Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Protiletadlová obrněná vozidla: Pohotová ochrana před útokem ze vzduchu
(Pejčoch, I.: Protiletadlová obrněná vozidla. Cheb, Svět křídel 2017, 344 s., 450 Kč)
Historik a publicista Ivo Pejčoch se po nějaké době vrátil ke svému „klasickému“ tématu, tedy k obrněným vozidlům. Další svazek jeho volné řady knih se zaměřuje na kategorii, jež vznikla jako odpověď na nástup principiálně nové zbraně, jíž bylo letectvo. Jak napovídá jméno knihy Protiletadlová obrněná vozidla, nabízí přehled mobilních kanonů a nosičů řízených střel, které byly nebo jsou určeny proti vzdušným cílům od balonů po nadzvukové letouny. Překvapení se nekoná ani po otevření publikace, v níž jsou (stejně jako v předchozích dílech této volné řady) jednotlivé typy uspořádány podle země původu. Hned na počátku se proto pojednává o typech z Československa a výčet uzavírá Velká Británie, ovšem kromě tradičních zbrojních mocností se objevují i typy z exotických zemí, jako je Singapur či Kuba.
Nejstarším popsaným typem je samohybný kanon proti balonům německé společnosti Erhardt z roku 1906 a následují vozidla z obou světových válek, po nichž přichází na řadu typy ze studené války, jejichž řízení střelby již probíhalo za pomoci radarů a dalších pokročilých systémů. V té době se pro dosud užívané kanony objevila i konkurence v podobě protiletadlových řízených raket, hlavňové typy si však své pozice udržely. Kniha tedy nabízí seznámení s více než stovkou kanonových a raketových systémů od slavných po obskurní, ač si znalec může všimnout, že několik méně známých typů chybí. Kvalitě knihy také poněkud škodí značný počet jazykových chyb, ale navzdory tomu se jedná o podařenou encyklopedii. Lze ji tedy určitě doporučit jako základní referenční příručku pro každého, kdo se zabývá dějinami protivzdušné obrany.
Lukáš Visingr
Publikace: Střelecká revue 1/2018
Vyhledávání
Dnešní den v historii
5.prosince 1777 – Olomoucké biskupství bylo na žádost české královny Marie Terezie povýšeno na arcibiskupství. Zároveň bylo založeno biskupství brněnské, které podléhalo novému olomouckému arcibiskupství.