/08 nejchudším obyvatelům příspěvky na elektřinu a zemní plyn, a také slíbil, že  o letošních vánocích každý chudý Gruzín dostane balíček s kuřetem,chlebem, sýrem a vínem  ( Saakašvilimu Gruzíni přezdívají „Fontány nejprve“, protože jako první nechal v „šedivých“ postkomunistických  městech  vybudovat veřejné fontány … )  

Současně 8. listopadu 07 gruz. gen. prokurátor Nika Gvaramia oznámil, že byly obviněny  další dvě osoby pro pokus o svržení vlády MS ve spolupráci s ruskými agenty tajných služeb, a to syn bývalého prezidenta ZG Tsotne Gamsachurdia ( jeho bratr Konstantin šéfuje  Straně svobody) , a Šalva Natelašvili , vůdce sociálnědemokratické Labour Party . Současně TV odvysílala audia video důkazy , jak tito dva pánové vřele rozmlouvají s významnými zaměstnanci ruského velvyslanectví …

Údajně usvědčující materiály byly prokuratuře dodány i na další opoziční předáky, jako Konstantina Gamsachurdiu, poslance Levina Berdzenišviliho z Republikánské strany a Giorgiho Čaindravu z Institutu pro rovnoprávnost …Oba bratři Gamsachurdiové (kteří marně na Saakašvilim  požadovali ustavení parlamentní vyšetřovací komise, která by objasnila vraždu jejich otce z 12/93) se nicméně již předtím raději přemístili do MOW , takže je prokuratura nemohla vyslechnout  (viz Russia Today) …

Generální prokurátor rovněž prohlásil, že chystaný puč proti Saakašvilimu byl organizovaný na gruz. půdě ze strany proslulého  agenta ruské GRU , oligarchy a mediálního rusko-gruzínského  magnáta Badriho Patarkatsišviliho, který byl obviněn Saakašvilim již v září 06, kdy se pokus o svržení Saakašviliho provalil, takže raději odešel do „exilu“  nejen před hněvem MS, ale zejména před hněvem  Putina, do LON, kde byl záhadně 12.2.08  zavražděn (52 let, předtím si  stěžoval Borisi Berezovskému na „bolest v srdci“ ) .

 V každém případě  v mnoha směrech nechutně zkompromitovaný  agent GRU Badris Patarkatsišvili byl již dlouhou dobu „na zabití“ , protože byl klíčovým hráčem mnoha konspirativních partií, které rozehrála GRU, a hlavně, věděl to o něm již téměř každý … 22 osob oznámilo, že budou kandidovat na úřad prezidenta, mezi nimi miliardář BP, Levan Gačečiladze, plus všichni předáci polit. stran , včetně některých  potomků známých politiků, jako Irina Čanturiová či Arčil Joseliani …  25.11.07 MS odstoupil z funkce prezidenta  a formální hlavu státu opět převzala jako „úřadující“ prezidentka předsedkyně parlamentu Nina Burdžanadze .  

V prosinci 07 se Abcházové  a Osetové z JO, kteří se stali  po příchodu Putina k moci mávnutím kouzelného proutku rus. občany, se již podíleli na  hlasování v rus. parlamentních volbách  … Švédský ministr zahraničí Carl Bildt přirovnal tuto Putinovu politiku udělování rus. pasů k politice nacicistického Německa vůči germanofonnímu obyvatelstvu Československa a Polska , a k politice Miloševiče vůči srbskému etniku v Bosně-Hercegovině. Právě v roce 01, kdy Putin začal s expanzionismem formou rus. pasů, vyhlásil válku Gruzii, nikoliv 8.8.08 . Západní státy Putinovi v ničem nebránily, naopak, nejprve jej do nebes vynášel Bush Junior, později mu přišpendlil nejvyš. franc. vyznamenání Jacques Chirak …
 

