Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 24. 5. 2013 18:54 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: LETECKÁ VÝZBROJ

Missionized Gun System - Kanonový kontejner pro F-35

Missionized Gun System

Navzdory různým problémům vývoj bojového letounu F-35 Lightning II pokračuje. Zkouškami prochází také hlavňová výzbroj pro dvě z jeho tří verzí, a to speciální kontejner, jenž obsahuje 25mm čtyřhlavňový kanon GAU-22/A. Zvolené řešení je ale stále předmětem diskusí a existuje řada kritiků faktu, že letouny neponesou integrální výzbroj.

Jak známo, letoun F-35 je vyvíjen ve třech základních verzích, kterými jsou F-35A určená pro „suchozemské“ vzdušné síly, F-35B se svislým startem a přistáním a konečně námořní F-35C pro paluby letadlových nosičů opatřených urychlovacími katapulty. Mezi odlišnosti tří variant se řadí i řešení hlavňové výzbroje. U všech ji sice tvoří stejný kanon, avšak varianta F-35A jej nese interně v kořenu levé části křídla, zatímco další dvě verze letounu organickou hlavňovou výzbroj postrádají. Speciálně pro ně je proto vyvíjen komplet MGS, Missionized Gun System, což je externě montovaný kontejner s kanonem. V každém případě se jedná o technicky velmi pokročilý zbraňový systém, který lze zřejmě označit za asi nejmodernější kanonový kontejner, který je dnes na světě vůbec k dispozici.

Missionized Gun System

Čtyřhlavňový kanon GAU-22/A

Oním kanonem je zbraň General Dynamics GAU-22/A, která reprezentuje zatím nejnovějšího člena vývojové řady amerických rychlopalných kanonů s rotujícím svazkem hlavní (tj. princip Gatling), původně vyráběných společností General Electric. Dnes však již není příliš známým faktem, že zpočátku se pro projekt JSF (Joint Strike Fighter) počítalo s jiným typem hlavňové zbraně, konkrétně s „amerikanizovanou“ variantou německého revolverového kanonu Mauser Bk-27. Ten ale používá v podstatě nově vytvořenou ráži 27 mm, kdežto Američané pro kanon v JSF požadovali již etablovanou ráži 25×137 mm. Plánovala se proto konverze zbraně Bk-27 na toto střelivo, údajně se však objevily technické problémy a zbrojovka Lockheed Martin, jež mezitím zvítězila ve výběrovém řízení JSF nad firmou Boeing, přišla s jiným řešením, které si navíc získalo podporu díky tomu, že bylo „ryze americké“. Firma General Dynamics pro F-35 nabídla modifikaci úspěšného 25mm kanonu GAU-12/U Equalizer, jenž byl původně vyroben pro americkou verzi letounu Harrier.

GAU-22A

GAU-22A

Později se objevil i v „dělostřeleckém“ letadle AC-130U Spooky II a v menším měřítku i v pozemních systémech protivzdušné obrany. GAU-12/U má v základní podobě pět hlavní, zatímco pro F-35 byla zkonstruována vylehčená modernizovaná varianta GAU-22/A se čtyřmi hlavněmi. Díky této příbuznosti byl vývoj velice rychlý a kanon již v roce 2004 úspěšně zkušebně střílel. Oproti původnímu Equalizeru je o zhruba 18 kg lehčí a zabírá o 20 % menší objem, navíc se podařilo zvýšit jeho přesnost. Kanon má externí pohon a může střílet s kadencí až 3300 ran za minutu. Stejně jako u Equalizeru lze nyní vybírat ze tří typů munice, a to API (průbojná zápalná), HEI (tříštivo-trhavá zápalná) a TP (cvičná). Kromě toho norsko-finská zbrojovka Namma speciálně pro GAU-22/A připravuje i nové víceúčelové (protipancéřové, tříštivo-trhavé a zápalné) střelivo APEX a také nové cvičné střelivo TP-RRR s výrazným omezením vedlejších rizikových efektů.

Konstrukce kontejneru MGS

Pokud u verze JSF pro „pozemní“ letectva se od začátku předpokládala interní montáž zbraně, pak u zbylých dvou verzí postupně převládla koncepce externí instalace v kontejneru. Vlastně šlo o nepřímý důsledek jedné z dlouhodobých potíží letounu, která se začala projevovat již ve fázi designu. Konkrétně šlo, resp. stále jde o hmotnostní problémy, protože F-35 je často zcela otevřeně označován za přetížený, a to i v nejlehčí podobě F-35A. Zbývající dvě jsou pak ještě těžší, takže bylo rozhodnuto ušetřit část „nadměrné“ hmotnosti vynecháním interního kanonu, jenž bude v případě potřeby nesen jako externí kontejner, později nazvaný MGS (Missionized Gun System). Stroje F-35B a F-35C mají speciálně pro tento komplet vnější trupový závěsník mezi oběma trupovými pumovnicemi. Společnost General Dynamics proto dostala při designu kontejneru jasná rozměrová omezení, protože kontejner nesmí bránit otevření pumovnic, resp. použití interně nesené pumové či raketové výzbroje.

