Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
M103
Nástup studené války zastihl Američany na začátku prací na novém tanku, který měl plnit úkoly přímé útočné protitankové podpory dalekého dosahu a podpory středních tanků proti sovětským obrněncům. Konstrukce se podobala tanku M48 , ale podstatně zvětšenému a s jedním pojezdovým kolem navíc. První prototyp označovaný jako T43 byl vyroben v roce 1952 a vzhledem k mnoha potížím se jeho dokončení protáhlo až do roku 1956. Největší potíže s řízením věže a kanonu, ale i další drobnosti byly odstraněny a takto upravený stroj nesl označení T43E1. Do služby u US Army byl tank zařazován od roku 1956. Celkem se vyrobilo 360 tanků, z nichž 200 bylo nasazeno v Evropě proti tankovým svazům Varšavské smlouvy. Při jejich provozu se ukázalo, že by jejich použití bylo spojeno s velkými obtížemi. Byly to rozměrné a těžké stroje, které měly malý operační dosah a nízkou spolehlivost. Tank byl výrazně podmotorován kvůli použití motoru z tanku M48 a jeho maximální rychlost nedosahovala ani 34 km/h. Jejich odtažení vyžadovalo použití speciálního vyprošťovacího vozidla, postaveného na podvozku M103 a označeného M51. Tank M103 byl výsledkem tendence k větším a mohutněji pancéřovaným tankům pro frontovou linii NATO, která se ukázala jako mylná. Tanky sloužily velice krátkou dobu a během 60. let byly všechny z výzbroje vyřazeny.
M103A1
Výzbroj
Výzbroj je tvořena 120mm kanonem opatřeným ejektorem a rozměrnou maskou. Kanon může na cíl zaměřit jak střelec, tak velitel, pro zaměřování je k dispozici speciální zaměřovací dalekohled s dálkoměrem a infračervený zaměřovač. S kanonem je spřažena dvojice 7,62mm kulometů. Na velitelské věžičce je lafetován protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm ovládaný dálkově z vnitřku věže.
Verze
M51 - vyprošťovací vozidlo na podvozku tanku M103
M103A2
Vyhledávání
Dnešní den v historii
30.dubna 1344 – Papež Kliment VI. na žádost Karla IV. povýšil pražské biskupství na arcibiskupství. Prvním arcibiskupem se stal Arnošt z Pardubic. Zároveň byl položen základní kámen ke stavbě Svatovítské katedrály v Praze.
Poslední komentáře