ROK 2008

 5.1.08 byl MS , předseda strany Národní hnutí,  v předčasných prez. volbách, k znechucení Putina,  opět zvolen prezidentem (v souladu s předvolebními  průzkumy ) , a voliči v současně konaném referendu projevili souhlas se vstupem do NATO .17.2.08 po vyhlášení nezávislosti Kosova, Putin pronesl hádankovité prohlášení, které se polit. analytici marně snažili rozlousknout : „Nebudeme vyrábět lidoopy, ani je nebudeme imitovat, máme vlastní recept … „  Tbilisi i MOW  po více než ročním ruském embargu a zmrazení diplomat. vztahů přesto navozovaly zdání jisté  diplomatické  „oblevy „ . 21.2.08 MS přicestoval do MOW, kde mu Putin slíbil odblokovat neprodyšně uzavřené hranice  (letecké a námořní spojení odblokoval na jaře 08) .  

28.3.08 , aby si zaručil úspěch  na dubnovém summitu NATO v Bukurešti , MS navrhl další „mírové „ řešení situace v Abcházii , dodatek ke svému návrhu z června 06 . (Téhož dne soud v Tbilisi odsoudil býv. ministra obrany Irakli Okruašviliho k 11 letům vězení za finanční machinace a podvody, a praní špinavých peněz  , a žádal na Paříži jeho vydání, která se měla rozhodnout , zda jde o politickou  kauzu či legitimní trestní stíhání …

Okruašvili znovu z PAR zaútočil a obvinil MS z vraždy miliardáře a agenta ruské  GRU  Badriho Patarkatšviliho/BP ,který byl zavražděn v LON 12.2.08  …  BP poskytoval od září 06 Okruašvilimu volný prostor ve svých TV kanálech k napadání MS  )

Tbiliská vláda   skutečně „nešetřila“ na přátelských kampaních vůči Washingtonu a NATO : jedna z hlavních ulic z tbiliského letiště se jmenuje ulice G. Bushe, jehož prezidentský mandát však k neprospěchu MS brzy skončí …. ( ale MS by si měl zapamatovat rčení Henriho Kissingera, že „ žádná velmoc nespáchá sebevraždu pro svého spojence „  …).

Na gruz. ministerstvu obrany angličtina již dávno nahradila ruštinu, a vládnou mu US poradci z Cubic Corporation se sídlem v San Diego …V 11 velkých gruz. městech byla zřízena „informační střediska  NATO „ , s brožurkami i pro učitele  a studenty . Brožurkami NATO   jsou vybaveny i lékárny, a ordinace lékařů a zubařů . Washington neponechal nic náhodě, a proto podporuje nevládní organizaci New Generation-New Initiative /nGnI, která  rovněž „pedagogicky „ vede obyvatelstvo k cítění proNATO ( 77% Gruzínů  se vyslovilo pro vstup do NATO ) .

 MS  spoléhal v boji proti Rusku na to, že NATO  nechá postoupit Gruzii (a Ukrajinu) o další krůček do NATO, z fáze „intenzívního dialogu „ do MAP /akční plán členství ,ale NATO  na schůzce v Bukurešti počátkem dubna 08 z obavy před Putinem  tak neučinilo, jen Tbilisi opětovně ujistilo, že do NATO bude přijata … (CAN,US,středoevrop., východoevr. a skandinávské státy byly „pro“, Madarsko,Španělsko,Island byly „neutrální“  …).Francie se MAP Tbilisi  „váhavě“ zdráhala udělit ,a Angela Merkelová  byla kategoricky proti udělení MAP Tbilisi z důvodu závislosti Německa na Gazpromu, ale svůj postoj pokrytecky odůvodnila destabilizujícími  „ separatistickými“ konflikty v Abcházii a Jižní Osetii  . Nejvíce se ve prospěch Tbilisi ,kromě Washingtonu, angažovala Kanada, která byla důrazně pro udělení MAP Tbilisi .Komické bylo prohlášení francouzského ministra obrany Hervé Morina, který uvedl, že „ MAP bude Tbilisi uděleno ,jen jestliže jej Rusko nebude považovat za dodatečnou hrozbu proti sobě … „ (PAR osobně, i v rámci NATO,  měla  s Putinem „rozehranou“  voj. pomoc v Africe a v Afghánistánu ) .Na straně druhé, 300 km od ruských hranic je členem NATO již  TR …  

