LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Ladislav Kosour
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: STÍHACÍ LETADLA

Nieuport 17

Nieuport 17 byl nejznámější z rodiny letounů Nieuport vyráběný firmou Société Anonyme des Établissements Nieuport. Vznikl vývojem z Nieuportu 12 jeho zvětšením křídel, zástavbou silnějšího motoru o 110 ks Le Rhone či 130ks Clerget (značený jako Nieuport 17bis) a dalšími menšími změnami. Konstrukcí se jednalo o jedenapůlplošník přičemž tento způsob byl kompromisem nízkého čelního odporu jednoplošníku a manévrovatelností dvojplošníku. Mimo to, měla zvolená konstrukce ještě další výhodu - výrazné zlepšení pilotova výhledu dolů. Tato koncepce byla zvolena i kvůli jeho jeho primárnímu úkolu jako bojový zvědný letoun. Nejhmotnější komponenty letouny byly umístěny v těžišti čemuž napomáhal i úzký rotační motor. Díky tomu letoun dobře manévroval a měl dobré výkony obzvláště ve stoupání. Bohužel se objevily i problémy, když při vyšším zatěžování docházelo k praskání spodního křídla.

Typ 17 se objevil na západní frontě v květnu 1916 a brzy dal nepříteli pocítit svojí přítomnost, zvláště když do jeho kokpitu usedl stíhací pilot jako Ball nebo Nungesser. Letoun neztratil nic na svém lesku ani později, když se letecké bitvy rozrostly do masivních rozměrů a objevily se novější a výkonnější typy. Konstrukce se ukázala jako velmi zdařilá a německé firmy po důkladném prostudování ukořistěných letounů se jí nechaly inspirovat a do výroby se dostaly buď přímo kopie (Siemens-Schuckert D.I) nebo podobné (fy Albatros, Euler, Fokker). Přestože se letoun Siemens-Schuckert D.I nevyrovnal svému vzoru, typy Albatros D.III a D.V se ukázaly být jako úspěšné a byly vyráběny pro německé letectvo ve velkých počtech. Inspirovat se nechali také Britové v projektu S.E.6.

Nieuport 17 vstupil do služby 2. května 1916 a spolu s britskými D.H.2 dokázal zlomit převahu německých letounů Fokker, které do té doby decimovaly spojenecké zvědné letouny. Nedostatek britských letounů vedl k zavedení typu Nieuport 17 do služeb R.F.C a zde se díky Albertu Ballovi a jiným pilotům stal metlou německých letadel. Britské stroje byly jako první vyzbrojeny kulomety na horním křídle uchycenými na „posuvné lafetě“ což jim umožňovalo i palbu vzhůru do nejcitlivějších míst nepřátelských letadel (ironií je, že tento způsob byl původně použit pouze jako provizorní, než bude vyřešena synchronizace s vrtulovým listem). Díky intervenci Alberta Balla ve výrobním závodě letounů S.E.5 byl tento způsob uchycení použit i na tomto typu. Od srpna do října 1916 Albert Ball kraloval na svém letounu Nieuport 17 nad bojištěm na Sommě a během této doby dosáhl skóre 10 zničených letadel, 20 nouzových přistání a 18 neověřených sestřelů. Mezi mnoha dalšími britskými piloty létajícími na tomto typu zářilo i jméno William Bishop.

Francouzských pilotů, kteří na toto typu dosáhli většího množství sestřelů není mnoho, což je dáno jeho brzkým nahrazení výkonnými Spady. Ale i přesto letoun proslavil jméno Georges Guynemer, který většinu ze 40 sestřelů do červa 1917 dosáhl právě na Nieuportu. Dalším francouzským esem létajícím na typu byl Charles Nungesser.

Kromě Francouzů a Britů používaly stroje Nieuport 17 i další spojenecké státy - Belgie a Itálie. Italské stroje byly vyráběny přímo v Itálii firmou Macchia sloužily u prvoliniových jednotek v letech 1916-17. Nesmíme zapomenout na Rusko, které stroje vyrábělo v licenci, jejich výrobky však nedosahovaly kvality originálu, přesto však pro nás mají určitou váhu, neboť byly některé ukořistěné stroje používány Čs. legiemi v Rusku.

Po válce byl zařazen do výzbroje řady dalších zemí.

V Canada Aviation Museum by se měla nacházet replika letounu Nieuport 17, která byla vyrobena v roce 1962.

Zajímavost:

Ve francouzském filmu Rytíři nebes (Flyboys, 2006) (Jean Reno,James Franco a další) létaly repliky Nieuportů 17 od české společnosti ČEKOV s.r.o.

výzbroj

Jeden kulomet Lewis (na horním křídle) nebo Vickers (synchronizovaný).

TTD letounu Nieuport 17
země původu Francie   francie
výrobce Société Anonyme des Établissements Nieuport
vyrobené stroje ?
cena jednoho stroje ?
datum vzletu 1/1916
ve výzbroji od 2.5.1916
posádka 1 (pilot)
pohon 1x rotační Le Rhône 9J (9V)
1x Clerget 9B (9V) (Nie 17bis)
max. výkon 1x 110 hp
1x 130 hp (Nie 17bis)
max. rychlost 164 km/h
max. stoupavost 4,35 m/s
max. dostup 5 300 m
dolet 249 km (max.)
délka trupu 5,97 m
rozpětí křídla 8,20 m
nosná plocha 14,75 m²
výška 2,44 m
hmotnost prázdná 375 kg
max. vzletová hmotnost 560 kg
hmotnost paliva ?

Zdroj:
wikipedia.org
airdromeaeroplanes.com
lycos.fr
aviation.technomuses.ca
wp.scn.ru
cekov.cz
Nieuport 17, C.F.Andrews (The Profile Publications)

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.dubna 1848 – Vznik Konstitučního spolku. Spolek, který tvořili stoupenci myšlenky sjednoceného Německa, měl být protikladem Národního výboru, který byl proti této myšlence.

19.dubna 1945 vypálily německé jednotky českou osadu Ploština na Moravě.

19.dubna 1713 – Pragmatická sankce. Karel VI. Habsburský v ní určil nástupnictví po ženské linii v případě, že vymře linie mužská. Přijala ji sice většina států, stejně však došlo k válce o Rakouské dědictví.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"