Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

PKK/YPG Hunted Down By Turkish TB2 Drone jPbu3nlDvHM
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 24. 4. 2021 14:39 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: LETECKÁ VÝZBROJ

Výzbroj tureckých dronů

Roketsan Cirit

Roketsan Cirit

Fotografie ukazují, že hlavní výzbroj letadel Bayraktar TB2 a Anka tvoří miniaturní naváděná munice řady MAM od společnosti Roketsan. Existují dva typy, jež se označují jako MAM-L a MAM-C a představují v podstatě velmi lehké pumy s laserovým naváděním na cíl. První měří na délku 1 m, má tělo o průměru 160 mm a váží 22 kg, kdežto menší zbraň MAM-C je dlouhá 97 cm, má průměr 70 mm a váží 6,5 kg. K dispozici je několik typů hlavic, např. víceúčelové, protipancéřové či termobarické. Obě bombičky mohou doklouzat do vzdálenosti okolo 8 km a útočit na pevné i pohyblivé cíle. Letoun Bayraktar TB2 nosí nejčastěji dva kusy každého typu, zatímco na strojích Anka bývají vidět čtyři větší zbraně MAM-L.

MAM-L

MAM-L

Tím ale možnosti tureckých dronů pochopitelně nekončí. Firma Roketsan pro ně dodává také např. malé laserem naváděné rakety Cirit ráže 70 mm v raketnicích po čtyřech kusech a protitankové řízené střely UMTAS, jejichž dosah činí až 8 km. V případě velkých dronů Baykar Akinci a TAI Aksungur se počítá i s většími typy zbraní, mj. s  naváděnými (a)nebo klouzavými verzemi pum Mk 81 a Mk 82 o hmotnosti 119 či 227 kg, které nesou jména Teber-81, Teber-82, HGK, KGK a LGK.

L-UMTAS

L-UMTAS

Když se veřejnosti poprvé představil prototyp letoun Akinci, nacházel se před ním opravdu impozantní arzenál, v němž figurovaly také střely s plochou dráhou letu SOM-J (dosah 185 km) a SOM-B (250 km) a rakety vzduch-vzduch krátkého doletu Gökdoğan a středního doletu Bozdoğan. Dá se očekávat, že integrace těchto zbraní ještě nějakou dobu potrvá, ale každopádně dokazují, že Turecko počítá s využitím dronů i ve vzdušných soubojích.

SOM

SOM

Anka-S

Anka-S

Publikace: Extra Válka – Zbraně 4/2020

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

14.června 1807 v bitvě u Friedlandu zvítězilo francouzské vojsko a v jejím důsledku muselo Rusko uzavřít Tylžský mír.

14.června 1798 se narodil český historik a obrozenec František Palacký

Translate