Přes veškeré okolky NATO z obav před Putinem, je pro Tbilisi v tomto ohledu důležitý NATO Freedom Consolidation Act, kterým byly Tbilisi a Kyjev zanesené US Kongresem do seznamu oficiálních kandidátů na vstup do NATO …

16.4.08 Putin oznámil, že  MOW posiluje své ekon. vztahy s Abcházií a Jižní Osetií  poté, co Putin vydal dekret , nařizující ruské vládě komunikovat s gruz. separatistickými provinciemi „přímo“ … (oháněl se uznáním Kosova ze 17.2.08,ale  vynecháme-li ruské „ohledy“ vůči Srbsku, ruské GRU, která je v Kosovu „doma“ , „nezávislost“ musí jen vyhovovat, a Moskvě  po uznání Kosova očividně narostla křídla , a Abcházové s rus. pasy  se již zúčastnili rus. parlam. voleb v 12/07 a prez. voleb  v 3/08 …  také 90% Osetů vlastní ruské pasy, ruské pasy zde Putin rozdával od roku 01  ) .V rámci Putinem vyhlášené „ intenzívnější“ spolupráce (parodoval termín NATO „intenz. dialog“ ) MOW vysílala „ neozbrojené“ vojáky do Abch. a Již.Osetie , aby zde budovali infrastrukturu (mj. opravili železnici vedoucí kolem Černého moře) pro připravovanou ruskou invazi  ( i vzhledem k zimním olympijským hrám v Soči 2014, prvním v Rusku ) …

Tuto domněnku potvrdil i rus. voj. expert Viktor Baranets :“Jestliže naše armáda opravuje někde železnice, tak i hlupák pochopí, že se po nich budou převážet ruská vojska .. „ Jenže je vyslala do Abcházie, aby navodila domněnku , že zaútočí v Abcházii . 21.4.08 MS telefonoval Putinovi a žádal jej, aby upustil od  veřejné podpory gruz. separatistů , a nadhodil, že si to přeje i Západ , na což mu Putin práskl s telefonem se závěrečnou větou :“ Ta tvoje prohlášení o Západu si můžeš strčit do prdele … „ svěřil se MS

21.4.08 Tbilisi obvinila MOW, že  20.4.08 sestřelila gruzínský průzkumný letoun nad Abcházií . Ruská stíhačka MIG-29 z ruské základny Gudauta v severní Abcházii (o které Putin již několikrát v minulých letech veřejně prohlásil, že již byla Rusy vyklizena a tudíž „neexistuje“ , takže jí MOW používá ilegálně ,do doby, dokud diplomaticky neuzná Abcházii ) a požádala o svolání mimořádného zasedání RB OSN .MOW incident tentokrát nemohla popřít, protože NATO již Tbilisi vybavilo moderními radary , které poskytly v tomto směru  nasnímaný záběr z radaru  … MS později popsal svůj telefonický rozhovor s Putinem z téhož dne : místo aby se Putin  omluvil, Putin uvedl, že je v šoku, že Tbilisi „organizuje průzkumné voj. lety v bojové zóně“  … ( nad svým vlastním územím… )

Kreml na kritiku ze zahraničí, včetně kritiku ze strany OSN, které potvrdilo narušení vzdušného prostoru Gruzie ruskými letouny, reagoval opět výsměchem : vyslal do Abcházie 450 dalších výsadkářů v rámci rus. „mírových „ sil … MS  pro  zahraniční novináře prohlásil, že se obává, že se Putin připravuje na válku … Na dotaz, zda by neměl začít jednat přímo s Abcházy, MS odpověděl, že to není „ vůbec jednoduché, protože  ruští poradci, které je obklopují, de facto přímá jednání znemožňují a vystupují jako agresívní prostředníci  …“

