Přihlášení
Kdo je online
Spřátelené weby
Poslední komentáře
LETECKÁ TECHNIKA
Letov Š-50
Letov Š-50 předválečný československý dvoumotorový víceúčelový letoun továrny Letov. Měl sloužit k průzkumu a pro lehké bombardovací úkoly na frontě. Vznikl na požadavku československého ministerstva obrany z roku 1936. Konstrukci letounu vedl Alois Šmolík. Byl navržen podle francouzské doktríny, ve které se počítalo s letounem označovaným jako „avion de travail“ (pracovní letoun). U něj se počítalo s trvalou hlídkovou službou nad frontovým pásmem a podávání informací o pohybu jednotek. K zajištění jeho bezpečnosti byla však nutná letecká převaha. Vznikal na základě požadavku MNO z roku 1936 na taktický průzkumný a lehký bombardovací letoun. Konkurentem Š-50 byl letoun E- 51 továrny Praga.
Výroba
Při výrobě letounu se ukázalo, že firma Letov nemá potřebné zkušenosti s celokovovými letouny (potah duralovým plechem, tepelné zpracování duralových nýtů,..), proto byla požádána o pomoc společnost Avia.
Letoun byl představen v roce 1937 na Paris Air Show. Tehdy šlo teprve o dřevěnou maketu v měřítku 1:1. V témže roce byl vystaven i na letecké výstavě v Praze. Při svém zveřejněný vzbudil velký zájem v zahraničí.
První vzlet Š-50 byl naplánován na březen 1938, ale musel být posunut až na září 1938 a zkoušky byly zahájeny v listopadu 1938.
Technický popis
Šlo o samonosný dolnoplošník celokovové duralové konstrukce. Svislé ocasní plochy byly dvojité, kruhového tvaru a nesené na koncích vodorovné plochy
Jeho tříčlenná posádka, měla k dispozici tři kulomety. Jeden pevný a dva pohyblivé. V trupu byl prostor pro fotografické vybavení. Prototyp používal dva 9 - válcové motory Avia Rk-17 (420 kW), ale pro sériové exempláře bylo v plánu použít francouzské motory Gnome - Rhone 14M (515 kW/700k). Také měl ještě pevný podvozek, i když jemně kapotovaný. U sériových kusů se počítalo s francouzskými motory a zatahovacím podvozkem, pak měl dosahovat maximální rychlosti 370 km/h. Prototyp s motory Avia dosahoval maximální rychlosti 305 km/h s dvoulistými vrtulemi.
Letoun byl vyzbrojen kulometem vz.30 v levém křídle těsně u trupu, pozorovatel disponoval dalším pohyblivým kulometem vz.30 ve střelišti pod přídí trupu a střelec pak obsluhoval kulomet stejného typu v kupolce na hřbetu trupu. Kupoelka byla výrobkem Tatry. Součástí výzbroje mohly být pumy o hmotnosti až 600 kg. Letoun byl vybaven fotoaparátem a radiostanicí.
Plánovala se i verze pro přepravu cestujících Š-50D. Její model byl ofukován v aerodynamickém tunelu VTLÚ. Další variantou byl Š-52, který měl sloužit pro výcvik posádek dvoumotorových letadel.
Prototyp létal v barvě hliníku s modře lemovanými výsostnými znaky na křídle a svislých ocasních plochách. Za mobilizace pak obržel kamufláž.
Po okupaci
Po okupaci Československa ho zkoušeli němečtí experti a v roce 1939 byl vystaven na mezinárodní letecké výstavě v Bruselu, kde byl prezentován v rámci Německa jako protektorátní výrobek. . Při té příležitosti nesl poznávací znaky D-OPCO a na směrovkách měl hákové kříže. V kabině letounu byla potajmu umístěna malá československá vlajka.
Po výstavě se letoun vrátil do Letňan a později putoval na německé zkušební letiště Rechlin, kde probíhali jeho další testy. V roce 1940 byl poškozen při havárii a odeslán na opravu, ke které ale nakonec zřejmě nedošlo. V průběhu války byl sešrotován.
Typ: pozorovací jednoplošný dolnoplošník
Osádka: 3
Rozpětí: 17,30 m
Délka: 12,60 m
Nosná plocha 43,00 m2
Hmotnost prázdného letounu 2475 kg
Vzletová hmotnost 5708 kg
Motor 2 x Avia Rk-17 - jmenovitý výkon 309 kW/420 k
Nejvyšší rychlost 305 km/h
Cestovní rychlost 260 km/h
Dostup 6200 m
Stoupavost 9,5 min. na 3000 m
Dolet 1 300 km
Avia Rk.17
Zdroj:
Československá letadla 1 (1918-1945) Václav Němeček
Wikipedia
airwar.ru
...
Komentáře (6)
-
Je škoda, že takový skvost, který byl vytvořen naším člověkem, dopadl takhle. Místo opravy se dočkal popravy. Teď mohl Letov Š-50 stát někde zrekonstruovaný ve vojenském muzeu.
0 Líbí se -
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
0 Líbí se -
Děkuji za upozornění. Snažím se zveřejňovat články až po jazykové korektuře. Člověk po sobě překlepy apod přehlédne. Ale jsme nevýdělečný projekt a není na toto hobby tolik času. Navíc i korektoři občas něco přehlédnou.
0 Líbí se
Vyhledávání
Dnešní den v historii
25.ledna 1432 byla Staroměstská radnice poškozena těžkým požárem
25.ledna 1924 byla uzavřena československo-francouzská spojenecká smlouva zaručující nezávislost a územní nedotknutelnost Československa proti případnému útoku ze strany Maďarska nebo Německa.
25.ledna 1942 Thajsko vyhlásilo válku USA a Velké Británii.
Poslední novinky
- Miguel Grau Seminario (1834-1879)
- Praga AV
- Grille
- Vought F7U Cutlass
- Douglas A-3 Skywarrior
- Turecké bojové drony: Bezpilotní zbraně nového sultána
- Veselé Vánoce a úspěšný rok 2021
- QBZ-191: Novinka pro čínskou armádní elitu
- Chieftain vs. T‑62: Neprávem zapomenuté tankové bitvy
- Shrnutí za listopad 2020