Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Válečný vůdce 2. díl - Život Winstona Churchilla ve válce 1874–1945
(D’Este, C.: Válečný vůdce. Život Winstona Churchilla ve válce 1874-1945. II. díl. Praha, Mladá fronta 2013, 408 s. + 16 s. příl., 449 Kč)
Na český knižní trh dorazil netrpělivě očekávaný druhý díl životopisu, který nabízí neobvyklý pohled na Winstona Churchilla. Tohoto výjimečného muže máme ve zvyku vnímat především jako politika, ale jak dokazuje vojenský historik Carlo D’Este, legendární „Winnie“ byl celým svým životem a celou duší voják. První díl životopisu pojednával o Churchillově mládí, účasti v několika imperiálních konfliktech, v první světové válce a jeho meziválečném působení. Ve druhé části sledujeme Churchilla v období, kdy byl britským ministerským předsedou, jímž se stal v době, kdy ostrovní říši hrozilo zajisté největší nebezpečí v celé historii.
Po těchto pět let, kdy vedl zemi skrz strašlivou válku, snášel zátěž, jaká by naprostou většinu lidí zlomila, jenže Churchill byl jakoby stvořen právě pro toto krizové období, v němž se mohly konečně uplatnit jeho zvláštní povahové rysy a jeho vztah k válce, kterou zároveň obdivoval i nenáviděl. Kniha popisuje jeho snahy být současně národním vůdcem i nejvyšším velitelem, jeho složité vztahy s britskou generalitou či jeho inspirující osobní odvahu, např. během náletů na Londýn. Celou publikací se jako červená nit táhne Churchillovo „romantické“ nadšení pro válku, z něhož pak zákonitě vycházely jeho (ne vždycky prospěšné) intervence do striktně odborných vojenských záležitostí, návrhy nekonvenčních operací a podpora technických vynálezů. Jak se kniha chýlí ke konci, vnímáme i Churchillův „ústup ze slávy“, jelikož v závěru války již Britové zastávali zřetelně slabší pozici ve srovnání se zničující přesilou USA a SSSR. Nikdy by se však nemělo zapomínat, že vítězství nad Německem by nebylo možné bez Churchillovy neústupnosti, která v kritické chvíli zachránila Británii. Kniha Válečný vůdce zdaleka není nekritickou glorifikací a otevřeně uvádí Churchillovy slabiny a omyly, ale navzdory tomu jednoznačně konstatuje, že Churchill (jako voják i jako politik) byl „největším Britem“ a naprosto mimořádnou a geniální osobností, bez které by byl dnešní svět opravdu úplně jiný.
Lukáš Visingr
Publikace: Střelecká revue 12/2013
Vyhledávání
Dnešní den v historii
5.prosince 1777 – Olomoucké biskupství bylo na žádost české královny Marie Terezie povýšeno na arcibiskupství. Zároveň bylo založeno biskupství brněnské, které podléhalo novému olomouckému arcibiskupství.