23.4.08 Francouzský úřad na ochranu uprchlíků a apatridů /OFPRA udělil bývalému ministru obrany Okruašvilimu statut politického uprchlíka … 23.4.08 US,UK,Francie  a Německo vyzvaly  na půdě OSN MOW, aby diplomaticky neuznávala Abcházii a Jižní Osetii, jak prohlásila, že má po uznání Kosova v únoru 08 , v úmyslu  (když 80% jejích obyvatel již získalo ruské pasy, rubl zde již obíhá  jaké běžné oběživo , a  „nezávislé“ úřady začaly ve spolupráci s MOW „reprivatizovat“  nemovitosti a jiný majetek gruzínských uprchlíků ,obětí etnických čistek , které za takové byly uznány KBSE  v roce 94  na jejím summitu v Budapešti, 96 v Lisabonu a 99 v Istanbulu … ) , ani aby neposilovala své ekonomické vztahy s těmito oblastmi , jak MOW prohlásila 16.4.08 .

12.5.08 se do Abcházie odebrali čtyři ministři zahran. věcí (polský, litevský, slovinský a švédský) , aby vyjednali nějaké řešení faktu, že MOW v Abcházii zvýšila počet svých „ mírových „ pozorovatelů na 2.500 mužů, aby chránili ruské občany (v této době MOW vybavila již 90% obyvatel ruskými pasy )  … 545 rus. výsadkářů poslala do Tkvarčeli, 30km vzdušnou čarou od Kodorského údolí (Horní Abcházie) , kde ruský tank s osádkou dělí od gruzínských vojáků s kalašnikovy  jen malý dřevěný most přes horskou řeku . Toto údolí je přístupné jen z gruzínské strany ( z abcházské jen po výše zmíněném malém dřevěném mostě) po malých do kopců ( horské hřebeny zde dosahují až 3.500 m ) se vinoucích silnicích anebo letadlem, létající sem dvouplošníky Antonov An-2 z roku 1958.

21.5.08 se konaly parlamentní volby, na které se Rusko samozvaně pozvalo . Voleb se zúčastnilo celkem 12 polit. stran, od Ligy sportovců až po Stranu žen, nová byla Křestˇansko-demokratická strana ,sponzorovaná spíše než  gruzínskou ruskou pravoslavnou církví   Guiorgije Targamadzeho, hlavní mediální hvězdy TV kanálu Imedia v LON zavražděného agenta ruské GRU Badriho Patarkatšviliho …. Opoziční strany utvořily blok devíti polit. stran Jednotná rada opozice . Ve volbách zvítězilo Saakašviliho Sjednocené národní hnutí ,které dostalo 61 % hlasů … Blok opozice dostal 14% hlasů, jak i naznačovaly předvolební průzkumy .

Nicméně pozorovatelé z KBSE upozornili, že volby sice proběhly „ v normálu“ ,ale  nebyly tak „příkladně“  demokratické, jak MS oznamoval , že budou , a šéf bloku opozice proruský Levan Gačečiladze, matematik a obchodník s vínem, kdysi i šéf volební kampaně MS, neúspěšný kandidát na prez. úřad z 5.1.08 ,  a Salome Zurabišviliová, bývalá franc. velvyslankyně v Tbilisi a poté gruz. ministryně zahraničí, dokud ji MS  v 10/05 neodvolal,  nepřestávali o MS  nenávistně prohlašovat, že jeho vláda je „ policejně fašistická“ … ( Po ekon.blokádě ze strany Putina, výnosy Gačečiladzeho firmy Wines and Spirits  poklesly o 60% … )Gačečiladze a Zurabišvilová  urážlivě slovně napadli předsedu ústřední volební komise. Avšak, podíváme-li se do Ázerbájdžánu, kde se prezidentství předává z otce na syna, opozice je ve vězení a svoboda slova neexistuje,či do Arménie, kde při potlačování demonstrací v době konání prez. voleb zahynulo v únoru osm demonstrantů, byly volby v Gruzii , i přes očividný nedostatek polit. kultury, skutečně „ v normálu „ …  Tbilisi, na rozdíl od Putinova Ruska 21.stol., neregistruje na policii povinně všechny cizince, kteří přijedou do Gruzie …Do parlamentu se také dostala Křestˇansko-demokratická strana (8%) a  sociálnědemokratická Strana práce (7%) .