Missionized Gun System

Poněkud nezvyklé tvary kontejneru MGS tak vycházejí mj. právě z tohoto požadavku, kromě toho jsou ale navrženy tak, aby celé těleso co možná nejméně zvětšovalo radarovou odraznou plochu letadla. Lze vlastně říci, že MGS je prvním kanonovým kontejnerem kategorie „stealth“. Kontejner je 3,7 m dlouhý, na šířku měří 68,6 cm a na výšku 81,3 cm. Tělo je konstruováno jako kompozitní skořepina a o jeho výrobu se stará dánská firma Terma. Uvnitř se kromě samotného kanonu GAU-22/A nachází i systém bezčlánkového podávání munice, který má spirálový tvar a jakoby „obaluje“ kanon. Obsahuje 220 nábojů (pro porovnání, F-35A nese interně 180 kusů munice), takže plně nabitý kontejner MGS váží 462 kg. V kontejneru se nalézá též ovládací systém zbraně od společnosti Hamilton Sundstrand, pohonný systém a ventilace. Na výrobě některých komponentů se podílejí i firmy Honeywell a OTO Melara. Celkově je možno říci, že MGS je vlastně pokračováním koncepce úspěšného pouzdra GPU-5/A s 30mm kanonem GAU-13/A.

Perspektivy a kontroverze

Faktem je, že se i MGS na počátku potýkal s váhovými problémy a hodně překračoval zadaný limit 1000 liber (454 kg), daný nosností onoho speciálního závěsníku. Potíže však byly během let 2005 a 2006 vyřešeny zejména díky použití lehčích materiálů (a to hliníku a kompozitů) na některé součásti. Současná podoba kontejneru sice limit stále mírně překračuje, ale dle názoru firem General Dynamics a Lockheed Martin má závěsník dostatečnou rezervu na to, aby mohl být MGS bez problémů nesen. V roce 2006 byly uskutečněny první střelecké zkoušky kanonu v prototypu kontejneru a v roce 2011 se rozběhla počáteční produkce (LRIP, Low-Rate Initial Production) předsériových kusů, jichž bylo v letech 2011 a 2012 objednáno šestnáct. Letouny F-35 už s kontejnerem provádějí zkušební lety, avšak „ostrá“ střelba za letu dosud neproběhla.

Missionized Gun System

V letošním roce by měly být dodány další předsériové exempláře a předpokládá se, že sériové F-35B a F-35C, jejichž dodávky mají začít v roce 2014, budou mít brzy kanony k dispozici. Je ale také vhodné zmínit některé námitky, jež se proti MGS ozývají. Program F-35 je všeobecně terčem silné kritiky kvůli řadě kontroverzních témat, mezi nimiž patří kanon k těm spíše méně významným, ale přesto někdy zaznívá názor, že letoun by měl každopádně nést kanon interně. Kritici MGS poukazují mj. na špatné výsledky kanonových kontejnerů ve vietnamské válce či nejrůznější technické komplikace, jež budou nutně spojené s vnějším nesením zbraně. Obhájci MGS naopak argumentují, že současné senzorové a řídicí systémy dávají kanonu v kontejneru přesnost de facto na úrovni interní zbraně a že pro některé typy misí je kanon prostě zbytečný, takže letoun by uvnitř nesl jenom „mrtvou váhu“. Kanon instalovaný interně v F-35A a kanon v MGS mají součástkovou shodu 85 %, ovládací systém a pohon se shodují stoprocentně, což by mělo výrazně zjednodušit logistiku. Zdá se tedy, že i navzdory trvající kritice má kontejner MGS otevřenou cestu ke vstupu do řadové služby.

TTD rotačního kanonu GD GAU-22/A
Typ munice 25×137 mm
Celková délka zbraně 2113 mm
Délka svazku čtyř hlavní 1717 mm
Průměr svazku čtyř hlavní 260 mm
Hmotnost zbraně 104,3 kg
Max. rychlost palby 3300 ran/min.
Úsťová rychlost munice HEI 1085 m/s
Úsťová rychlost munice API 1036 m/s
Hmotnost střely HEI 184 g
Hmotnost střely API 215 g
Účinný dostřel 3660 m

 

Lukáš Visingr
Foto: General Dynamics a USAF

Publikace: ATM 5/2013

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.října 1812 dochází k Bitvě u Malojaroslavce. Jedné z bitev Napoleonských válek. Výsledkem je patová situace, Rusové ustupují, ale Napoleon vzdává pronásledování Kutuzova.

24.října 1648 – Vestfálský mír ukončil třicetiletou válku. Španělsko a papežská kurie přišly o svůj význam, velmocemi se stává Francie a Švédsko. Vznikly dva nové státy – Švýcarsko a Nizozemí. Čechy ztratily území Horní i Dolní Lužice a zaznamenaly prudký pokles obyvatelstva.V Německu bylo zrovnoprávněno protestantské náboženství s katolickým, do Čech však reformy nepronikly a dále pokračovala protireformace.

24.října 1926 byl spuštěn na vodu italský těžký křižník Trieste.

Translate