KULTURA

Zveřejněno: 12. 11. 2014 20:12 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Hitlerovy tajné zbraně 1933-1945. Druhá světová válka v datech

Hitlerovy tajné zbraně 1933-1945. Druhá světová válka v datech

Tajné či „zázračné“ zbraně Třetí říše bezesporu patří mezi nejatraktivnější stránky dějin druhé světové války. Mohlo by se zdát, že právě díky takové popularitě a rozsáhlému zpracování lze těžko přijít s něčím novým a že nové knihy už vlastně jen „opisují“. Ovšem publikace Hitler’s Secret Weapons 1933-1945, která se nedávno dočkala českého vydání, prokazuje, že tomu tak nemusí být. Je postavená na některých nových výzkumech a přináší řadu informací, které byly dosud jen málo známé. První z osmi kapitol popisuje tajné zbraně do roku 1939, např. zvláštní techniku z první světové války. Následuje část o námořním zbrojení (včetně ponorek a torpéd) a kapitola o obrněné technice, jež nabízí mj. pohled na monstrózní projekty tanků o hmotnosti přes tisíc tun. Čtvrtá kapitola se zabývá obrovskými děly (hlavně železničními, jako byl kanon Dora ráže 800 mm), pátá se soustřeďuje na pěchotní výzbroj (protitankovou a protiletadlovou) a šestá ukazuje tajné projekty vývoje letadel (tryskových stíhačů, dálkových bombardérů nebo vrtulníků). Kapitola sedmá zachycuje řízené střely, a to nejen známé „odvetné“ V-1 a V-2, ale rovněž různé letecké a protiletadlové zbraně. Kapitola osmá se zabývá vývojem chemických a jaderných zbraní a připouští, že ve „standardním“ podání německého nukleárního programu je mnoho nesrovnalostí. Epilog knihy pak ukazuje, jak z výsledků německého výzkumu po válce těžily vítězné velmoci; zásadní byl pochopitelně přínos v oborech raketové a letecké techniky. Kniha ale určitě vyniká i svou formou, která je dobrým kompromisem mezi odborným textem a populárně-naučnou publikací. Kromě historických fotografií obsahuje množství originálních ilustrací, diagramů, grafů a tabulek, které zvyšují přehlednost a usnadňují orientaci. Rozhodně jde o jednu z nejlepších knih, které byly vydány na téma německých tajných zbraní a toho, jak tento výjimečný fenomén ovlivnil poválečnou techniku.

Publikace: Střelecká revue 8/2011

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.dubna 1713 – Pragmatická sankce. Karel VI. Habsburský v ní určil nástupnictví po ženské linii v případě, že vymře linie mužská. Přijala ji sice většina států, stejně však došlo k válce o Rakouské dědictví.

19.dubna 1848 – Vznik Konstitučního spolku. Spolek, který tvořili stoupenci myšlenky sjednoceného Německa, měl být protikladem Národního výboru, který byl proti této myšlence.

19.dubna 1945 vypálily německé jednotky českou osadu Ploština na Moravě.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"