Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 16

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.

NÁMOŘNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 22. 4. 2012 21:20 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: NÁMOŘNÍ TECHNIKA Kategorie: LETADLOVÉ LODĚ

Principe de Asturias

Príncipe de Asturias

Ve 2. polovině 70. let španělské námořnictvo potřebovalo nahradit i přes modernizace beznadějně zastaralou lehkou letadlovou loď Dedalo (ex USS Cabot) americké třídy Independent, která pamatovala ještě 2. světovou válku. Rozhodovalo se mezi stavbou vlastní lodi nebo nákupem ze zahraničí. Jelikož žádná vhodná nebyla k dispozici, námořnictvo rozhodlo o stavbě vlastní lodi. Konstruktéři však nemuseli začínat od nuly, protože US Navy dalo k dispozici projekt Sea Control Ship, jež předtím v roce 1969 zrušilo. Projekt byl přepracován podle požadavků španělského námořnictva a stavba v loděnici El Bazan Ferrol začala položením kýlu 8. 10. 1979. Loď byla pod označením R11 Principe de Asturias spuštěna na vodu 22. 5. 1982 a námořnictvo jí zařadilo do služby 30. 5. 1988. Principe de Asturias je vlajkovou lodí svazu Alfa s domovským přístavem na základně Rota. Její hlavní rolí je protiponorkový boj, eskortní úkoly a podpora výsadkových operací. V roce 1990 prošlo plavidlo menší modernizací sestávající z výměny radiolokátoru, zvětšení nástavby a palivových nádrží. Uvažovalo se také o pořízení druhé lodě, ale nakonec zůstalo pouze u úvah. Pro Principe de Asturias je naplánována generální oprava, zahrnující instalaci nové elektroniky a obranné výzbroje, která má zefektivnit nasazení lodě blízko pobřeží a prodlouží její životnost minimálně o 15 let.

Príncipe de Asturias

Technický popis

 trup   Trup o délce 195,5 m, šířce 24,3 m na čáře ponoru a maximální 32,0 m je rozdělen 13 vodotěsnými přepážkami. Pod horní palubou se nachází rozměrný hangár o ploše 2 300 m², který pojme až 17 letounů. Na vzletovou plochu letouny dopravují 2 výtahy, jeden na zádi, druhý vpředu před nástavbou. Vzletová a přistávací plocha, o délce 175,3 m a šířce 29 m, umožňuje provoz vrtulníků a letadel se schopnostmi V/STOVL, a je zakončena skokanským můstkem o úhlu 12° umožňující vzlet plně naložených Harrierů, jež poté přistávají kolmo. Loď je vybavena dvěma páry ploutvových stabilizátorů typu Denny-Brown, které umožňují provoz z letové paluby i za rozbouřeného moře. Palubní nástavba je umístěna na konci 1. třetiny trupu na pravoboku a v roce 1990 byla mírně prodloužena. Na střeše nástavby je mohutný stožár s anténami radiolokátorů a dalších systémů, uprostřed nástavby je komín, kopule s anténou radiolokátoru je na jejím konci.

Príncipe de Asturias

 pohon   Loď je poháněna kombinovaným systémem COGAG se dvěma plynovými turbínami General Electric LM2500 o výkonu 46 000 hp otáčejícími jedinou pětilistou vrtuli se stavitelnými listy. S tímto pohonem může loď plout maximální rychlostí 26 uzlů. Nouzový pohonný systém je tvořen dvojicí elektromotorů o výkonu po 590 kW, jimž dodávají elektřinu 3 generátory o výkonu po 2 500 kW napojené na turbíny. Elektromotory pohánějí 2 výsuvné propulsory umožňující plout rychlostí až 5 uzlů. Tento systém je používán především při manévrování v přístavu. Palivo je totéž, na které létají letadla a vrtulníky, tedy letecký petrolej JP-5.

 vybavení   Elektronická výstroj zahrnuje radiolokátor SPS-55 pro sledování hladinových cílů, trojrozměrný radiolokátor pro sledování vzdušného prostoru SPS-52D, SPN-35A pro vedení leteckého provozu, střelecký radiolokátor SPG-M2B, systémy určování cílů RAN-11L/X a RAN-12L, 4 systémy VPS-2fc a navigační systém TACAN URN-25. Pro radioelektronický boj slouží systémy Nettunel, SRBOC Mk.36 tvořený 6 šestihlavňovými vrhači klamných cílů Mk.137, a SLQ-25 Nixie. Ke komunikaci jsou k dispozici systémy Link 11, Link 14 a satelitní komunikační systém SCOT3.

 výzbroj   Výzbroj tvoří pouze protiraketový/protiletadlový systém CIWS Meroka Mod 2B tvořený 4 dvanáctihlavňovými 20mm kanony Oerlikon L120. Polovina kanonů je umístěna na zádi pod úrovní letové paluby, další pak na každém boku přídě na k tomu určených plošinách. Kanony mají kadenci 1 440 ran za minutu a účinný dostřel do 2 000 m.

Príncipe de Asturias

Palubní letectvo

Při plném obsazení může být na palubě až 12 letadel AV-8B Harrier II/Plus a 17 vrtulníků SH-3H Sea King, AB-212 a SH-60B Seahawk. Obvykle je neseno 12 Harrierů, 6 protiponorkových SH-3, 2 SH-3 AEW a 4 protiponorkové vrtulníky AB-212. Vzhledem ke kapacitě hangáru 17 letounů je část strojů zaparkována na palubě.

AV-8B Harrier II na SNS Principe de Asturias (R11)

AV-8B Harrier II na SNS Principe de Asturias (R11)

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

10.dubna 1848 – Vznik Národního výboru. Svatováclavský výbor byl rozšířen na 125 členů a byla k němu připojena Stadionova Poradní mimořádná gubernální komise. Šlo o politický orgán revolučního hnutí.

10.dubna 1943 byl italský těžký křižník potopen americkými bombardéry B-17 Fortress v La Maddaleně.

10.dubna 1741 – Bitva u Molvic. Pruský král Fridrich II. chtěl získat Slezsko a využil situace, že některé země neuznávaly pragmatickou sankci a tudíž ani Marii Terezii jakožto vládkyni Rakouskouherské monarchie. Proto vpadl 16.12. 1740 do Slezska, aby ho zabral ještě před vypuknutím většího válečného konfliktu. Své konečné vítězství potvrdil právě v bitvě u Molvic.

Translate