Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 17

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Mám teď rozpracováno dost děl z 1. světové války. Část je i hotová a jen čeká na korekci/zveřejnění.
Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: BOMBARDÉRY

Tupolev Tu-16 Badger

První prototyp, jehož označení bylo Tu-88, vzlétl 27. 4. 1952. Již v roce 1953 byla zahájena velkosériová výroba. První stroje Tu-16 začaly sloužit u sovětského bombardovacího letectva roku 1955. Typ Tu-16 byl vyvinut jako ekvivalent amerického bombardéru B-52. Tu-16 obdržel šípovité křídlo, trojstopý příďový podvozek a turboreaktivní motory Mikulin RD-3M o tahu 93,16 kN. První verzí byl typ Badger-A, který má charakteristický radom pod prosklenou přídí, ve kterém je uložen radar pro noční bombardování. Letoun je vyzbrojen pevným, dopředu střílejícím kanonem na pravé straně trupu, dvěma pohyblivými věžemi na hřbetě a břiše trupu a jedním kanonem na zádi.

Typ Badger-B je modernizovaná verze Badger-A. Hlavní změnou je možnost odpalování protilodních ŘS KS-1 Komet III (v kódu NATO AS-1 Kennel). Letoun nesl dvě střely na pylonu pod křídly. Ve střední části trupu je plně zatažitelný radom s výkonným radarem. Typ Badger-B složil mimo bývalého SSSR i v Indonésii, kam byly dodány s ŘS KS-1 Komet III. Všechny indonéské bombardéry jsou již zakonzervovány ve skladištích. Podobně koncipovaný jako typ Badger-B, je i verze Badger-G, který je v současnosti páteří sovětského námořního letectva (Aviacija Vojenno-Morskogo Flota) vedle bombardérů Tu-22M Backfire. Typ Badger-G slouží k radioelektronickému boji, hlídkové službě, elektronickému průzkumu, pro doplňování paliva za letu a samozřejmě i k boji proti nepřátelským plavidlům. K tomuto účelu má možnost nést dvě protilodní ŘS AS-6 Kingfish nebo AS-5 Kelt na pylonech pod křídly.

Hlavním znakem typu Badger-C je rozměrný radom v přídi a je určen pro elektronický průzkum a boj s námořními cíli. Typ Badger-D má mimo radaru v přídi i další radom pod přídí a další tři jsou ukryty v pumovnici. Badger-E/-F má prosklenou příď a v pumovnici je uložena fotoprůzkumná paleta se systémy pro pasivní elektronický průzkum. Badger-F má navíc pod křídly podvěsy pro monitorování elektronických signálů. Bylo vyvinuto ještě několik verzí, například Badger-H byla verze pro konvenční bombardování, -J, -K a -L jsou určeny k elektronickému boji. Celkem bylo postaveno asi 2000 strojů všech typů.

Stroj Xian H-6 je přesnou kopií sovětského bombardéru Tu-16 Badger a tvoří páteř sil čínského bombardovacího letectva. Sovětský svaz plánoval postoupení licenční výroby těchto bombardérů Číně až do roku 1960, kdy došlo k politické roztržce mezi oběma státy. Program výroby těchto letounů v Číně byl znovu obnoven roku 1962, tentokrát již bez sovětské asistence. Čínské letectvo bylo vyzbrojováno typem H-6 do roku 1963. Letoun je poháněn motory Wopen-8, což jsou kopie sovětských motorů Mikulin RD-3M. Avionika letounu H-6 se od původního Tu-16 značně liší, pod přídí je umístěn velký bubnový radar, odstraněno bylo přední pevné střeliště. Základní rolí bombardéru H-6 je shazování jaderných pum volným pádem, stroje byly značně využívány v čínském programu zkoušek jaderných zbraní. Tyto letouny nesou bílou odrazovou kamufláž.

Uživatelé:

Čína (Xian H-6 ± 120 ks)
Egypt (Badger-G)
Indonésie vyřazeny
Irák (Badger-A, zničeny)
Libye
býv. SSSR
    Rusko (Badger-G/-H/-K/-L/ - celkem 300 ks)
    Ukrajina

Verze:

Badger-A - základní verze
Badger-B - modernizovaná verze
Barger-C - verze pro RE a námořní boj
Badger-D - radarová verze
Badger-E - průzkumná verze
Badger-F - průzkumná verze
Badger-G - víceúčelová verze
Badger-H - verze pro konvenční bombardování
Badger-J - verze pro RE boj
Badger-K - verze pro RE boj
Badger-L - verze pro RE boj
H-6 - čínská licenčně vyráběná verze

Výzbroj:

Dvě otočná střeliště se dvěma 23mm kanony NR-23 a dva kanony stejného typu v zadním dálkově ovládaném střelišti. Pumovnice je určena pro volným pádem shazovatelné konvenční i jaderné pumy o celkové hmotnosti 9000 kg. Protilodní ŘS typu AS-1 Kennel, AS-2 Kipper, AS-6 Kingfish nebo AS-5 Kelt jsou zavěšeny pod křídly (Badger-B/-G).

Bojové nasazení:

Válka za připojení západního Irianu k Indonésii (1961-1962 - Indonésie)

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.května 1624 – Ferdinand II. habsburský nechal vyhnat nekatolické duchovní z Čech, o několik měsíců později i z Moravy ve snaze potlačit reformaci.

Translate