Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 30

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v V-22 Osprey
Japnci začali provozovat své V-22 Osprey To make this happen, various members of the V-22 community came together inclu...
Australské F-111 už nejsou ve službě. Jsou doslova pohřbené. Viz článek níže. Here’s why Australia buried 23 F-111s aft...
28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 18. 2. 2012 14:35 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: BOMBARDÉRY

North American XB-70 Valkyrie

Čtyřmístný šestimotorový těžký bombardovací letoun určený ke strategickému bombardování z velkých výšek. Vznikly pouze dva prototypy.
  V říjnu 1954 vydalo velitelství strategického letectva požadavky na nový zbraňový systém WS-110A představující těžký strategický bombardovací letoun schopný velkého dostupu, doletu přes 10 000 km bez doplňování paliva a maximální rychlosti přes M=3, který by ve službě nahradil B-52 Stratofortress. K vypracování studií letounu vyhovujícího podmínkám byly vyzvány firmy Boeing a North American. Vznikly obrovské stroje o hmotnostech přes 300 tun s množstvím přídavných palivových nádrží, které letectvu naprosto nevyhovovaly. Situaci zachránila NACA, jež přišla s objevem kompresního vztlaku, a firma General Electric s novými motory J93-GE-5 na bórové palivo, díky nimž nebyly potřeba přídavné nádrže. Obě firmy tedy své projekty přepracovaly a v prosinci 1957 byla vítězem vyhlášena North American. Vývoj nových motorů se však stal velice náročným a mohl ohrozit další vývoj samotného letounu. Proto byly zvoleny existující motory J93-GE-3 upravené na obohacené petrolejové palivo JP6. Na úkor vývoje a výroby nových mezikontinentálních balistických raket Kongres v roce 1959 snížil finanční zdroje na dokončení jediného prototypu XB-70, jak byl nový letoun označen, jež měl posloužit již jen k testům vysokých nadzvukových rychlostí. Nakonec se letectvu přeci jen podařilo získat prostředky na prototyp, 12 předsériových strojů a velice nákladný rušící systém firmy Westinghouse, ale v březnu 1961 prezident Kennedy rozhodl o snížení zakázky na 3 prototypy a o dva roky později bylo rozhodnuto, že se postaví pouhé 2 letouny XB-70A.

První z prototypů byl s téměř tříletým zpožděním dokončen 11. 5. 1964 a zalétán 21. 9. téhož roku. Přes úvodní problém s podvozkem prototyp rychle překonal jak rychlosti M=1 a M=2 tak M=3. V rychlosti nad M=3 však oproti tvrzení výrobce vydržel letět jen krátce kvůli nadměrnému zahřívání. Druhý prototyp XB-70A vzlétl 17. 7. 1965 s úpravami, 19. 5. 1966 překonal rekord M=3,08 a v této rychlosti letěl 32 minut. V květnu 1966 skončily testy prvního prototypu a ten byl předán k úpravám výrobci. 3. 6. 1966 se druhý prototyp účastnil reklamního letu firmy General Electric ve formaci s F-4B Phantom II, T-38 Talon, F-5A Tiger a F-104N Stafighter. Právě posledně jmenovaný do XB-70A narazil, zničil část křídla, obě směrové plochy a sám explodoval. Bombardér se neovladatelně zřítil, jednomu z pilotů se podařilo katapultovat, ale druhý zemřel kvůli velkému přetížení, jež bylo důvodem selhání katapultace jeho kapsle. První prototyp byl poté předán NASA k testům v rámci plánovaného nadzvukového dopravního letadla a v únoru 1969 přelétl na Wright-Patterson, kde je umístěn v expozici leteckého muzea. Program byl, kvůli katastrofě, vysoké ceně a pokroku ve vývoji protiletadlové techniky, zrušen a nakonec stál 1,5 mld. USD. V budoucnosti letouny pro výškové strategické bombardování měly zastoupit hloubkové bombardéry se střelami s plochou drahou letu, což vedlo k vývoji B-1 Lancer, a mezikontinentální balistické rakety.

