Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Válečný vůdce 1. díl - Život Winstona Churchilla ve válce 1874–1945
(D’Este, C.: Válečný vůdce. Život Winstona Churchilla ve válce 1874-1945. I. díl. Praha, Mladá fronta 2012, 440 s. + 16 s. příl., 449 Kč)
Pouze málo osobností se stalo objektem tolika životopisů jako Winston Churchill. Některé jej oslavují, jiné (jak je pro dnešní „politicky korektní“ dobu typické) zatracují, ale snad všechny spojuje to, že Churchilla berou na prvním místě jako politika. Vojenský historik Carlo D’Este však předkládá jiné pojetí. Churchill byl totiž celý svůj život a celou svou duší zejména voják. Jeho zvláštní povaha jej vlastně předurčovala pro dobrodružný život vojáka viktoriánské éry a vždy se odrážela i v jeho politické činnosti. V knize Válečný vůdce tedy vidíme možná trochu jiného Churchilla, než jakého známe z jiných zdrojů. Co tvoří v dřívějších životopisech jenom okrajové epizody, tady představuje klíčové momenty, jež zásadně ovlivnily Churchillův život.
Vidíme jeho dětské zaujetí armádou, vojenský výcvik, službu v Indii, Afghánistánu či Súdánu a angažmá v búrské válce (včetně útěku ze zajetí). Válečný hrdina vstupuje do vysoké politiky a stává se členem vlády, ale vojenství nikdy nepouští ze zřetele. Podílí se na reformě britského námořnictva a v éře první světové války je jedním z „tahounů“ válečného úsilí, mj. má i velký podíl na prosazení výroby tanků. Jeho kariéru přerušuje fiasko u Dardanel, po němž Churchill odchází jako důstojník do Francie. Záhy se do ale politiky vrací a zůstává výraznou postavou. Ve třicátých letech varuje před Hitlerem, hájí zbrojení a odsuzuje Mnichovskou dohodu. Poté vstupuje do nové válečné vlády a brzy se naplňují předpovědi těch, kdo v něm už kdysi viděli budoucího premiéra. Jmenování Churchilla do této funkce tedy uzavírá první část knihy, v níž je výstižně popsána jeho povaha „válečníka“, přístup ke strategii, vztahy s vojenskými veliteli i jeho nadšení pro techniku. Právě zaměření na tuto (někdy opomíjenou) stránku Churchillova života dělá z knihy Válečný vůdce velice hodnotné dílo, jež hodně přispívá k pochopení jedné z nejvýraznějších osobností moderních dějin. Nezbývá než těšit se na druhou část, která ukáže Churchilla jako ministerského předsedu válčící Británie.
Lukáš Visingr
Publikace: Střelecká revue 1/2013
Vyhledávání
Dnešní den v historii
5.prosince 1777 – Olomoucké biskupství bylo na žádost české královny Marie Terezie povýšeno na arcibiskupství. Zároveň bylo založeno biskupství brněnské, které podléhalo novému olomouckému arcibiskupství.