Od 1.6.08 Západ , zastrašený Putinovou hrozbou, že udělení MAP  Ukrajině a Gruzii bude velkou strategickou chybou, které Západ bude litovat, za svoje rozhodnutí neudělit Ukrajině a Gruzii MAP očekával od Putina šlechetné gesto, zatímco Putin neudělení MAP ohodnotil jako slabost, kterou je nutno využít …

EU je od přijetí BG a Rumunska do EU na březích Černého moře, kde „zmrazené“ konflikty začínají doutnat ( včetně v moldavském separatistickém Podněstří, odkud Putin rovněž nemíní rus. vojska stáhnout, aby mohl ovlivňovat Moldávii, pro kterou prosazuje statut neutrálního státu, aby nemohla vstoupit do NATO … ) , ale to nejhorší EU teprve čeká : válka MOW a Kyjeva  o strategický Sevastopol, protože duo Putin –DM naznačilo, že rus. flotta ze základny k roku 2017 neodejde …  Putin také na jaře 08 vystupňoval své podvratné akce v Kaliningradu/Königsberg, Královec,bývalá metropole Východního Pruska, dnes ruská enkláva mezi PL a Litvou … …
 

( Vůči rostoucí čínské agresivitě a čínské expanzi, která skutečně, na rozdíl od EU,  ohrožuje Rusko , které  Čína brzy bude pokládat za svoji „ zahrádku“ ,  se Putin chová  „ velmi vstřícně“, a nebojí se čínského obklíčení, tak jako se „obává“  obklíčení ze strany států NATO   : krátce před vpádem do Gruzie Putin v náramné tichosti postoupil Číně sporná území, o které se  s Čínou hádal již SU  a o která v roce 1969 obě země  málem zahájily válku …  Čeho se tedy Putin bojí ze strany Západu , je  svoboda a demokracie , která by jeho diktaturu smetla  … )
 

4.6.08 ruská proputinovská duma odhlasovala rezoluci, ve které navrhovala prezidentu DM, aby odstoupil od smlouvy o přátelství a spolupráci s Ukrajinou podepsanou po létech obtížného jednání v roce 97 .

6.6.08 na summitu SNS v Petrohradě DM pohrozil Kyjevu a Tbilisi, že v případě jejich vstupu do NATO, důsledky budou „hrozivé“ … Ruský ministr zahraničí v této souvislosti rovněž pohrozil „ spirálou konfliktů“  …  Rekordně nejkratší schůzku na summitu SNS v Petrohradě měl DM s Viktorem Juščenkem, kterého odbyl během 15 minut, a to jenom aby mu sdělil, že od roku 09 bude Gazprom prodávat Ukrajině plyn  za 400 dolarů za 1000 m krychlových místo dosavadních 179.5 dolarů , na což Juščenko odpověděl, že čím dříve Ukrajina přejde na tržní ceny, tím lépe pro její ekonomiku … „

  Rovněž Putin se vyznamenal, a to v PAR, kde 30.5.08 byl nucen na otázku novinářů přiznat, že plán MS pro Abcházii je „ spravedlivý“ , ve stejný den kdy vyslal do Abcházie  300 vojáků navíc pod záminkou opravy železničních kolejí , vedoucích ze Suchumi do MOW …

