Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 28

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Je libo Danu? http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/samohybna-houfnice-shkh-vz.77-dana Nab...
V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 22. 7. 2012 19:42 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: HISTORIE

Černá ruka

Říjen 1943, Lublaň:

Bratko, velitel slovinské tajné četnické rozvědky pozval dva své agenty do restaurace ''Sestica''. První agent byl student, 26 let, z Litije. Získal reputaci jako fanatický odpůrce OF a jeden z nejnebezpečnějších mužů na Slovinsku. Další agent byl úředník, 31 let, vypadal jako gentleman a měl značné zkušenosti s rozvědkou pro Gestapo. Poručil láhev vína a začal mluvit o politické a vojenské situaci na Slovinsku. Itálie již kapitulovala, což způsobilo mnoho problémů slovinským antikomunistickým silám. Během rozhovoru první agent něco psal tužkou do časopisu. Bratko mu zpočátku nevěnoval pozornost a mluvil s druhým agentem. Když si všiml, že je časopis kompletně popsán čísly, řekl: ,,Hej, co znamenají ta čísla? Potřebujete peníze?'' Druhý agent řekl se smíchem:,,Pokud je nemáte, já Vám je dám.'' První agent odpověděl:,,Hádejte! Zaplatím flašku vína, pokud to uhodnete. Bratko a druhý agent zkoušeli hádat, ale nebyli úspěšní. Nyní první agent napsal na prázdný papír velké číslo 100 a řekl:,,Zabiji jich 100! Před několika dny (komunisté) vytvořili revoluční tribunál v Kocevje, kde odsoudili k smrti mého přítele Drago Tomazice. Poslední rok jsme spolu bojovali v četnickém praporu. Nyní pomstím smrt svého přítele! Osobně zabiji 100 komunistů a jejich příznivců!'' Bratko a druhý agent poslouchali tento příběh, věděli, že tuto výhružku splní. Nikdo nepokračoval v diskusi. ,,Tak je vše dohodnuto'', řekl Bratko, do prosince uděláme seznam lidí k likvidaci.'' Druhý agent řekl Bratkovi:,,Bylo by dobré začít v Jesenici v Horní Karniole. Tam žilo již před válkou mnoho komunistů a jejich přívrženců. Myslím, že začneme tam.'' Černá ruka (Crna roka) byla zrozena.

Černá ruka

 

Kdo byli ti tři muži, kteří založili tuto novou organizaci? Bratko byl Dusan Plenicar, velitel četnické rozvědky - DOS. První agent byl Milutin Ludviger a druhý Janko Soklic. 22.12.1943, v 18:20 byla zastřelena první oběť této organizace, nyní ještě neznámé, ale brzy se stala symbolem teroru a smrti – Černá ruka. První obětí byl 28-letý příznivce OF Gustelj Stravs z Jesenice. Na jeho těle byl nalezen list s černou rukou. Další den byl zavražděn Viktor Svetina z Koroska Bela. 14.1.1944, minutu před půlnocí, byl Jozica Kunstelj unesen a brutálně zavražděn. 19.1. bylo jeho tělo nalezeno u řeky Sávy. Byl zastřelen do hlavy.

Černá ruka  a její organizace

Co přesně byla Černá ruka. Část Slovinské domobrany nebo samostatná organizace? Dodnes skrývá některá tajemství. Někteří historici říkají, že nebyla součástí Slovinské domobrany, kdežto další říkají, že Černá ruka byla pod kontrolou Domobrany a četnické rozvědky. Druhá teorie je zřejmě bližší pravdě. Domobranecká Černá ruka byla složená z fanatických klerikálů, kdežto četnická Černá ruka zejména ze studentů a ex-královských důstojníků. Černá ruka  byla tvořena nejfanatičtějšími slovinskými antikomunisty. Jejich cílem bylo zastrašení OF a partyzánů. Neměli úspěch. Stal se pravý opak. Lidé byli zděšeni brutalitou zločinů, které páchala Černá ruka v noci. Příslušníci Černé ruky bojovali za ''kulturu a náboženství'', za Slovinsko bez komunistů.

Jak operovala Černá ruka?

