POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Cruiser Tank Mk.VIII

Centaur

Generální štáb vydal v roce 1940 specifikace na nový tank, spadající do rodiny rychlých tanků. V roce 1941 byly předloženy a následně schváleny dvě varianty tanku označeného jako Cruiser Tank Mk.VIII. První, přechodná varianta, poháněna motorem Liberty, byla pojmenována „Centaur“. Výroba probíhala u společnosti Nuffield. Korba hranatých tvarů využívala vícevrstvé pancéřování – na vnitřní konstrukci z měkké oceli byly přinýtovány tvrzené pancéřové pláty. V zadní části korby byl uložen nespolehlivý motor Liberty o výkonu 340HP, stále méně vhodný pro těžší a těžší tanky. Po příchodu motoru Meteor pak byly plánované tanky „Centaur“ vyráběné již ve standardu tanku „Cromwell“. Převodovka byla typu Merritt-Brown, stejná jako u tanku „Churchill“. Na zadní část korby bylo možné instalovat přídavné palivové nádrže. Podvozek typu Christie sestával na každé straně z napínacího kola vpředu, pěti pojezdových kol o velkém průměru a hnacího kola vzadu. V přední části korby se nacházel prostor řidiče (vpravo vpředu) a střelce (vlevo vpředu), obsluhujícího kulomet Besa ráže 7,92mm. Prostor řidiče byl oddělený od prostoru střelce mezistěnou. Řidič měl k dispozici čelní kruhový odklápěcí poklop s průzorem, dvojdílný poklop, který bylo možno otevřít pouze při určitém nastavení věže a dva periskopy (třetí periskop používal střelec z kulometu Besa). K řízení byly použity klasické řídící páky. Střelec měl k dispozici svůj pozorovací periskop. Střelec byl vybavený unikátním poklopem, který se odklápěl na stranu a následně dopředu. Tento poklop tak bylo možno otevřít bez ohledu na pozici věže.

Centaur

Hranatá, elektricky poháněná věž tanku „Centaur“ využívala stejně jako korba vícevrstvé pancéřování. Ve věži byl uložen kanón QF ráže 57mm (6 pdr) spolu s koaxiálním kulometem Besa ráže 7,92mm. Elevace kanónu byla kontrolována pomocí ramenní opěrky střelce. Výhodou této koncepce bylo rychlé zamíření na cíl, nevýhodou pak nutnost nového zamíření po každém výstřelu. Osádka věže byla tvořena velitelem, který seděl nalevo vzadu, střelcem, který seděl nalevo před velitelem a nabíječem, který seděl vpravo vedle kanónu. Střelec k zamíření používal teleskopický zaměřovač, pro pozorování okolí měl k dispozici periskop. Velitel měl k dispozici pozorovací kopuli se dvěma periskopy. Tyto periskopy byly v kopuli pevně uchyceny, k pozorování okolí bylo nutné otáčet celou kopulí. Periskopem byl rovněž vybaven i nabíječ, obsluhující zároveň i vrhač zadýmovacích granátů. Ve věži byl uschován kulomet Bren, který bylo možno použít jako protiletadlový. Celkem bylo vyrobeno 950 tanků „Centaur“.

Cruiser Tank Mk.VIII „Centaur III“

Tank „Centaur III“ byl vyzbrojený kanónem Mk.V ráže 75mm. Tento kanón vznikl modifikací původního kanónu 6pdr na použití americké munice ráže 75mm, čímž britské tanky získaly možnost používat širokou škálu dostupné munice, včetně tolik potřebných granátů HE (High Explosive).

Cruiser Tank Mk.VIII „Centaur IV“

U tohoto tanku byl kanón ráže 57mm (6 pdr) nahrazen houfnicí ráže 95mm pro přímou palebnou podporu.

Centaur IV s houfnicí řáže 95mm

Cruiser Tank Mk.VIII „Centaur OP“

Několik tanků „Centaur“ bylo přestavěno do podoby dělostřeleckého pozorovacího vozidla. Na místě původního kanónu byla pouze jeho imitace. Uvnitř tanku byla instalována dodatečná rádiová aparatura.

Cruiser Tank Mk.VIII „Centaur AA“

Tento tank měl původní věž nahrazenou malou věží z tanku „Crusader AA“. V té byly uloženy dva kanóny ráže 20mm.

Centaur AA

Cruiser Tank Mk.VIII „Centaur ARV“

Několik tanků „Centaur“ bylo přestavěno na vyprošťovací tanky. Věž byla odstraněna a nahrazena jeřábem s rámem ve tvaru písmene A.

Centaur ARV with A-frame

Cruiser Tank Mk.VIII „Centaur Dozer“

Stejné jako předchozí, navíc s radlicí na předku vozidla.

Centaur Dozer

Centaur Dozer

Nasazení:

Většina tanků „Centaur“ sloužila pouze ve výcvikových jednotkách. Výjimku tvořily tanky „Centaur IV“, nasazené během vylodění v Normandii v rámci Královské námořní pěchoty a tanky „Centaur AA“, taktéž nasazené během vylodění v Normandii. Tanky „Centaur AA“ byly brzo staženy, jelikož jich díky absolutní vzdušné nadvládě spojenců nebylo potřeba.

Označení vozidla:

Cruiser tank Mk.VIII

Druh:

Cruiser

Osádka:

5

Dojezd:

265 km

Max. rychlost:

43 km/h

Výkon: 12,4 Hp/t

Max. hloubka při brodění:

0,9m

Vertikální překážka:

0,9m

Horizontální překážka:

2,3m

Výzbroj:
1x57mm
2x7,92mm

Pancéřování:

Předek korby:
Boky korby:
Zadek korby:
Strop korby:
Spodek korby:
Předek věže:
Boky věže:
Zadek věže:
Strop věže:
57-63mm
32mm
32mm
20mm
6-12mm
76mm
63mm
57mm
20mm

 

Kanón

Munice

Rychlost (m/s)

Úhel (°)

Síla pancéřování (mm)

500

1000

1500

2000

6pdr APCBC 830 30 81 74 64 ?
APDS 1219 30 130 118 101 90

Vyhledávání

Dnešní den v historii

29.března 1848 – Druhá pražská petice císaři. Nesla zhruba stejné požadavky jako ta první (?19.3.). Císař odpověděl tzv. Kabinetním listem (?8.4.1848), kde uznával některé ústupky.

29.března 1941 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Victorious.

Poslední komentáře

přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"
odpověděl na komentář #4800 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Zdravím,říkáte to dobře, zajímalo by mě ale, proč máte raději Ukrajinu nad ČR.Ne že bych nesouhlasil, jen mě zajímají va...