Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 82

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Konvoj s vojenskou polní nemocnicí vyjel do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených https://ct24.ceskateleviz...
Ganelon - Odpověděl na komentář # 415 v Letov Š-50
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
Američané také některé rakety později využili pro vynášení družic.
Co jsem koukal, tak v říjnovém vydání časopisu 2. světová podrobili Panther dost velké kritice. Ale přitom řešili hlavně...
Wildblood - Komentář v T-44
Mnohem většího rozšíření se dočkal později T-54/55, který už byl vyzbrojený kanonem ráže 100 mm. Jinak se uvádí, že si T...

KULTURA

Zveřejněno: 18. 2. 2013 20:00 Napsal Patrik Béna
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: FILMY A DOKUMENTY

Hořící keř

Hořící keř

Jedná se o nový česko-polský třídílný seriál natočený roku 2013 společností HBO Česká republika. Seriál režírovala světoznámá režisérka Agnieszka Holland. Snímek je inspirován skutečnými událostmi a postavami. Herci byli opravdu pečlivě vybíráni a dokonale se hodí do příběhu ke svým rolím. V seriálu se odehrává již trochu zapomenutý čin Jana Palacha, který se upálil na protest proti komunistickému režimu v Československu a jeho následovné vyšetřování. V seriálu je velice dobře a s nejvyšší pravdivostí popsán komunistický režim takový jaký opravdu byl, od pronásledování, zastrašování, vyhrožování a na schválné činy proti pozůstalým a všem co měli co do činění s Palachem a protesty. Děj začíná sebeupálením Jana Palacha na Václavském náměstí.  Událost upálení mladého studenta ve věci nesouhlasu se současným režimem vzbudí u československého lidu chaos a vznikají občanské nepokoje a stávky. Do stávky se připojují i další velké továrny a podniky jako jsou například i Československé dráhy.

Hořící keř

Veřejná bezpečnost vyšetřuje upálení studenta a pátrá po dalších tzv. hořících pochodní, které se mají upálit, pokud režim neuposlechne do určité doby podmínky Jana Palacha o zrušení cenzury zpráv a utiskování obyvatel. Ani jeden student, který byl takzvanou další pochodní, se nenalezne. Největší ránu způsobí Palach samozřejmě své rodině a to převážně matce, která je na pokraji psychického zhroucení ke kterému velice dopomáhá zastrašování a psychické akce státní bezpečnosti. Jan Palach ale nezemřel hned po upálení, byl totiž převezen do nemocnice, kde byl ještě po dobu několika dní hospitalizován, na konec ale na popálení a selhání orgánů umírá. Lest veřejné bezpečnosti s mladou studentkou, která přečte vymyšlený dopis od Palacha v televizi, aby se už žádní další lidé neupalovali, zabrala a žádná pochodeň již nevzplanula. I přesto za několik týdnů se upálí další student, ale obyvatelstvo o tom nic neví, protože se akt neodehrál na žádném veřejném místě.

Hořící keř

Převážně celý děj se pohybuje, kolem advokátky Dagmar Burešové, která má zastupovat rodinu Palachových proti politikovi Novému který po smrti Jana Palacha na mítinku v České Lípě slovně urážel jeho čest a vymýšlel nepravdivé scénáře o jeho smrti. Soud nakonec i přes velkou snahu komunistů a státní bezpečnosti započne a trvá několik stání. Nakonec ale pod vyhrožováním soudkyni a lstí odebraných několika důležitých svědeckých složek a zkorumpování svědků vítězí politik Nový a Palachům se nikdo za urážky neomluví. Po televizním slyšení mladé studentky že další pochodně již nejsou potřeba, se ruší spousta stávek velkých firem a ruší se i studentské hnutí. Tím pádem se Palachova smrt stává bezúspěšnou. Nakonec se ale jeho smrt sehraje velikou roli při vzpomínkovém obřadu roku 1989, kdy studentské nepokoje rozhází moc komunistů v Československu a komunismus se tak do dvou měsíců rozpadá. V seriálu je ale také vidět veliká statečnost a to jak rodiny Palachových tak ale i advokátky Burešové která se pustí za totalitního režimu proti vysoce postavenému komunistickému politikovi i přes všechna rizika. Seriál je opravdu dobře natočen a jeho příběh je opravdu velice kvalitní a myslím, že Vás to velice nadchne. Tento seriál konečně podává pravdivé informace na věci, na které se opravdu nesmí zapomínat. Rozhodně všem doporučuji si tento seriál shlédnout na oficiálních stránkách HBO.

Hořící sníh

 

 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.října 1915 torpédovala britská ponorka E8 německý pancéřový křižník Prinz Adalbert. Došlo k tomu poblíž litevského přístavu Libava.

23.října 1526 – Ferdinand I. Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1526 – 1558). Jeho osobou počínaje nastoupila na český trůn dynastie Habsburků.

23.října 1942 začíná Druhá bitva u El Alameinu

23.října 1936 začínají vznikat jednotky Stráže obrany státu (SOS).

23.října 1944 začíná Bitva u Leyte

23.října 1232 – Václav I., zvaný Jednooký, si údajně vypíchl oko na lovu.