Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Vlaky a války (Engines of War)
Originální název: Engines of War
Autor: Christian Wolmar
Počet stránek: 388
Rozměry: 200 x 132 x 30
Vazba: Brožovaná
Vydavatel: BB Art s.r.o.
Rok vydání: 2016
ISBN: 978-80-7507-573-4
Nedávno jsem po dlouhé době zavítal do Levných knih a tam jsem narazil mimo jiné na knihu Vlaky a války (Engines of War), protože jsem k tomuto tématu neměl nic v knihovně, tak jsem jí koupil. Její autor Christian Wolmar za sebou má řadu knih o železnicích a dopravě a toto je asi jeho první počin, kdy se věnuje válečnictví.
Začíná Krymskou válkou, velký prostor je věnován Americké občanské válce a 1. světové válce a dostává se až do současnosti, přičemž na nich ukazuje vliv železnice na možnost zásobovat a přepravovat rozsáhlejší armády a také způsob jakým ovlivnila strategii a situaci na bojišti. Samozřejmě neopomíjí ani další války a využití v koloniích. Pomalu stěžejním bodem knihy je logistika a dále řízení železnic, kde je vidět jak náročná byla cesta k efektivnímu řízení dopravy po železnici pro vojenské účely a třenice mezi vojáky a civilní správou. Nevěnuje se jen klasické železnici, ale i uzkokolejné, která se možná právě ve vojenském využití našla své největší uplatnění.
Je otázkou, zda někdy autor nepřeceňuje vliv železnice, ať už na velikost armád, situaci na frontě nebo zda byla v některých případech skutečně jednou z hlavních příčin války.
Někdo by mohl očekávat, že se bude široce věnovat obrněným vlaků a železničním dělům, ale obrněné vlaky mají v knize malé místo a to hlavně s ohledem na ochranu železničních tratí a železničním dělům se věnuje prakticky jen na dvou místech.
Koupi knihy knihy mohu doporučit. Sám jsem jí přečetl asi za týden. Navíc je teď k dostání v Levných knihách za 79 kč. Po jejím přečtení uvažuji, zda bych nazabrousil do civilních vod železnice jeho další knihou Zlatý věk evropských železnic.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
5.prosince 1777 – Olomoucké biskupství bylo na žádost české královny Marie Terezie povýšeno na arcibiskupství. Zároveň bylo založeno biskupství brněnské, které podléhalo novému olomouckému arcibiskupství.