Technický popis

nosné a ocasní plochy   Tento obrovský letoun je v středoplošném uspořádání křídel se vzepětím 5°, bez zadních výškových ploch a s dvojitou SOP. Velké křídlo má tvar trojúhelníku, rozpětí 32 m a plochu 585,02 m². Křídlo má nosníky se stojinami ze sinusovitě tvarovaných ocelových profilových prvků. Potah je svařen z panelů s voštinovou výplní z nerezavějící oceli. Náběžná hrana má úhel °, odtoková je kolmá k trupu, končí až úplně na zádi a je vybavena šesti elevony na každé straně. Celý vnitřní prostor křídel mimo elevonů je vyplněn trojicí palivových nádrží v každé polovině. Konce křídel se při nadzvukových rychlostech hydraulicky sklápějí, v nižších výškách pod úhlem 25°, ve velkých 65°, a pomáhají stabilizovat letoun. V přední horní části trupu za kabinou se nachází pomocná vodorovná kachní plocha s titanovou vztlakovou klapkou jež usnadňuje řízení letounu. Plocha má tvar lichoběžníku s úhly ° a °. Na horní straně zádě se nachází celkem malá dvojitá směrová ocasní plocha s úhlem náběžné hrany °, vodorovným vrcholem a odtokovou hranou s hydraulickým směrovým kormidlem a úhlem °.

trup   Před křídlo vyčnívající dlouhá přední část trupu je vyrobena z titanových slitin, část nad křídlem je z nerezavějících slitin oceli. Dlouhá štíhlá příď s radomem je vyrobena z teplu odolného laminátu Vibran, před kabinou se nachází sklápěcí tepelný štít vysouvaný při rychlostech nad M=2, jenž zlepšuje aerodynamické vlastnosti. Přetlaková pilotní kabina je v trupu, vpředu krytá vícedílným sklem. Prototypy měly dvoumístnou kabinu, sériové stroje měly mít čtyřmístnou. Oba členové posádky sedí vedle sebe na sedadlech s uzavíratelným krytem, jenž se v momentě katapultáže hermeticky uzavře pomocí pyropatron, jako celek odpálí a klesá k zemi na padáku. Ve zbytku trupu za kabinou je 5 palivových nádrží a blok avioniky. V palivových nádržích byl obohacený petrolej JP6, prostor nad hladinou paliva vyplňoval tlakový dusík zabraňující jeho samovznícení. Pod křídlem se nachází rozměrná skříňovitá motorová gondola s velkými vstupními otvory vybavenými automatickými stavitelnými regulačními panely pro řízení rychlosti vstupujícího proudu vzduchu. Uprostřed gondoly je umístěna pumovnice a v její zadní části je uložena šestice motorů General Electric J93-GE-3 o jednotkovém tahu až 137,79 kN. Trysky motorů jsou uprostřed odtokové hrany křídla, ze stran kryté směrovými plochami.

přistávací zařízení   Celý tříbodový podvozek příďového typu je umístěn v motorové gondole. Příďová noha má dvě kola a sklápí se směrem vzad do šachty mírně vystupující z gondoly a kryté trojitými dvířky, z nichž část je přímo na noze. Hlavní podvozkové nohy jsou delší a mají složitou konstrukci. Každá noha je vybavena dvěma dvojicemi kol a sklápí se vzad do šachet krytých trojdílnými rozměrnými dvířky. Na hřbetě zádi nad motory je umístěn trojitý přistávací padák.

Výzbroj

V trupové pumovnici mělo být neseno až 14 jaderných pum případně ekvivalent konvenční výzbroje. V pumovnici však nikdy žádná výzbroj nebyla, při testovacích letech se sem umísťovaly zkušební přístroje. Na vnější závěsníky výzbroj zavěšována být nemohla vzhledem k vysokým rychlostem, kterými se letoun měl pohybovat k cíli.

Verze

pouze 2 prototypy XB-70A

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.

4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.

Translate