Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Stingray

Stingray

Vývoj tanku typu Stingray byl soukromou záležitostí amerického závodu Cadillac Gage (dnes Textron). První prototyp byl zkompletován v roce 1985. Při své hmotnosti 21,2 tuny jde o lehký typ tanku, který je však vybaven zákluzovou verzí osvědčeného kanonu Royal Ordnance ráže 105 mm. Stingray má bojovou sílu MBT, ale mnohem větší taktickou a operační pohyblivost. Poprvé byl vyvezen do Thajska, jehož armáda pochopila, že její tanky M48 a Typ 69 jsou do bažin a džunglí, terénu, který pokrývá většinu jeho území, příliš těžké. Byl objednán v počtu 106 ks, které byly dodány v letech 1988 až 1990. Kdykoli to bylo možné, byly při konstrukci tanku za účelem snížení pořizovacích a provozních nákladů využity již používané standardní součásti, např. pohonná jednotka, převodovka, závěsné ústrojí a kolejové pásy. Další vývoj tanku Stingray vyústil v tank Stingray II s řadou vylepšení včetně dodatečné pancéřové ochrany.

Korba má velmi skloněný čelní pancíř, v jehož horní části je průlez řidiče. Střecha korby je vodorovná, v zadní části, kde je uložen motor, mírně vyvýšená. Boky i záď jsou kolmé, na zádi jsou po obou stranách výfuky. Věž se zahroceným čelem a skloněnými boky je usazena ve střední části. Na zádi věže je upevněna schránky na nářadí. Velitel a střelec sedí v pravé polovině věže a nabíječ v levé. Velitel a střelec používají zaměřovače s možností denního i nočního použití, přičemž zaměřovač střelce zahrnuje i laserový dálkoměr. Střelec ovládá 105mm kanon Royal Ordnance, jehož hlaveň je opatřena termoizolačním pláštěm, ejektorem a úsťovou brzdou. Z kanonu lze odpalovat standardní munici NATO včetně střel kategorie APFSDS. Stabilizační systém HR Textron a digitální systém řízení palby firmy Marconi zajišťují vysokou pravděpodobnost zásahu cíle první ranou. Odměr věže činí 360° a motoricky udělovaný náměr se pohybuje v rozsahu od -7,5° do 20°. V případě nouze lze náměr udělovat manuálně. S kanonem je spřažený 7,62mm kulomet. Protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm je lafetován na střeše věže. Na jejích bocích se také nacházejí dva čtyřnásobné vrhače dýmových granátů. Pohybové ústrojí je na každé straně tvořeno šesti pojezdovými koly, předním napínacím a zadním hnacím. Pásy podpírají tři nosné kladky. Podvozek tanku může být využit k různým účelům.

Výzbroj:

1 kanón ráže 105 mm, 1 spřažený kulomet ráže 7,62 mm, 1 protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm, 2x4 výmetnice dýmových granátů

Vezená zásoba střeliva:

32 nábojů ráže 105 mm, 1100 nábojů ráže 12,7 mm, 2400 nábojů ráže 7,62 mm

Verze:

Stingray - základní verzeStingray II - vylepšená verze

Uživatelé:

Thajsko (106 ks)

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

Translate