VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 26. 4. 2012 17:32 Napsal Ladislav Kosour
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: SAMOPALY

MAS 38 (Pistolet-Mitrailleur P/M 38 MAS)

Mas 38

Výroba začala v roce 1938 ve zbrojovce Manufacture d\'Armes e Saint-Etienne jako výsledek dlouholetého vývoje a ve výzbroji měl nahradil typ z roku 1935. Měl velmi propracovanou konstrukci a ve své době mohl být považován za pokročilou zbraň. Vyznačoval se řadou zvláštností. Byl poměrně složitý a používal francouzský náboj. Používané složité a pomalé metody výroby (převážná část zbraně se vyráběla frézováním a soustružením) se v době před válkou považovaly za dostatečné a schopné dodat požadované malé počty zbraní. Používán byl standardní francouzský dlouhý náboj ráže 7.65 mm. Byl dostatečně přesný, nebyl však příliš výkonný. Kromě francouzské konstrukce nebyl díky rozšíření náboje 9 mm Parabellum v jiné zemi použit.

 Zbraň měla dynamický závěr s předzápalem, kde k nápichu docházelo ještě před úplným uzavřením závěru. Setrvačnost závěru tak brzdila otevírání nábojové komory na počátku výstřelu. Závěr se vyznačoval dlouhou dráhou zákluzu, která navíc s osou hlavně svírala určitý úhel. Vlivem úhlu docházelo oproti jiným konstrukcím k většímu tření pohybu závěru. Vratná pružina byla umístěna v dutině pažby. Kladem byla záklopka, kterou se po vyjmutí zásobníku uzavíral otvor v pouzdru závěru a bránila tak vstupu prachu dovnitř zbraně. Samopal se zajišťoval sklopením spouště vpřed. Střelba byla možná pouze dávkami. Mířidla (muška a dva sklopné plátky pro střelbu na 100/200 m) byla umístěna vlevo od středové osy.

 V průběhu času se ukázalo, že samopal je pro svého odběratele příliš výrobně náročný a drahý a armáda se jej rozhodla nepřijmout. První sériové zbraně tak putovaly k jedné policejní organizaci. Po změně politické situace v roce 1938 armáda svůj názor změnila a objednala velké počty zbraní. Složitá výroba však neumožňovala rychlovýrobu dostatečného množství a armáda tak musela objednat americké samopaly Thompson. První zbraně z objednávky na 19 500 kusů byly dodány v lednu 1940, k jednotkám se dostaly v květnu 1940 a do příměří armáda převzala 1 958 kusů. Výroba však probíhala i po kapitulaci a zbraně byly dodávány vichistickým silám. Zbraně ukořistěné Němci při francouzském ústupu a po obsazení zbytku Francie ani později nezahálely a byly jimi vyzbrojeny německé posádkové útvary ve Francii. Ve výzbroji německé armády nesly označení MP 722 (f). Po osvobození výroba pokračovala a skončila až v roce 1949. Většina vyrobených kusů skončila v Indočíně. Celkem dala výroba přibližně 200 000 kusů, které byly předány armádě a policii (pro ni verze s dlouhou hlavní). Poválečná výroba pokračovala i přes nabídku Britů z let 1946/47 na přenechání přebytkových Stenů kvůli zachování zaměstnanosti ve výrobním závodě.

MAS 38 byla docela populární mezi vojskem i přes slabý náboj a horší mířidla. Ve výzbroji ho po válce nahradil samopal MAT 49 ráže 9 mm Parabellum.

TTD samopalu MAS 38
země původu Francie  
výrobce Manufacture d\'Armes e Saint-Etienne
hmotnost prázdné / plné zbraně 2,87 kg / 3,36 kg
délka 623 mm
délka hlavně 224 mm
počet drážek 4 pravotočivé
náboj 7,65 mm dlouhý
kapacita zásobníku 32 nábojů
kadence 600 ran/min
úsťová rychlost 350 m/s
účinný / max. dostřel 40 m / ?


Zdroj:
Velká encyklopedie Zbraně 2.sv (Bishop)
Zbraně 1. a 2.sv. (kolektiv)
Pušky a samopaly (Žuk)

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.března 1898 byl zaveden do výzbroje legendární francouzský kanon Canon de 75 Modele 1897.

28.března 1938 vyzval Hitler vedení Sudetendeutsche Partei, aby československé vládě kladlo nepřijatelné požadavky.

28.března 1592 se narodil pedagog a filozof Jan Amos Komenský

Poslední komentáře

přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"
odpověděl na komentář #4800 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Zdravím,říkáte to dobře, zajímalo by mě ale, proč máte raději Ukrajinu nad ČR.Ne že bych nesouhlasil, jen mě zajímají va...