Týž den gen.tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer proti vyslání rus. Posil do Abcházie protestoval s tím, že narušují gruz. státní suverenitu . Tbilisi ale marně  žádala, aby byli ruští vojáci nahrazeni policejními jednotkami EU, protože ruští vojáci se již mezinárodnímu společenství vymkli z kontroly . 18.6.08 DM prohlásil, že Rusko nestrpí nepřijatelné provokace ze strany Tbilisi vůči jeho  „mírovým“ jednotkám v Abcházii poté, co v severozápadním gruz. regionu u Abcházie v Zugdidi byli čtyři ruští vojáci policií dotázáni k čemu mají  jejich neadekvátní „mírotvornou „  výzbroj – vlastnili 20 protitankových střel .Vojáci byli propuštěni, ale rakety jim byly zabaveny … Zástupce náčelníka ruského genštábu Alexandr Burutin dokonce prohlásil, že „jestliže se Gruzie ještě jednou pokusí kontrolovat ruské vojáky pobíhající s protitankovými raketami na jejím vlastním území, ruské velení z toho vyvodí velmi vážné, ba až krvavé důsledky, „ …  

20.6.08 „ruský“ představitel Abcházie Sergej Bagapš přiletěl na svoji první zahraniční cestu , a to do PAR, kam byl pozvaný francouzskou redakcí časopisu Foreign Policy, přicestoval jen proto, aby zde oficiálně odmítl mírový plán navržený MS s tím, že Abcházie usiluje o odtržení od Gruzie , a aby svalil vinu na „slepou uličku“ na  neústupnost Tbilisi , přičemž papouškoval veškerá  hloupá tvrzení dua Putin- Medvěděv , že Gruzie nedělá nic jiného , než zbrojí, že porušila všechny mírové dohody, když vtrhla (na své území)  za potlesku Washingtonu do Kodorského údolí , …  Soudruh Sergej Bagapš také uvedl, že „ Abcházie (jako gruzínská provincie)  má vlastní armádu (5.000 vojáků) , a kromě vlastní armády má záložníky ve zbrani (28.000 mužů) , a nasmlouvané žoldnéře ( ruské důstojníky) , a 80 tanků  … „ vychloubal se Sergej Bagapš .

15.7.08 rus. prezident DM opět pohrozil Washingtonu a EU ohledně zamýšlených US raketových základen v PL a v CR s tím, že „MOW odpoví adekvátním „ způsobem .Zatímco duo Putin –Medvěděv nedělalo nic jiného, než jen celému Západu hrozilo a pokračovalo s okupací Abcházie, Washington, OSN a Brusel se nezmohli na nic jiného , než na vysílání „ mírových zprostředkovatelských  misí  (počátkem července předložila svoji variantu na řešení abcházské krize i Condoleezza Rice) …  

Jak Putin své západní partnery zesměšňuje, znovu prokázal  svými hrátkami  s něm. ministrem zahraničí Steinmeierem , který se pokusil o poslední misi : v červenci 08 se Steinmeier důvěřivě vypravil do Suchumu s mírovým tříetapovým plánem EU, o kterém se domníval, že jej MOW a jí nastrčená abcházská loutka schválily ( z jejich jednání nabyl bona fidae takový dojem) . Zatímco MS se nechal slyšet, že „ z gruz. území nikdo neodtrhne ani centimetr země „ ,v Suchumi se zase  tvářili, jako by o žádném plánu předtím neslyšeli a soudruh Bagapš trval na odtržení …, takže Steinmeier s ostudou odjel.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.dubna 997 byl zavražděn druhý český biskup, Vojtěch Slavníkovec, na své christianizační akci v Prusku.

23.dubna 1836 – Karel Hynek Mácha vydal svou báseň Máj

23.dubna 1420 se narodil Jiří z Poděbrad, český král v letech 1458 – 1471

23.dubna 1921 byla uzavřena spojenecká smlouva mezi Československem a Rumunskem.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"