Operovala v černých civilních nebo vojenských oděvech, jejich tváře byly začerněny sazemi a pod černou maskou. Někdy dokonce nosili partyzánské uniformy a čepice. Nikdy neprozradili svoji identitu. Obvykle operovali v noci, za silného větru nebo deště. Vždy ponechávali na obětech list s černou rukou. Dokonce jej posílali vybraným civilistům před likvidací. Dokonce poslali tento list několika členům NSDAP v Horní Karniole.
Můžeme rozeznat dva typy Černé ruky:
• ''Modrá garda'' neboli Četnická Černá ruka, která spáchala první zločiny v 12.1943 v Jesenici (Gustelj Stravs, Jozica Kunstelj a Viktor Svetina). Všechny zločiny v Horní Karniole byly spáchány s vědomím Gestapa. V 5.1944 byly akce Černé ruky v Horní Karniole zakázány německými úřady a Gestapem. Četnická Černá ruka se skládala z:
- DOS likvidační skupina*
- četnické likvidační skupiny z různých oddílů (cetniski odredi); jen Primorski a Stajerski četnický oddíl je neměly.

• ''Domobranecká'' Černá ruka – její členové byli fanatičtí klerikálové z Katolické akce. Začala se svými akcemi v 11.1943 a její teror skončil v 5.1944. Zprvu neoperovala pod jménem Černá ruka, ale převzala toto jméno od četniků v 2.1944. V roce 1945 operovala pod novým jménem Ruka zákona (Roka pravice). 95 % všech zločinů bylo prací Domobranecké Černé ruky. Všechny vraždy v Ljubljani a okolí spáchali její členové. Byla organizována do následujících skupin:
- likvidační skupiny na domobraneckých postech (jen v Lublani)
- civilisté, kteří spolupracovali s domobraneckou rozvědkou
- speciální policejní četa, poručík Joze Hlebec
- tajná policie, Lovro Hacin

Zločiny spáchané Černou rukou

Černá ruka unesla, mučila a zavraždila asi 1.000 partyzánů a jejich civilních sympatizantů. Zde jsou jen některé zločiny:
- 21.2.1945 pět členů rodiny Hotkových mučeno a zavražděno v Zuzemberku – otec, matka a tři dcery, Černá ruka zavraždila v Zuzemberku 56 civilistů
- v noci 1.4.1944 šest lidí - Franc M., Gusti a Leopold P., Mara K., Adolf O. a Ivanka O.- brutálně zavražděni v Jesenici
- 4.11.1944 Amalija Z. z vesnice Rob u Velike Lasce zavražděna se svým dítětem
- 22.6.1944 otec Edvard Z. a jeho dva synové Dusan a Edvard z vesnice Ponikve byli uvězněni a poté brutálně zavražděni.
- 2.4.1944 Stefan a Helena O. z Mirna Pec byli zavražděni, jejich syn byl partyzán
- v noci 16./17.5.1944 byli tři muži - Martin R., Josip A. a Anton K.- zavražděni ve svých domovech

Černá ruka

Co se stalo s členy této organizace?

Janko Soklic, narozen 13.7.1912 v Zirovnici. Pracoval pro Gestapo a SD. Byl také sympatizantem slovinských četniků. Byl uvězněn 5 měsíců po válce v Prvacini Jugoslávskou tajnou službou. Byl odsouzen a zastřelen v létě 1948.
Milutin Ludviger, narozen v Litiji. Kolaboroval s nepřítelem od roku 1941. V létě 1944 Gestapo zatklo mnoho vůdců Modré gardy v Horní Karniole. Strávil dva měsíce ve vězení. Po válce uprchnul do Itálie.
Dusan Plenicar-Bratko, narozen v Litiji, velitel DOS. Uprchnul do Itálie na konci války.

* DOS (Drzavna obvescevalna sluzba – Národní bezpečnostní služba), četnická rozvědka. DOS byla zformována po porážce Modré gardy v Grcarici v 9.1943. Vedl ji Dusan Plenicar-Bratko, 24-letý student filozofie z Litije a dr. Anton Kroselj-Benko, profesor Komerční školy v Lublani. Nesmíme směšovat DOS s TOS (Tajna obvescevalna sluzba – Tajná zpravodajská služba), což byla rozvědka Domobrany.

 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

1.října 1756 proběhla bitva u Lovosic. Šlo o střet pruské a rakouské armády v průběhu Sedmileté války.

1.října 1940 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Indomitable.

1.října 1525 zemřel český lékař, přírodovědec, astronom, matematik a botanik Tadeáš Hájek z Hájku