Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.
přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...

KULTURA

Zveřejněno: 28. 1. 2023 14:26 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Žhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989

(Brzkovský, M. a Šafařík, J.: Žhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989. Praha, Euromedia Group 2021, 232 s., 359 Kč)

Žhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989

Jména Marka Brzkovského a Jana Šafaříka jsou nesporně dobře známá všem fandům českého vojenského letectví. Právě tito dva experti se rozhodli pro komplexní zpracování tématu, které představuje důležitou součást našich dějin, ale někdy bývá opomíjeno ve prospěch akcí našich pilotů na frontách druhé světové války. Publikace Žhavé nebe nad Československem má za cíl podrobně zmapovat letecké boje našich stíhačů nad naším územím, a sice od vzniku nezávislé republiky až do přelomu 80. a 90. let. Československo totiž muselo hned na začátku bojovat o slovenské území s Maďarskem a na konci 30. let došlo k řadě incidentů s německými letouny. Nasazení letounů samozřejmě tvořilo i část osvobozovacích bojů v letech 1944 a 1945, ovšem stěžejní část knihy se týká údobí studené války.

Na pozadí vývoje čs. letectva autoři rozebírají zásahy proti narušitelům (pochopitelně včetně proslulých soubojů Jaroslava Šrámka a Zdeňka Volemana), sestřelování letákových i průzkumných balonů či akce proti těm, kteří se snažili o útěk před komunistickým režimem vzdušnou cestou. Kniha se okrajově věnuje též incidentům nad SSSR a přináší popisy významných typů letounů, vrtulníků či zbraní, o kterých se hovoří. Kromě vysoce fundovaného obsahu si zaslouží chválu i špičkové grafické zpracování, v němž nechybějí reprodukce dobových dokumentů, mapy či barevné bokorysy, které zajistil výborný ilustrátor Jan Máče. Výsledkem je opravdu čtivá a zárubeň odborně hodnotná publikace, která zajisté potěší nejen fanoušky české vojenské historie.

MiG-21MF českého letectva

Lukáš Visingr

Publikace: Střelecká revue 4/2022