POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 10. 6. 2012 16:28 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

MCV-80 Warrior

Po zrušení britsko-německo-nizozemského projektu transportéru MRAV (Multi Role Armoured Vehicle) v roce 1971 byly britské zbrojní firmy vyzvány k pracím na studiích PD1 (Projekt Definition 1). Z tohoto projektu měl vzejít nástupce transportéru FV432 a vítězná firma se měla stát jeho hlavním dodavatelem. K předložení svých projektů nového bojového vozidla pěchoty byly ministerstvem obrany v roce 1976 vybrány společnosti Vickers a GKN Defence (dnes Alvis Vehicles). Vybrán byl projekt firmy GKN a práce na něm začaly v roce 1979, přičemž byly využity poznatky z vývoje amerického M2 Bradley. Nové vozidlo dostalo označení MCV-80 a armáda vyslovila požadavky na kapacitu 10 mužů, pohyblivost srovnatelnou s tanky Challenger, ochranu proti ručním palným zbraním a střepinám granátů, a v neposlední řadě jeho víceúčelovost. Byly postaveny 4 prototypy, které u jednotek v Německu sloužily k ověření schopností po boku tanků Challenger. O zařazení do výzbroje britské armády bylo rozhodnuto v listopadu 1984 a vozidlo obdrželo jméno Warrior. Sériová výroba začala v roce 1986, přičemž 1. sériové vozidlo opustilo výrobní halu v prosinci t.r. Mimo britskou armádu bylo vozidlo vyvezeno do Kuvajtu.

Technický popis

korba   Vysoká krabicovitá pancéřová korba je svařovaná z hliníkových plátů. Pancéřování je možné rozšířit instalací rozměrného bloku na příď a přídavným pancéřováním boků. Korba má šikmý čelní horní pancíř, kolmé boky, záď a vodorovnou střechu. Řidič sedí v její přední části vlevo a k dispozici má trojici periskopů, z nichž prostřední je vybaven i pasivním nočním režimem. Do vozidla vstupuje průlezem před věží s poklopem odklápěným vzad. Vedle řidiče se na pravé straně nachází motorpřevodový prostor. Ve střední části korby je usazena malá dvoumístná věž a v zadní části se nachází prostor pro sedmičlenný výsadek, který vstupuje zadními jednodílnými dveřmi odklápěnými vpravo. Ve stropě prostoru výsadku jsou instalovány dva periskopy, k dispozici nejsou žádné střílny. Korba je vzduchotěsná s přetlakovým systémem ochrany proti ZHN. Po stranách střechy korby jsou na zádi umístěny schránky na nářadí a další pomocné vybavení.

 motor a podvozek   Pohon vozidla zajišťuje osmiválcový vznětový motor Perkins CV8 TCA V-8 o výkonu 550 ks a automatická převodovka se čtyřmi stupni vpřed a dvěma vzad. Systém mohou vymontovat a vyměnit za jiný dva muži během jedné hodiny. Pohybové ústrojí tvoří po každé straně šest pojezdových kol, hnací kolo vpředu a napínací vzadu. Kola jsou zavěšena na torzních tyčích a potažena gumovým materiálem. Horní část pásů podpírá trojice nosných kladek. Původní verze a speciální verze nemají horní část pohybového ústrojí krytou, ale modernizovaná vozidla mají boční ochranné štíty.

 věž   Nízká malá celokruhově otočná věž Delco s 30mm kanonem RARDEN je umístěna ve střední části korby. Věž má kolmé boky i záď a zešikmený čelná pancíř. Na zadní stěně věže jsou instalovány schránky na pomocné vybavení. Velitel sedí v její pravé části a střelec v levé, ke vstupu do vozidla mají oba průlezy s poklopy odklápěnými dozadu. Před každým poklopem je umístěn celkem velký obdélníkový periskop s denním/nočním viděním. Po modernizaci BGTI budou mít vozidla k dispozici pozorovací systém Thales Raven, laserový dálkoměr, systém GPS a společnými displeji.

Uživatelé a bojové nasazení

 kuvajt   V roce 1993 objednal Kuvajt 254 bojových vozidel Warrior se speciálními úpravami, včetně odvozených variant. První vozidlo Desert Warrior pro kuvajtskou armádu bylo postaveno v roce 1994 a dodávky začaly v roce 1996.

 velká británie   Původně se plánovalo zakoupit 1 900 vozidel, tento počet byl v roce 1981 snížen na 1 053 a koncem 80. let na konečných 789 vozidel všech verzí. Prvními jednotkami vybavenými Warriory byly 1st Battalion, Grenadier Guards a 1st Battalion, The Staffordshire Regiment. Poslední 789. Warrior byl britské armádě dodán na začátku roku 1995. Britská armáda rozhodla svá vozidla modernizovat v programu BGTI, jež prodlouží životnost Warriorů za rok 2025. Modernizace 450 vozidel by měla být hotova do roku 2007. Britské Warriory byly nasazeny v roce 1991 ve válce v Perském zálivu, následně při mírových operacích v bývalé Jugoslávii v 90. letech a naposledy během operace Iraqi Freedom v roce 2003.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

29.března 1941 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Victorious.

29.března 1848 – Druhá pražská petice císaři. Nesla zhruba stejné požadavky jako ta první (?19.3.). Císař odpověděl tzv. Kabinetním listem (?8.4.1848), kde uznával některé ústupky.

Poslední komentáře

přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"
odpověděl na komentář #4800 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Zdravím,říkáte to dobře, zajímalo by mě ale, proč máte raději Ukrajinu nad ČR.Ne že bych nesouhlasil, jen mě zajímají va...